Čeští hokejisté zařídili výhru Phoenixu

NEW YORK

Zejména díky českému triu Martin Hanzal, Zbyněk Michálek a Robert Lang zvítězili hokejisté Phoenixu na ledě Columbusu 4:1. Všichni tři hokejisté se ve středečním zápase NHL prosadili střelecky. Čeští hráči zanechali svou stopu i v utkání Floridy s Ottawou, v němž se z vítězství radoval kanadský tým, za který si body za asistence připsali Filip Kuba a Milan Michálek. Celý zápas v dresu Floridy odehrál brankář Tomáš Vokoun.

Robert Lang v dresu Phoenixu (vlevo) se raduje se svým spoluhráčem Petrem Průchou z branky.

Columbus se v utkání s Phoenixem dostal do vedení v přesilové hře na konci úvodní části, v níž se trefil Brassard. Byl to však jediný gól, kterého se domácí diváci od vlastních hráčů dočkali. V 31. minutě totiž vyrovnal Hanzal, který doklepl vyražený puk za Masonova záda a o další tři minuty později zvyšoval Vandermeer.

Devět minut před koncem třetí třetiny se navíc Kojoti prosadili znovu. Radim Vrbata přihrál v početní výhodě z pravého kruhu na střed najíždějícímu Zbyňkovi Michálkovi, který bezpečně trefil odkrytou část branky. Na konečných 4:1 zvyšoval v 55. minutě Robert Lang střelou z úhlu.

"Konečně si začínáme věřit, zápas jsme zvládli hlavně po mentální stránce," řekl po utkání Lang. "Bojovali jsme jako tým, když někdo udělal chybu, někdo jiný ji napravil. Uvědomili jsme si, co nám pořád říká trenér Tippett, a sice to, že naše síla je v celých pěticích hráčů, které jsou na ledě," dodal osmatřicetiletý český útočník.

Vokoun výhru nevychytal

Za Floridu nastoupil gólman Tomáš Vokoun, jenž musel puk ze své sítě lovit poprvé v 11. minutě, kdy se po Kubově asistenci prosadil Mike Fisher, který vyrovnával na 1:1. Už po pěti minutách se totiž na druhé straně kluziště prosadil Reinprecht. O svém vítězství Senátoři rozhodli ve druhé části, v níž českého brankáře překonali třikrát. Na brankách Alfredssona a Foligna si připsali bod za asistenci Filip Kuba a Milan Michálek. Vokoun odchytal za Floridu celý zápas. Z 29 střel inkasoval čtyři branky.

Další kanadský celek Calgary Flames neuspěl na vlastním ledě proti Coloradu. Vstup do zápasu tomu však neodpovídal. Hned v první minutě se totiž trefil Iginla, jehož napodobil hned v následující minutě Olli Jokinen. Laviny ale ještě do konce úvodní části vyrovnaly. V osmé minutě David Kočí tečoval střelu Clarka a tři minuty před odchodem do kabin se prosadil Jones. O výhře Colorada rozhodl ve 46. minutě Wolski.

"Po tom špatném začátku by pro naše hráče bylo snadné říct: Víte co, dostaneme je příště. Ale to není náš styl. Pokaždé se snažíme najít způsob, jak zápas vyhrát, i když to někdy není jednoduché. Jako dnes. Máme mužstvo, které se nikdy nevzdává," prohlásil hrdě Joe Sacco, nováček na střídačce Colorada, které prožívá nejlepší vstup do sezóny od roku 1995, kdy se klub přestěhoval z Québeku.

Pittsburgh si na svém ledě zastřílel proti Montrealu a zvítězil 6:1. Hattrick zaznamenal Sidney Crosby, jediný gól Canadiens vstřelil Tomáš Plekanec.

"Cítil jsem se dneska skvěle, dostával jsem se do šancí, ale o hattricku jsem se ze začátku snažil raději nepřemýšlet. Nechtěl jsem to zakřiknout," řekl Crosby, jenž se v úvodu sezóny střelecky mírně hledal a před utkáním měl na svém kontě šest branek. "Třemi góly v jednom zápase se pohled na moje statistiky samozřejmě celkem příjemně změní," radoval se lídr Pittsburghu.

Carolina - St. Louis 2:5 (1:3, 0:1, 1:1)
Branky: 20. Corvo, 49. Walker - 8. a 60. Perron, 16. Y. Stastny, 17. McClement, 30. McDonald (R. Polák). Zásahy brankářů: Ward 17/13 - Mason 36/34. Diváci: 15 549. Hvězdy zápasu: Mason, Perron, McDonald (všichni STL).
New Jersey - Buffalo 1:4 (0:2, 1:0, 0:2)
Branky: 35. Greene - 2. MacArthur, 7. Kennedy, 50. Gaustad, 58. Pominville. Zásahy brankářů: Brodeur 27/23 - Miller 32/31. Diváci: 14 182. Hvězdy zápasu: Miller, Kennedy (oba BUF), Parise (NJ).
NY Islanders - NY Rangers 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Branky: 1. Moulson, 39. Okposo, 55. Tavares - 9. Parenteau. Zásahy brankářů: Roloson 35/34 - Lundqvist 32/29. Diváci: 15 213. Hvězdy zápasu: Roloson, Okopso, Hillen (všichni NYI).
Columbus - Phoenix 1:4 (1:0, 0:2, 0:2)
Branky: 19. Brassard - 31. Hanzal, 34. Vandermeer, 51. Z. Michálek (Vrbata), 55. Lang. Zásahy brankářů: Mason 23/19 - LaBarbera 32/31. Diváci: 13 184. Hvězdy zápasu: LaBarbera, Yandle, Vandermeer (všichni PHX).
Florida - Ottawa 3:4 (1:1, 1:3, 1:0)
Branky: 5. Reinprecht, 22. Weiss (Olesz), 44. McCabe - 11. Fisher (Kuba), 27. Alfredsson (Kuba), 38. Foligno (M. Michálek), 38. J. Ruutu. Zásahy brankářů: Vokoun 29/25 - Elliot 28/26, Leclaire 10/9. Diváci: 12 596. Hvězdy zápasu: Alfredsson, Kuba (oba OTT), Leopold (FLA).
Dallas - Toronto 4:3 v prodl. (0:0, 1:1, 2:2 - 1:0)
Branky: 36. a 42. B. Richards, 58. Ribeiro, 63. Neal - 38. a 54. Kuljomin, 48. Stempniak (T. Kaberle). Zásahy brankářů: Turco 36/33 - Gustavsson 36/32. Diváci: 16 302. Hvězdy zápasu: Ribeiro (DAL), Kulemin (TOR), Richards (DAL).
Minnesota - Nashville 3:4 (0:2, 3:1, 0:1)
Branky: 21. Burns, 23. Clutterbuck, 23. Nolan (Židlický) - 3. Dumont, 6. Weber, 27. Santorelli, 51. Smithson. Zásahy brankářů: Bäckström 22/18 - Ellis 10/7, Rinne 12/12. Diváci: 18 199. Hvězdy zápasu: Weber (NSH), Clutterbuck, Nolan (oba MIN).
Calgary - Colorado 2:3 (2:2, 0:0, 0:1)
Branky: 1. Iginla, 2. O. Jokinen - 8. Kočí, 17. Jones, 46. Wolski. Zásahy brankářů: Kiprusoff 14/11 - Anderson 32/30. Diváci: 19 289. Hvězdy zápasu: Anderson (COL), Jokinen, Regehr (oba CGY).
Pittsburgh - Montreal 6:1 (1:0, 3:0, 2:1)
Branky: 9., 26. a 36. Crosby, 33. Rupp, 51. Goligoski, 57. Kunitz - 46. Plekanec. Zásahy brankářů: Fleury 24/23 - Price 14/12, Halák 23/19. Diváci: 16 965. Hvězdy zápasu: Crosby, Kunitz, Guerin (všichni PIT).
San Jose - Los Angeles 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 35. Marleau, rozhodující nájezd Clowe - 29. Frolov. Zásahy brankářů: Nabokov 29/28 - Quick 30/29. Diváci: 17 562.Hvězdy zápasu: Nabokov, Marleau (oba SJ), Frolov (LA).