Pavelec zastavil 50 střel Ottawy, Kaberle si připsal čtyři body

Hokejový bek Tomáš Kaberle si v sobotním utkání NHL vylepšil osobní statistiky o gól a tři asistence, přesto jeho produktivita stačila Torontu na ledě Montrealu pouze k zisku bodu za prohru 4:5 po samostatných nájezdech. V dresu vítězů si dvě finální přihrávky připsala druhá hvězda zápasu Tomáš Plekanec a jednou skóroval i Roman Hamrlík.

Brankář Atlanty Ondřej Pavelec

Ziskem čtyř bodů se Kaberle propracoval do čela produktivity obránců NHL a s patnácti asistencemi je dokonce nejlepším nahrávačem celé soutěže. V letošním ročníku nasbíral už český obránce 17 bodů, přičemž 13 z nich zaznamenal v posledních pěti zápasech.

V utkáních sobotního programu excelovali i oba čeští brankáři, kteří se stejně jako Kaberle stali prvními hvězdami utkání. Dvaadvacetiletý gólman Atlanty Ondřej Pavelec byl v Ottawě od druhé třetiny pod obrovským tlakem, zastavil v utkání celkově padesát střel a dovedl Thrashers k výhře 3:1.

Jakoby předvedený výkon Pavelce vyburcoval i jeho zkušenějšího krajana Tomáše Vokouna, jenž zlikvidoval všech 34 střeleckých pokusů St. Louis a významně pomohl Floridě k vítězství 4:0 na ledě soupeře. Vokoun zaznamenal v letošním desátém startu teprve druhou výhru.

Premiérový Sobotkův gól

Útočník Vladimír Sobotka se dočkal premiérového letošního gólu. Jeho Boston porazil Edmonton 2:0, Sobotka byl u obou branek domácích a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

Dvaadvacetiletý centr nejprve v 43. minutě nabil Wheelerovi, o čtyři minuty později si spolupráci zopakovali a do Chabibulinovy sítě se tentokrát trefil český mladík. Sobotka začal sezonu na farmě, v nižší soutěži AHL se mu ale dařilo a po zvolení hráčem týdne jej Bruins povolali do prvního týmu. V něm nastoupil v sobotu popáté.

Ještě o jeden zápas méně má v letošní sezóně na svém kontu finský gólman Rask. Ten zaznamenal druhé čisté konto v kariéře, toho prvního dosáhl v jediném startu v sezoně 2008/09.

Skvělý zápas odchytal v brance Atlanty Ondřej Pavelec, za jehož záda prošel jediný puk a Thrashers vyhráli v Ottawě 3:1. Domácí přitom měli od druhé třetiny obrovský tlak a na Pavelce vyslali celkem 51 střel. Český brankář byl za svůj výkon vyhodnocen jako největší hvězda zápasu.

Boston - Edmonton 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Branky: 43. Wheeler (Sobotka), 48. Sobotka. Zásahy brankářů: Rask 19/19 - Chabibulin 27/25. Diváci: 17 565. Hvězdy utkání: Chára, Sobotka, Rask (všichni BOS).
Philadelphia - Carolina 6:1 (3:0, 1:1, 2:0)
Branky. 49. a 50. Coburn, 9. Hartnell, 13. Laliberte, 18. Carle, 24. Van Riemsdyk - 23. Sutter. Zásahy brankářů: Emery 40/39 - Leighton 28/22. Diváci: 19 076. Hvězdy utkání: Carle, Hartnell, Laliberte (všichni PHI).
Ottawa - Atlanta 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
Branky: 56. Fisher (M. Michálek) - 13. Bogosian, 32. Peverley, 59. Afinogenov. Zásahy brankářů: Leclaire 21/18 - Pavelec 51/50. Diváci: 12.297. Hvězdy utkání: Pavelec (ATL), M. Fisher, Alfredsson (oba OTW).
Tampa Bay - New Jersey 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 45. Stamkos - 21. Zajac, rozh. nájezd Clarkson. Zásahy brankářů: Niittymaki 38/37 - Brodeur 19/18. Hvězdy utkání: Niittymaki (TB), Zajac, Parise (oba NJ).
Montreal - Toronto 5:4 po sam. nájezdech (0:0, 3:2, 1:2 - 0:0)
Branky: 23. Metropolit, 33. Latendresse (Plekanec), 35. Gill (Plekanec), 50. Hamrlík, rozh. nájezd Cammalleri - 22. a 57. Ponikarovskij (na obě Kaberle), 36. Stempniak (Kaberle), 60. Kaberle. Střely na branku: 39:30. Diváci: 21.273.
NY Islanders - Buffalo 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)
Branky: 30., 33. a 56. Tambellini, 18. Park, 36. Bailey. Střely na branku: 30:38. Diváci: 8.889.
Pittsburgh - Minnesota 1:2 (1:2, 0:0, 0:0)
Branky: 15. Dupuis (Škoula) - 13. Brodziak, 20. Belanger (Havlát). Střely na branku: 35:15. Diváci: 16.960.
St. Louis - Florida 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)
Branky: 11. Stillman, 18. Weiss, 49. Seidenberg (Kreps), 58. Horton. Střely na branku: 34:27. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celé utkání, neinkasoval žádný gól ze 34 střel a úspěšnost zásahů měl 100 procent. Diváci: 17.943.
Nashville - Dallas 4:2 (1:1, 0:1, 3:0)
Branky: 13. Weber, 44. Sullivan, 51. Hornqvist, 52. Klein - 4. Ott, 23. Sutherby. Střely na branku: 33:29. Diváci: 12.520.
Phoenix - Anaheim 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 4. Lang, 51. Fiddler, rozh. nájezd Vrbata - 29. Perry, 51. Selänne. Střely na branku: 32:34. Diváci: 6.495.
Calgary - Detroit 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)
Branky: 35. Langkow - 36. B. Stuart, 37. Holmström, 60. Maltby. Střely na branku: 21:30. Diváci: 19.289.