Hanzal nasměroval Phoenix k výhře, Kotalík bodoval v přesilovkách

NEW YORK

Hokejista Martin Hanzal nasměroval Phoenix ve čtvrtečním utkání NHL gólem a asistencí k vítězství 3:1 nad Chicagem. Další český útočník Aleš Kotalík se blýskl gólem a dvěma přihrávkami při výhře New Yorku Rangers 4:2 na ledě Edmontonu, za který v minulé sezoně krátce hrál.

Hokejista NY Rangers Aleš Kotalík oslavuje svůj gól v Edmontonu.

Dvaadvacetiletý Hanzal, který byl vyhlášen první hvězdou zápasu, v první třetině nejprve otevřel skóre a po jeho akci zvýšil Peter Mueller. Pod třetí branku Phoenixu se v polovině zápasu podepsal asistencí Petr Průcha a hosté stačili už pouze korigovat zásluhou Krise Versteega.

"Kdybychom proměnili polovinu našich šancí, byl by to úplně jiný zápas," mrzela nízká efektivita jediného střelce Chicaga. Hosté si vylámali zuby na brankáři Ilju Bryzgalovovi, jenž pochytal 31 střel. "Každý hráč splnil svou roli. Nikdo se v zápase jen nevezl, ale každý přispěl dobrým výkonem k výhře," prohlásil ruský gólman. Phoenix zvládl utkání i bez jedné z opor Zbyňka Michálka, který v minulém zápase utrpěl zranění dolní části těla.

Shodnou bilanci jako Hanzal měl po podobném vývoji zápasu i Jakub Voráček z Columbusu. V úvodním dějství rovněž vstřelil na ledě Atlanty první branku utkání, připsal si i asistenci u druhého gólu týmu a hosté nakonec vyhráli 4:3. Domácí Thrashers třikrát snížili na rozdíl jednoho gólu, přičemž poslední kontaktní trefu dal Pavel Kubina. Český brankář Ondřej Pavelec inkasoval čtyřikrát z 21 střel, hned dvakrát ho pokořil Raffi Torres. Jednou mu asistoval Jan Hejda, který se tento týden vrátil do sestavy po zranění.

"Oba góly byly do prázdné branky. Dva naši hráči ve snaze získat puk se navázali na jednoho protihráče a Torres zůstal na druhé straně úplně osamocený. Musíme se zlepšit ve hře v obranné pásmu," uvedl Kubina. Thrashers inkasovali v pěti z posledních šesti utkání minimálně čtyři branky a doma i proto vyšli už počtvrté v řadě bodově naprázdno, když pokaždé prohráli o jeden gól.

Na vině jsou zejména špatné začátky, neboť v posledních třech domácích zápasech shodně prohrávali 0:2 po první třetině."Víme o tom. Rozebírali jsme v kabině naše pomalé starty do utkání. Musíme to zlepšit a být více odhodlání uspět už od začátku," komentoval nelichotivý trend Kubina.

Třemi góly v přesilových hrách položili hokejisté New Yorku Rangers základ k vítězství 4:2 na ledě Edmontonu. Klíčovou roli v početních výhodách sehrál Kotalík, který se v nich jednou trefil a u dalších dvou branek asistoval. Jeho spoluhráč Václav Prospal i v dresu poražených Aleš Hemský zaznamenali shodně jednu přihrávku.

"Byli jsme často trestáni za přestupky v útočném pásmu, kde jsme se dopouštěli držení a hákování. To svědčí o tom, že náš tým nebyl schopen se soupeři vyrovnat po fyzické stránce," uvedl trenér domácích Pat Quinn. Rangers nabídnuté příležitosti dokázali využít a ukončili střelecké trápení z posledních čtyř zápasů, v nichž skórovali dohromady pětkrát. V dresu Edmontonu chyběl Ladislav Šmíd, jenž prodělal prasečí chřipku.

Druhým českým hráčem nakažený virem H1N1 je útočník Bostonu David Krejčí, který musel před zápasem s Montrealem do karantény. A ofenziva Bruins, jež je oslabena i o Savarda a Lucice, málem vyšla ve třetím utkání po sobě naprázdno. Čekání na gól ukončil až v poslední minutě Patrice Bergeron, jehož trefa poslala zápas do prodloužení. Vítěze musely určit až samostatné nájezdy, v nichž o výhře Canadiens 2:1 rozhodl Mike Cammalleri.

Martin Havlát se po přestupu z Chicaga v Minnesotě trápí. V posledních deseti zápasech zaznamenal pouze dvě asistence a v bilanci za účast na ledě při vstřelených a inkasovaných brankách má dvanáct záporných bodů. V této statistice je se spoluhráči Brentem Burnsem a Mikkem Koivu nejhorší v celé soutěži. Ve čtvrtek si Havlát připsal tři záporné body a Minnesota na svém ledě prohrála s Vancouverem 2:5.

Při absenci Alexandra Ovečkina si pozici nejproduktivnějšího hráče NHL upevnil slovinský útočník Anže Kopitar, který dvěma góly přispěl k výhře Los Angeles 5:2 nad Pittsburghem. Obhájci titulu dostali v poslední třetině čtyři góly a utrpěli první letošní porážku venku po předchozích sedmi výhrách.

"Dokonce se ani nejednalo o celou třetinu. Nasypali nám to do branky za třináct minut nebo tak nějak. My jsme si v celém zápase nevytvořili tolik střel a gólových šancí, jak bychom si představovali," uvedl kapitán Pittsburghu Sidney Crosby.

Útočník Jason Spezza se dočkal prvního gólu v sezoně. Hráč, který v posledních třech ročnících vsítil vždy alespoň třicet branek, rozhodl v prodloužení za asistence Filipa Kuby o vítězství Ottawy 3:2 nad Tampou Bay. Jednu přihrávku si připsal i Milan Michálek.

Boston - Montreal 1:2 po sam. nájezdech (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)
Branky: 60. P. Bergeron - 18. Metropolit, rozh. nájezd Cammalleri. Střely na branku: 43:26. Diváci: 17.565.
Atlanta - Columbus 3:4 (0:2, 2:2, 1:0)
Branky: 25. Little, 32. Enström, 43. Kubina - 26. a 33. Torres (na první Hejda), 11. Voráček, 13. Brassard (Voráček). Střely na branku: 35:21. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celé utkání, inkasoval čtyři branky z 21 střel a úspěšnost zásahů měl 80,95 procenta. Diváci: 10.878.
Ottawa - Tampa Bay 3:2 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 6. Alfredsson (M. Michálek), 32. Fisher, 65. Spezza (Kuba) - 4. Tanguay, 34. Stamkos. Střely na branku: 29:20. Diváci: 17.511.
Detroit - San Jose 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 46. Zetterberg, rozh. nájezd Dacjuk - 35. Couture. Střely na branku: 36:34. Diváci: 19.558.
Minnesota - Vancouver 2:5 (0:1, 2:3, 0:1)
Branky: 25. a 33. Brodziak (na druhou Židlický) - 4. Hordichuk, 23. Raymond, 33. H. Sedin, 35. Pettinger, 59. Burrows. Střely na branku: 30:22. Diváci: 18.105.
St. Louis - Calgary 1:2 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)
Branky: 48. Eller - 4. Iginla, 63. Phaneuf. Střely na branku: 31:32. Diváci: 17.559.
Phoenix - Chicago 3:1 (2:0, 1:1, 0:0)
Branky: 3. Hanzal, 12. Mueller (Hanzal), 31. Upshall (Průcha) - 34. Versteeg. Střely na branku: 23:32. Diváci: 10.362.
Edmonton - NY Rangers 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)
Branky: 35. Višňovský (Hemský), 51. Comrie - 16. Higgins, 31. R. Callahan (Kotalík), 27. Kotalík (Prospal), 48. Gáborík (Kotalík). Střely na branku: 28:39. Diváci: 16.839.
Anaheim - Nashville 4:0 (1:0, 0:0, 3:0)
Branky: 16. a 49. Selänne, 50. Marchant, 58. Ryan. Střely na branku: 31:40. Diváci: 14.298.
Los Angeles - Pittsburgh 5:2 (1:1, 0:1, 4:0)
Branky: 1. a 47. Kopitar, 53. Stoll, 53. Handzuš, 58. D. Brown - 2. J. Staal, 31. Kunitz. Střely na branku: 32:23. Diváci: 18.118.