Češi zařídili výhru Phoenixu, Fleischmann poosmé za sebou bodoval

NEW YORK

Čeští hokejisté ve službách Phoenixu zařídili v sobotním utkání NHL výhru 3:2 nad Dallasem. Robert Lang otevřel skóre po dvanácti sekundách druhé třetiny, na jejím konci si pak připsal přihrávku u druhé branky Coyotes a byl vyhlášen první hvězdou večera. Třetí gól Phoenixu vstřelil Radim Vrbata za asistence Martina Hanzala.

Robert Lang v dresu Phoenixu (vlevo) se raduje se svým spoluhráčem Petrem Průchou z branky.

Vrbata byl už podruhé v sezóně autorem vítězného gólu. "Byl jsem tak překvapený, kolik volného místa v brance jsem měl ke vstřelení gólu, že jsem to málem netrefil," řekl Vrbata. Na kontě má v této sezoně stejně jako Robert Lang pět branek.

Přičiněním českých hráčů porazil kouč Dave Tippett svůj bývalý klub, v němž působil v předchozích šesti sezonách. Po neúspěchu, kdy se pod jeho vedením Dallas poprvé nedostal do play-off, byl ale propuštěn.

Zářili i Češi v dresu Floridy

Čeští hokejisté se činili i v dresu Floridy, která po první třetině prohrávala s New Yorkem Islanders 0:2, ale čtyřmi góly skóre otočila. U prvního zásahu asistoval Radek Dvořák, třetí branku vsítil Rostislav Olesz, který dorazil střelu krajana Kamila Krepse, a čtvrtý gól přidal Michael Frolík. Panthers sice rovněž dvoubrankový náskok ztratili, ale nakonec zvítězili po penaltovém rozstřelu 5:4. Tři ze čtyř nájezdů Islanders kryl Tomáš Vokoun, jenž v zápase zlikvidoval celkem 36 střel.

"Výsledek je nejdůležitější aspekt. Myslím, že jsme v části utkání předváděli dobrý hokej, ale musíme takto hrát 60 minut," podotkl Vokoun, který podruhé za sebou vychytal vítězství v nájezdech. Právě tato dovednostní disciplína byla loni slabinou Floridy, jelikož zvítězili pouze ve třech z 11 rozstřelů. Letos prohráli jen jeden z pěti.

Malkin se vrátil, zaznamenal tři asistence

První kanadské body po překonání prasečí chřipky zaznamenal český hokejista David Krejčí. Útočník Bostonu v Pittsburghu jednou skóroval i asistoval, přesto Bruins nakonec prohráli na ledě obhájce Stanleyova poháru 5:6 v prodloužení.

Boston čtyřikrát vyrovnal jednogólové manko a v 58. minutě se dokonce dostal poprvé do vedení, ale k vítězství zápas nedotáhl. O náskok přišli Bruins čtyři desetiny sekundy před vypršením základní hrací doby a následné prodloužení rozhodl druhou brankou v utkání Pascal Dupuis, jenž využil chybu gólmana Tima Thomase s obráncem Dennisem Widemanem při rozehrávce puku za brankou.

Pittsburgh výhrou prolomil sérii čtyř proher, k čemuž mu pomohl i návrat Jevgenije Malkina po zranění. Ruský útočník, jenž chyběl v předchozích sedmi utkáních kvůli potížím s ramenem, zaznamenal tři asistence.

Fleischmann znovu bodoval, Washington ovšem prohrál

Naopak další ruská hvězda Alexandr Ovečkin v sobotu do hry ještě nezasáhl. Spekulovalo se, že by mohl do souboje o první příčku ve Východní konferenci už nastoupit, ale jeho comeback se prozatím nekonal. Bez něho v sestavě zvítězili hokejisté Washingtonu v předchozích čtyřech utkáních, ale v New Jersey i přes povedený úvod nakonec prohráli 2:5.

Washington sice již po šesti minutách vedl na ledě New Jersey 2:0, to ale bylo z jeho strany vše. Ďáblové průběh utkání pěti brankami otočili a radují se z výhry 5:2. Jednu branku Capitals vstřelil Tomáš Fleischmann, který tak bodoval již v osmém zápase v řadě. Devils si připsali osmé vítězství za sebou a celkově tisící od sezóny 1982/83, kdy se klub přestěhoval z Colorada do New Jersey.

Český útočník Václav Prospal byl v normální hrací době jediným střelcem newyorských Rangers v zápase na ledě Ottawy, který hosté vyhráli po samostatných nájezdech 2:1. Prospal se pak trefil i v penaltovém rozstřelu stejně jako jeho spoluhráč Aleš Kotalík, rozhodující nájezd ale proměnil až v sedmé sérii Pierre Parenteau. Na jeho trefu nedokázal odpovědět Čech ve službách Ottawy Milan Michálek.

Hattricky Švédů Zetterberga a Henrika Sedina

Hattricky se v sobotu podařily švédským hokejistům Henriku Zetterbergovi a Henriku Sedinovi. Zetterberg dal tři góly v jednom zápase počtvrté v kariéře, tentokrát se mu to povedlo v závěrečných deseti minutách proti Anaheimu. Na výhře 7:4 se podílel i dvěma asistencemi a pět kanadských bodů je pro něho osobní rekord.

Přestože Sedin hrál v NHL už 667. utkání, radoval se z třígólového představení poprvé. Na rozdíl od Zetterberga položil Sedin dobrý základ k hattricku už v první části, protože se prosadil dvakrát v úvodních osmi minutách, zkompletoval ho v závěrečném dějství. I díky jeho efektivitě deklasoval Vancouver hokejisty Colorada 8:2.

Ottawa - NY Rangers 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 25. Lee - 31. Prospal, rozh. nájezd Parenteau. Střely na branku: 36:28. Diváci: 17 561.
Toronto - Calgary 2:5 (1:3, 1:0, 0:2)
Branky: 6. Beauchemin (Kaberle), 25. Stajan - 2. a 43. Iginla, 2. Nyström, 10. Boyd, 54. Bouwmeester. Střely na branku: 40:22. Diváci: 19 316.
New Jersey - Washington 5:2 (1:2, 3:0, 1:0)
Branky: 10. C. White, 26. Langenbrunner, 35. Parise, 40. Halischuk, 44. Murphy - 5. Fleischmann, 6. M. Perreault. Střely na branku: 23:29. Diváci: 16 521.
Philadelphia - Buffalo 2:3 (0:1, 0:1, 2:1)
Branky: 43. Pronger, 51. J. Carter - 4. Vanek, 35. Ennis, 47. Gaustad. Střely na branku: 31:25. Diváci: 19 641.
Florida - NY Islanders 5:4 po sam. nájezdech (0:2, 3:0, 1:2 - 0:0)
Branky: 31. Stillman (Dvořák), 31. Weiss, 40. Olesz (Kreps), 44. Frolík, rozh. nájezd Horton - 1. Jackman, 5. Hunter, 49. Tavares, 54. Okposo. Střely na branku: 42:40. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celé utkání, inkasoval čtyři góly ze 40 střel a úspěšnost zásahů měl 90 procent. Diváci: 15 921.
Detroit - Anaheim 7:4 (2:0, 0:1, 5:3)
Branky: 50., 56. a 60. Zetterberg, 13. Cleary, 20. Rafalski, 46. Dacjuk, 58. Helm - 29. Perry, 44. Ryan, 47. Lupul, 55. Getzlaf. Střely na branku: 37:23. Diváci: 20 006.
Pittsburgh - Boston 6:5 v prodl. (2:1, 1:2, 2:2 - 1:0)
Branky: 17. a 62. Dupuis, 2. McKee, 30. Crosby, 49. Eaton, 60. Guerin - 9. Wheeler (Krejčí), 24. Ryder, 36. Morris, 55. Krejčí, 58. Sturm. Střely na branku: 33:33. Diváci: 17 132.
Tampa Bay - Los Angeles 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 52. Malone - 48. Doughty, rozh. nájezd Kopitar. Střely na branku: 29:30. Diváci: 16 612.
St. Louis - San Jose 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)
Branky: 19. McClement - 29. Heatley, 29. Ortmeyer, 60. J. Thornton. Střely na branku: 39:17. Diváci: 19 150.
Nashville - Montreal 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Branky: 11. a 53. Sullivan. Střely na branku: 55:20. Diváci: 15 604.
Phoenix - Dallas 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)
Branky: 21. Lang, 40. Schlemko (Lang), 44. Vrbata (Hanzal) - 27. Modano, 48. Niskanen. Střely na branku: 31:28. Diváci: 11 319.
Colorado - Vancouver 2:8 (0:3, 0:1, 2:4)
Branky: 46. Svatoš, 51. Hendricks - 2., 8. a 53. H. Sedin, 52. a 58. Bernier, 11. Hansen, 29. Schneider, 60. Glass. Střely na branku: 34:30. Diváci: 15 823.