NHL

Erat rozhodl v nájezdech o výhře Nashvillu nad New Jersey

20. listopadu 2009 08:18 - NEW YORK

Útočník Martin Erat rozhodl ve čtvrtečním utkání NHL penaltový rozstřel a zajistil hokejistům Nashvillu druhý bod za vítězství 3:2 nad New Jersey. Třebíčský rodák, jenž v dosavadním průběhu sezony vstřelil jediný gól, překonal v nájezdech brankáře Martina Brodeura forhendovou kličkou.

Mark Humphrey, ČTK/AP

"Byl to jeden z těch zápasů, v němž jsme měli stejné množství šancí a mohlo to skončit jakkoliv. Naštěstí oba body jsme získali my," uvedl Jason Arnott, jenž v roce 2000 vybojoval Stanleyův pohár právě v dresu soupeře. Kanadský útočník se prosadil poprvé po devíti zápasech a v utkání dostal Predators dvakrát do vedení. Hosté ale dokázali vždy do čtyř minut srovnat zásluhou Pariseho, jemuž jednou asistoval Patrik Eliáš.

Jejich střelecký souboj rozsoudil až v třetí sérii nájezdů Erat, který patří k tradičním exekutorům, v této sezoně ale uspěl teprve na třetí pokus. Přičinil se tak zároveň o druhou venkovní prohru New Jersey za sebou. Devils přitom v předchozích devíti utkáních na soupeřově ledě vždy vyhráli a atakovali rekord NHL.

Poprvé od vychytaného čistého konta se do branky Atlanty postavil Ondřej Pavelec. Český gólman byl opět oporou a kryl 39 střel Bostonu, přesto nezabránil porážce Thrashers 3:4 po samostatných nájezdech. V penaltové loterii byl jediným úspěšným aktérem Patrice Bergeron, který tím připravili Atlantu o sérii čtyř výher.

Bogosian s osmi góly nejlepší střelec

"Výsledek neodpovídá našim představám, ale získali jsme alespoň bod. Přístup, s jakým jsme o něj zabojovali, je pozitivní," uvedl Zach Bogosian, s osmi góly nejlepší střelec v lize mezi obránci. Domácí hokejisté totiž byli blízko porážce už v základní hrací době, ale v 60. minutě poslal utkání i s přispěním asistence Pavla Kubiny do prodloužení Maxim Afinogenov. Český zadák se vrátil do sestavy Atlanty po jednozápasové absenci.

Hokejisté Ottawy plně využili zranění čtyř obránců Pittsburghu a soupeře na svém ledě rozstříleli 6:2. Dvěma góly se na prohře obhájce Stanleyova poháru podílel Chris Philips, hrající jubilejní 800. utkání. Jednou brankou podpořil triumf Senators i Milan Michálek, jenž v druhé třetině tečoval střelu Alfredssona a docílil stého zásahu v soutěži.

Český útočník, jenž byl před sezonou součásti trejdu za kanonýra Danyho Heatleyho, prokazuje, že jeho angažování nebylo pro ottawské funkcionáře chybou. Společně s Mikem Fisherem je s devíti brankami nejlepším střelcem týmu, předchozích 91 zaznamenal za necelých pět sezon v San Jose.

Vrbatův gólový příspěvek k výhře nestačil

Stejně jako ve středu otevřel Radim Vrbata opět skóre utkání, tentokrát ale jeho gólový příspěvek Phoenixu k výhře nestačil a Coyotes podlehli v St. Louis 2:3 v prodloužení. O úspěchu domácích, kteří poprvé v sezoně zvítězili v nastaveném čase, rozhodl Erik Johnson po 17 sekundách nastavení.

"I přes porážku musím ocenit výkon týmu. Bojovali jsme o výhru tvrdě a pravděpodobně jsme si zasloužili lepší osud," uvedl trenér Coyotes Dave Tippett. Jeho svěřenci neuspěli až v pátém utkání v sezoně, které se rozhodovalo v prodloužení nebo nájezdech.

Dallasu se proti Columbusu daří, navíc jeho sebevědomí podpořila minulá výhra v Detroitu. Tentokrát ale soupeře tvrdým a agresivním pojetím nepřehrál a v domácím prostředí podlehl 1:4.

Jen v první třetině byly k vidění tři bitky, celkově rozhodčí v této pasáži rozdali 57 trestných minut. Lépe se se situací vypořádali hosté, kteří úvodní dvacetiminutovku vyhráli 2:0. Jednou se prosadili v přesilové hře, podruhé v oslabení. "Snažili se nás zastrašit. Událo to tón celému zápasu. Pokaždé, když zápas takhle začne, víte, že to bude těžké utkání," prohlásil brankář Columbusu Steve Mason.

Columbus se musel obejít bez Filatova

Domácí hráči pokračovali v tvrdé hře i po přestávce, což se jim nakonec vymstilo. Ostrý zákrok Jamese Neala, jenž narazil Dereka Dorsetta na hrazení, za což mu hrozí i suspendace a pokuta, potrestali hosté v následující pětiminutové přesilovce dvěma góly. U obou tref asistovali i čeští hráči: u první Rostislav Klesla, u druhé Jakub Voráček. "To oslabení nás přišlo draho. Zpečetili v něm výhru," konstatoval Mike Modano, který v dalším průběhu už jen zkorigoval skóre.

Columbus se musel poprvé obejít bez talentovaného nováčka Nikity Filatova, kterému se nelíbil krátký čas na ledě a rozhodl se sezonu dohrát v KHL v barvách CSKA Moskva. Podle jeho slov by ale příští rok měl opět nastupovat v Columbusu.

V dramatickém souboji o únik z poslední příčky porazila Carolina na svém ledě Toronto 6:5 po samostatných nájezdech a přenechala Černého Petra soupeři. Hurricanes přitom v utkání ani jednou nevedli. Po první třetině už prohrávali 0:3, třicet sekund před vypršením šedesáté minuty inkasovali gól na 4:5. Ani tento zásah je ale nezlomil a za 27 sekund srovnali. Penaltový rozstřel rozhodl Tuomo Ruutu, jenž v zápase zaznamenal i čtyři asistence.

Chicago zasadilo další těžký direkt

Pro Calgary se zřejmě stává tým Chicaga komplexem. Na jaře s ním Flames vypadli v play-off, v úvodním vzájemném duelu této sezóny prohospodařili pětibrankové vedení a umožnili soupeři jeden z největších obratů v historii NHL. Nyní jim Chicago zasadilo další těžký direkt, když v jejich aréně zvítězilo 7:1.

"Těžko se to vysvětluje, proč se nám proti nim tak daří. Spousta hráčů v týmu je z kanadského západu, vracejí se zpátky do domácího prostředí a chtějí se před rodinou a přáteli vytáhnout. Možná to má souvislost," hledal příčiny posledních úspěchů nad Calgary útočník Chicaga Patrick Sharp.

Carolina - Toronto 6:5 po sam. nájezdech (0:3, 2:0, 3:2 - 0:0)

Branky: 49. a 52. Gleason, 37. Yelle, 38. Cullen, 60. Cole, rozh. nájezd T. Ruutu - 2. Stajan, 15. Stempniak, 19. Grabovskij, 44. Ponikarovskij (T. Kaberle), 60. I. White. Zásahy brankářů: Legace 32/27 - Gustavsson 45/40. Diváci: 13 502. Hvězdy utkání: Gleason, T. Ruutu (CAR), E. Cole (TOR).

Atlanta - Boston 3:4 po sam. nájezdech (0:2, 2:1, 1:0 - 0:0)

Branky: 30. Antropov, 35. Kovalčuk, 60. Afinogenov (Kubina) - 19. a 37. Ryder (na druhou Krejčí), 6. Sturm, rozh. nájezd P. Bergeron. Zásahy brankářů: Pavelec 42/39 - Rask 35/32. Diváci: 12 112. Hvězdy utkání: Ryder (BOS), Kovalčuk, Pavelec (oba ATL).

Ottawa - Pittsburgh 6:2 (1:1, 1:0, 4:1)

Branky: 46. a 48. Philips (na druhou Kuba), 13. Carkner, 23. M. Michálek, 42. Kelly, 54. Cheechoo - 2. J. Staal, 58. Malkin. Zásahy brankářů: Leclaire 27/25 - Fleury 24/19, Johnson 7/6. Diváci: 17 039. Hvězdy utkání: Phillips, Fisher, Kelly (všichni OTT).

St. Louis - Phoenix 3:2 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 1:0)

Branky: 7. Tkachuk, 43. Oshie, 61. E. Johnson - 4. Vrbata (Průcha), 22. Fiddler. Zásahy brankářů: Mason 36/34 - Bryzgalov 30/27. Diváci: 17 017. Hvězdy utkání: Mason, Oshie, E. Johnson (všichni STL).

Nashville - New Jersey 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)

Branky: 5. a 42. Arnott, rozh. nájezd Erat - 9. a 45. Parise (na druhou Eliáš). Zásahy brankářů: Rinne 28/26 - Brodeur 28/26. Diváci: 13 445. Hvězdy utkání: Arnott (NSH), Parise (NJ), Dumont (NSH).

Dallas - Columbus 1:4 (0:2, 1:2, 0:0)

Branky: 36. Modano - 20. a 31. Huselius (na druhou Klesla), 9. R. Nash, 31. Torres (Voráček). Zásahy brankářů: Turco 28/24 - Mason 26/25. Diváci: 16 155. Hvězdy utkání: Huselius, Mason, Nash (všichni CLS).

Calgary - Chicago 1:7 (0:1, 1:5, 0:1)

Branky: 21. O. Jokinen - 23. a 40. Versteeg, 10. Brouwer, 29. Byfuglien, 33. Ladd, 39. P. Kane, 56. Eager. Zásahy brankářů: Kiprusoff 24/18, McElhinney 2/1 - Huet 28/27. Diváci: 19 289. Hvězdy utkání: Keith, Huet, Versteeg (všichni CHI).

Anaheim - Tampa Bay 4:3 v prodl. (2:0, 1:2, 0:1 - 1:0)

Branky: 7. Selänne, 19. Getzlaf, 27. Ryan, 61. S. Niedermayer - 28. Halpern, 28. Stamkos, 42. St. Louis. Zásahy brankářů: Hiller 24/21 - Smith 27/23. Diváci: 14 555. Hvězdy utkání: S. Niedermayer, GetzlafSelanne (všichni ANA).