Plekanec dovedl Montreal k výhře ve Washingtonu

WASHINGTON

Český hokejový útočník Tomáš Plekanec se v pátečním utkání NHL gólem a asistencí výrazně zasloužil o vítězství Montrealu na ledě Washingtonu 3:2 a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Jednu asistenci si připsal také obránce Roman Hamrlík.

Útočník Montrealu Tomáš Plekanec překonává gólmana Washingtonu Michala Neuvirtha

Plekanec nejprve v 27. minutě svou pátou trefou v sezóně dostal Canadiens do vedení 2:1, sedm minut před koncem třetí třetiny přihrál na třetí gól. Domácí, v jejichž brance se poprvé v letošní sezóně představil český gólman Michal Neuvirth, vyvinuli v závěru ohromný tlak, stihli však už jen snížit.

Hlavní postavou posledních minut zápasu se stal brankář hostů Carey Price. Hráči Washingtonu, kteří v druhé a třetí třetině přestříleli Montreal v poměru 27:8, totiž většinu času strávili v útočném pásmu. Dvě minuty před koncem navíc získali přesilovou hru, kterou ještě umocnili odvoláním gólmana. Nejblíže vyrovnání byl 25 sekund před závěrečnou sirénou Mike Green, jehož rána skončila na tyči.

Neuvirth se dostal do branky Washingtonu díky tomu, že týmová jednička Jose Theodore řeší rodinné problémy a trenér Bruce Boudreau šetřil náhradníka Semjona Varlamova na sobotní duel s Torontem.

Vokouna skvěle zastoupil Clemmensen

Naopak další český gólman Tomáš Vokoun tentokrát v duelu Floridy s Detroitem odpočíval. Skvěle ho však zastoupil náhradník Scott Clemmensen, který zlikvidoval 39 ze 40 střel a vychytal Panterům výhru 2:1 v prodloužení.

Florida prohrávala od 38. minuty 0:1, o vyrovnání se postaral v 49. minutě Stephen Weiss po přihrávce Michala Frolíka, přestože Panteři prohráli třetí třetinu na střely 5:14. Vítězný gól pak vstřelil po 40 sekundách nastaveného času obránce Brian McCabe.

Clemmensen strávil většinu dosavadní kariéry jako náhradník Martina Brodeura v New Jersey a s výjimkou sezóny, kdy byl Brodeur zraněný, si příliš nezachytal. V podobné pozici je i na Floridě, kde povětšinou jen kryje záda Vokounovi. A když v této sezóně dostal párkrát příležitost, příliš se mu nedařilo.

Heatley sestřelil hattrickem Philadelphii

Hlavní hvězdou pátečních zápasů se stal útočník San Jose Dany Heatley, který hattrickem dovedl Žraloky k výhře 6:3 nad Philadelphií. Čtyři asistence zaznamenal Heatleyho spoluhráč z útočné formace Joe Thornton.

Velkolepý obrat se povedl hokejistům Vancouveru v duelu s Coloradem. Po první třetině prohrávali 0:2, v druhé části však snížil Christian Ehrhoff a v poslední dvacetiminutovce Canucks čtyřmi góly rozhodli o svém vítězství 5:2. Avalanche se tak nepodařila odveta za týden starý debakl 2:8.

Washington - Montreal 2:3 (1:0, 0:2, 1:1)
Branky: 12. Fehr, 58. Morrison - 24. Moen (Hamrlík), 27. Plekanec, 53. Cammalleri (Plekanec). Michal Neuvirth odchytal za Washington 59 minut, z 22 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 86,4 procenta. Střely na branku: 34:22. Diváci: 18 277.
Buffalo - Boston 1:2 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)
Branky: 5. Gaustad - 31. Lucic, 61. Bergeron. Střely na branku: 26:26. Diváci: 18 291.
San Jose - Philadelphia 6:3 (1:1, 2:1, 3:1)
Branky: 21., 49. a 53. Heatley, 16. Malhotra, 40. Marleau, 56. Clowe - 32. a 50. Giroux, 10. Briere. Střely na branku: 29:29. Diváci: 17 562.
Minnesota - NY Islanders 3:2 (1:0, 0:2, 2:0)
Branky: 12. a 59. Nolan, 47. M. Koivu (Židlický) - 24. Sim, 31. Bailey. Střely na branku: 29:29. Diváci: 18 114.
Vancouver - Colorado 5:2 (0:2, 1:0, 4:0)
Branky: 25. a 46. Ehrhoff, 49. H. Sedin, 52. Bernier, 54. Samuelsson - 5. Jones, 9. Duchene. Střely na branku: 27:24. Diváci: 18 810.
Detroit - Florida 1:2 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 0:1)
Branky: 38. Dacjuk - 49. Weiss (Frolík), 61. McCabe. Střely na branku: 40:20. Diváci: 18 634.