Obránce Škoula dvěma góly zařídil výhru Pittsburghu, zářil i Kuba

ATLANTA

Český obránce Martin Škoula zazářil v sobotním utkání NHL, když se dvěma góly zasloužil o výhru Pittsburghu 3:2 v Atlantě. Škoula nejprve v 8. minutě v přesilové hře otevřel skóre zápasu, v 28. minutě pak zvyšoval vedení Penguins na 2:0, které ještě před koncem druhé třetiny vylepšil Jevgenij Malkin. Domácí pak stihli v třetí třetině dvěma góly už pouze snížit.

Obránce Pittsburghu Martin Škoula oslavuje branku v zápase s Atlantou

Škoula byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu, v hlasování novinářů ho předstihl brankář Marc-Andre Fleury, který si připsal 31 úspěšných zákroků. "Myslím, že jsem nikdy dva góly v jednom zápase nedal. Možná že jo, nejsem si úplně jistý. V každém případě je to parádní pocit," řekl po utkání Škoula, jenž nepatří mezi vyhlášené kanonýry. Za deset sezón v NHL stihl vstřelit jen 44 gólů a v žádné sezóně jich nedal víc než deset. Pittsburgh si připsal třetí vítězství z posledních čtyř zápasů a osamostatnil se v čele tabulky Atlantické divize.

Utkání v dresu Atlanty nedohrál kanonýr domácích Ilja Kovalčuk, jenž v 47. minutě za stavu 0:3 neudržel nervy na uzdě, popral se s Mattem Cookem a za vyvolání šarvátky inkasoval dohromady 19 trestných minut, což pro něho znamenalo předčasný konec. Paradoxně teprve po jeho odchodu začali Thrashers střílet góly, vyrovnat už ale nestačili.

Skvělý večer prožil také další český obránce Filip Kuba, jenž se gólem a třemi přihrávkami výrazně podílel na vítězství Ottawy nad Buffalem 5:3 a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Kuba se trefil vůbec poprvé v sezóně - v 21. minutě vyrovnával v přesilové hře na 1:1 a odstartoval pětigólovou kanonádu Senators. Zapojil se do ní i Milan Michálek, jenž v 47. minutě zvyšoval na 4:1. Ottawa tak prodloužila svou vítěznou šňůru na tři zápasy, v nichž vstřelila dohromady 14 gólů.

Jandač sledoval řádění Čechů ve Floridě a Rangers

Před zraky asistenta reprezentačního trenéra Josefa Jandače se dařilo českým hokejistům v duelu New Yorku Rangers s Floridou, který nakonec vyhráli Panteři 3:2. Útočník domácích Václav Prospal na sebe upozornil gólem a asistencí, v dresu hostí si připsali gólovou přihrávku Rostislav Olesz, Radek Dvořák a Kamil Kreps. Tradičně spolehlivý výkon podal brankář Tomáš Vokoun, jenž zlikvidoval 32 z 34 střel.

"V klíčových chvílích předvedl ty nejlepší zákroky. Přesně tohle od brankáře potřebujeme. Myslím, že dnes jsme tady vyhráli opravdu hlavně jeho zásluhou," vyjádřil se trenér Peter DeBoer na adresu Vokouna, s nímž hlavní kouč národního týmu Vladimír Růžička počítá jako s týmovou jedničkou pro únorové olympijské hry ve Vancouveru.

Florida tak vyhrála třetí zápas na hřišti soupeře během čtyř dnů. "Tři zápasy, tři vítězství. Těchto šest bodů jsme si poctivě vybojovali," zdůraznil po utkání Dvořák, jenž dříve oblékal dres Rangers. "V posledních zápasech předvádíme dobré výkony a to pořádně zvyšuje naše sebevědomí. Přesvědčili jsme se, že můžeme vyhrát každé utkání, proti jakémukoli soupeři," doplnil Dvořák.

Kouč Rangers se pustil do Kotalíka

Naopak Rangers nepomohla k vítězství ani nově sestavená první útočná česko-slovenská formace Marián Gáborík, Prospal, Aleš Kotalík. A přestože se postarala o oba góly, kouč John Tortorella ji plánuje rozpustit. Nelíbil se mu totiž výkon Kotalíka, k němuž byl po utkání až nebývale kritický.

"Myslím si, že nemůže hrát s našimi dvěma nejlepšími útočníky," řekl Tortorella o Kotalíkovi, jenž je se 17 body třetím nejproduktivnějším hráčem týmu právě za Gáboríkem a Prospalem. "Dal jsem ho do prvního útoku, protože jsem nechtěl rozbíjet další dvě formace, které hrály dobře. Ale nevybojoval tolik puků, jak bych si představoval, měl problémy se střelbou. Myslím, že mu tahle pozice prostě nesedla. Budeme muset hledat nějaké vhodnější řešení," doplnil Tortorella.

Heatley si upevnil pozici nejlepšího střelce

Dvanáctou výhru v řadě na domácím ledě ve vzájemných zápasech s Columbusem si připsali hokejisté Nashvillu, kteří zvítězili 4:3 po samostatných nájezdech. Blue Jackets naposledy vyhráli na ledě Predators v dubnu roku 2006.

Na sobotním úspěchu Nashvillu se podílel i český útočník Martin Erat, jenž vstřelil gól a na další přihrál. V penaltovém rozstřelu pak byli domácí stoprocentně úspěšní, když se trefili Mike Santorelli i David Legwand, naopak na druhé straně uspěl ze tří pokusů pouze Rick Nash. Nashville si tak připsal pátou výhru v řadě. Ještě o jeden zápas déle trvá neporazitelnost Chicaga, které zvítězilo 5:2 v Edmontonu.

Pozici nejlepšího střelce NHL si upevnil Dany Heatley, jenž jedním gólem přispěl k výhře San Jose 3:2 proti Anaheimu. V čele tabulky střelců má tak stále dvougólový náskok před Alexandrem Ovečkinem a Gáboríkem, kteří v sobotu rovněž jednou skórovali. Už pouze o jednu branku méně má další vyhlášený kanonýr Jarome Iginla, jenž devátým hattrickem v kariéře zařídil výhru Calgary 5:2 v Los Angeles.

Los Angeles - Calgary 2:5 (0:1, 2:1, 0:3)
Branky: 24. Doughty, 25. Frolov - 1., 27. a 56. Iginla, 48. Langkow, 60. Moss. Střely na branku: 25:32. Diváci: 16 336.
Carolina - Tampa Bay 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
Branky: 23. T. Ruutu, 34. J. Jokinen, 56. Larose - 16. St. Louis. Střely na branku: 27:21. Diváci: 13 224.
Montreal - Detroit 2:3 po sam. náj. (0:2, 0:0, 2:0 - 0:0)
Branky: 41. a 49. Cammalleri (na první Špaček, na druhou Plekanec) - 15. a rozh. nájezd Dacjuk, 13. Stuart. Střely na branku: 18:34. Diváci: 21 273.
NY Rangers - Florida 2:3 (1:0, 0:2, 1:1)
Branky: 15. Prospal, 47. Gáborík (Rozsíval, Prospal) - 29. Reinprecht (Olesz, Dvořák), 32. Leopold (Kreps), 43. Horton. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celý zápas, z 34 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 94,1 procenta. Střely na branku: 34:28. Diváci: 18 200.
Ottawa - Buffalo 5:3 (0:1, 2:0, 3:2)
Branky: 29. a 49. Alfredsson (na obě Kuba), 21. Kuba, 43. Kelly, 47. M. Michálek (Kuba) - 20. Vanek, 49. Kaleta, 51. Pominville. Střely na branku: 26:41. Diváci: 17 206.
Toronto - Washington 2:1 po sam. náj. (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)
Branky: 37. Hagman, rozh. nájezd Kessel - 18. Ovečkin. Střely na branku: 39:32. Diváci: 19 455.
Anaheim - San Jose 2:3 (0:0, 2:2, 0:1)
Branky: 22. Wisniewski, 40. Whitney - 29. Clowe, 31. Heatley, 49. J. Thornton. Střely na branku: 30:36. Diváci: 15 066.
Dallas - New Jersey 5:3 (3:1, 0:1, 2:1)
Branky: 15. a 55. Robidas, 3. Peters, 8. Ribeiro, 50. Wandell - 1. a 30. Rolston (na obě Eliáš), 47. Zajac. Střely na branku: 26:34. Diváci: 17 514.
St. Louis - NY Islanders 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)
Branky: 42. a 46. Perron, 9. Brewer, 36. Berglund - 6. Bailey. Střely na branku: 26:24. Diváci: 19 150.
Phoenix - Philadelphia 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
Branky: 25. Lombardi (Lang), 51. Yandle, 60. Doan - 28. Hartnell. Střely na branku: 20:24. Diváci: 11 106.
Nashville - Columbus 4:3 po sam. náj. (1:2, 2:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 22. a rozh. nájezd Legwand (na první Erat), 13. Arnott, 24. Erat - 5. a 13. Umberger, 40. Stralman. Střely na branku: 48:29. Diváci: 13 790.
Edmonton - Chicago 2:5 (1:3, 0:1, 1:1)
Branky: 5. Souray, 42. Penner - 4. a 49. Toews, 8. Versteeg, 13. Kane, 32. Madden. Střely na branku: 27:30. Diváci: 16 839.
Atlanta - Pittsburgh 2:3 (0:1, 0:2, 2:0)
Branky: 50. Thorburn (Kubina), 60. Afrinogenov - 8. a 28. Škoula, 32. Malkin. Střely na branku: 33:34. Diváci: 17 588.