Eliáš čtyřmi body režíroval výhru New Jersey nad Islanders

Český útočník Patrik Eliáš pomohl v dnešním utkání NHL čtyřmi body k vítězství New Jersey 6:1 nad NY Islanders. Třiatřicetiletý hokejista zaznamenal dvě branky a dvě nahrávky a sehrál tak své statisticky nejlepší utkání v sezóně, do níž kvůli zranění třísel naskočil až po odehrání 13 zápasů. Stejnou bilancí jako Eliáš podpořil výhru Devils i Brian Rolston.

Hokejista New Jersey Devils Patrik Eliáš se raduje z gólu

Nejproduktivnější český hokejista minulé sezony Eliáš zavelel v zápase k obratu, když New Jersey prohrávalo po první třetině 0:1. Třebíčský rodák ve druhé části přihrál na oba góly týmu, ve třetím dějství pak v 51. minutě zvýšil na 3:1. V posledních šesti zápasech tak třebíčský rodák zaznamenal tři branky a sedm asistencí.

"Patrikův návrat do sestavy se může přirovnat k senzačnímu trejdu, protože v úvodu sezóny jsme s ním nemohli počítat. Myslím si, že i pro hráče jako je on, je úžasné zase poznat pocit ze střílení gólů. I pro tým je to velkou vzpruhou, je zpátky v zajetých kolejích," rozplýval se nad výkonem českého útočník Bryce Salvador, obránce Devils.

Češi zářili i v zápase Bostonu s Ottawou

Produktivní byli čeští hokejisté i v zápase mezi Bostonem a Ottawou. Útočník Bruins David Krejčí se podílel gólem a asistencí na výhře týmu 4:3 po samostatných nájezdech. Po zápase byl Krejčí vyhlášen první hvězdou utkání. Na druhé straně Milan Michálek figuroval u všech tří tref Senators, ale mezi tři nejlepší hráče zápasu se nedostal. Michálek první branku týmu připravil a další dvě vstřelil, přičemž svůj druhý gól docílil dvacet sekund před vypršením základní hrací doby a poslal zápas do prodloužení.

Ottawa přitom zápas měla dobře rozehraný a po první třetině vedla gólem Alfredssona a Michálka 2:0. Domácí ale v dalším průběhu těžili z dobře sehraných přesilových her a třemi góly v této herní situaci otočili vývoj. Alespoň bod Ottawě zajistil Michálek, nejlepší český střelec soutěže, svým třináctým gólem sezony. V následném penaltovém rozstřelu zvítězili Bruins i díky Michaelu Ryderovi, jenž v nájezdech jako jediný uspěl.

Podobný průběh mělo i utkání v Montrealu. Hostující Washington získal v první třetině dvoubrankové vedení, které ale ve druhé části ztratil s přispěním českých hokejistů, kdy za asistence Romana Hamrlíka skórovali Jaroslav Špaček a Tomáš Plekanec. V závěrečné části inkasovali Capitals potřetí a bodový zisk zachránili až dvanáct sekund před koncem základní hrací doby, kdy se prosadil podruhé v zápase Eric Fehr. Na rozdíl od Ottawy byli ale hráči Washingtonu úspěšnější v penaltovém rozstřelu, v němž jim druhý bod vystřelil Nicklas Bäckström.

S Detroitem, jenž poslední dvě utkání neskóroval, to nevypadalo dobře ani v St. Louis, když po gólu českého obránce Romana Poláka prohrávali v první třetině už 0:2. Tentokrát ale střeleckou nemohoucnost trvající celkově 175 minut protrhli ve druhé části a v dalším průběhu dvakrát srovnali se soupeřem krok. O vítězi musely rozhodnout až samostatné nájezdy, v nichž výhru Red Wings zajistil Todd Bertuzzi.

Crosby posbíral pět bodů

Čeští gólmani chytali v pátečních utkáních a v sobotu byli připraveni v případě potřeby zasáhnout ze střídačky. Ondřej Pavelec tak přihlížel, jak Johan Hedberg dovedl Atlantu k výhře 1:0, když zneškodnil všech 34 střel soupeře a připsal si první čisté konto po více než dvou letech. Thrashers zároveň ukončili sérii 14 proher s Philadelphií, kterou naposledy porazili v listopadu 2005. O jedinou branku zápasu se postaral Rich Peverley, jehož ke skórování vybídl Pavel Kubina. "Byla to skvělá přihrávka. Stačilo mi jenom trefit branku, byť jsem to měl z těžkého úhlu," pochválil Peverley českého obránce, jenž patřil k hvězdám zápasu.

Druhý český gólman Tomáš Vokoun sledoval počínání Scotta Clemmensena, který držel nerozhodný stav 1:1 do poslední třetiny. V ní pak třikrát kapituloval a Florida prohrála v Nashvillu 1:4. Pětisté utkání v NHL odehrál v dresu vítězů Martin Erat, který si všechny své starty připsal v týmu Predators. Jubileum však bodovým ziskem neoslavil.

Střelecké hody připravili svým fanouškům hokejisté Vancouveru a Pittsburghu. Canucks díky pěti gólům v první třetině roznesli Edmonton 7:3, obhájce Stanleyova poháru byl ještě o branku důraznější a výsledkem 8:3 rozstřílel New York Rangers.

Zatímco o trefy Canucks se rozdělilo sedm různých hráčů, tak v Pittsburgu řádil Sidney Crosby, jenž vstřelil tři branky a na další dvě přihrál. Přitom průběh utkání dlouho nenasvědčoval debaklu, zvláště když v úvodu třetí části snížil na 3:4 český obránce Michal Rozsíval.

Kočí se popral. A prohrál

Colorado nastoupilo v Denveru proti Minnesotě bez českého útočníka Milana Hejduka, který odstoupil v závěrečné třetině pátečního utkání na ledě Wild pro zranění pravého kolena. Člen širšího kádru pro únorové olympijské hry ve Vancouveru by ale podle trenéra Joea Sacca měl odcestovat s týmem do Tampy, kde hráči Avalanche v pondělí načnou sérii pěti venkovních zápasů. Sezóna ale skončila z kádru Colorada pro útočníka Davida Jonese, kterému upadl na nohu Chuck Kobasew a přetrhl mu zkřížený vaz v levém koleni.

Colorado navíc prohrálo s Wild 2:3 po samostatných nájezdech, přestože po první třetině vedlo už 2:0. Prohru si připsal i český bitkař David Kočí, který se po více než měsíci popral. Už ve třetí minutě změřil síly s Johnem Scottem a hostující bek měl navrch. Kočí svedl v sezóně čtvrtou potyčku a naposledy to bylo 21. října rovněž s Minnesotou s Derekem Boogaardem.

New Jersey - NY Islanders 6:1 (0:1, 2:0, 4:0)
Branky: 51. a 60. Eliáš, 33. a 53. Rolston (na první Eliáš), 21. Mottau (Eliáš), 52. Parise - 12. Park. Střely na branku: 42:23. Diváci: 16 961.
Boston - Ottawa 4:3 po sam. nájezdech (0:2, 2:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 30. a rozhodující sam. nájezd Ryder, 21. Krejčí, 50. Wideman (Krejčí) - 8. a 60. M. Michálek, 5. Alfredsson (M. Michálek). Střely na branku: 33:22. Diváci: 17 565.
Buffalo - Carolina 5:1 (0:1, 0:0, 5:0)
Branky: 42. Grier, 45. MacArthur, 49. D. Roy, 52. Hecht, 55. Vanek - 9. Cullen. Střely na branku: 24:31. Diváci: 18 690.
Montreal - Washington 3:4 po sam. nájezdech (0:2, 2:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 26. Špaček (Hamrlík), 34. Plekanec (Hamrlík, Špaček), 46. Moen - 9. a 60. Fehr (na druhou Fleischmann), 10. Ovečkin, rozhodující sam. nájezd Bäckström. Střely na branku: 24:23. Diváci: 21 273.
Atlanta - Philadelphia 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka: 32. Peverley (Kubina). Střely na branku: 18:34. Diváci: 16 018.
Columbus - Calgary 3:4 po sam. nájezdech (0:0, 3:1, 0:2 - 0:0)
Branky: 34. R. Nash (Voráček), 35. Methot, 40. Boll (Klesla) - 26. O. Jokinen, 55. Boyd, 56. Dawes, rozhodující sam. nájezd Lundmark. Střely na branku: 32:32. Diváci: 17 772.
Pittsburgh - NY Rangers 8:3 (3:1, 1:1, 4:1)
Branky: 18., 44. a 52. Crosby, 15. Malkin, 19. Talbot, 40. Eaton, 48. Dupuis, 52. Kennedy - 9. M. Staal (Kotalík), 35. Gilroy (Prospal), 41. Rozsíval. Střely na branku: 33:25. Diváci: 17 122.
St. Louis - Detroit 3:4 po sam. nájezdech (2:0, 0:1, 1:2 - 0:0)
Branky: 14. Backes, 18. Polák, 49. Boyes - 23. Holmström, 43. Draper, 60. Zetterberg, rozhodující sam. nájezd Bertuzzi. Střely na branku: 35:36. Diváci: 19 150.
Nashville - Florida 4:1 (1:0, 0:1, 3:0)
Branky: 19. Hamhuis, 42. Dumont, 46. Legwand, 60. J. Ward - 36. Leopold. Střely na branku: 29:24. Diváci: 14 120.
Dallas - Tampa Bay 4:3 v prodl. (0:0, 2:1, 1:2 - 1:0)
Branky: 36. Robidas, 37. Lehtinen, 44. Morrow, 63. Wandell - 27. Szczechura, 56. Stamkos, 56. Halpern. Střely na branku: 38:28. Diváci: 17 334.
Colorado - Minnesota 2:3 po sam. nájezdech (2:0, 0:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 9. Hendricks, 18. Duchene - 21. Belanger, 52. Latendresse, rozhodující sam. nájezd M. Koivu. Střely na branku: 22:36. Diváci: 15 303.
Vancouver - Edmonton 7:3 (5:1, 1:2, 1:0)
Branky: 4. Ehrhoff, 6. Burrows, 8. Raymond, 9. D. Sedin, 20. Glass, 33. Edler, 50. Samuelsson - 15. Brule, 27. C. McDonald, 28. Penner. Střely na branku: 35:34. Diváci: 18 810.
Los Angeles - Chicago 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 23. Simmonds, rozhodující sam. nájezd Kopitar - 47. Toews. Střely na branku: 22:33. Diváci: 18 118.