Fleischmann se gólem podílel na kanonádě Washingtonu

Český hokejový útočník Tomáš Fleischmann se ve čtvrtečním utkání NHL jedním gólem podílel na vysokém vítězství Washingtonu nad Floridou 6:2. Fleischmann ve 12. minutě svou osmou trefou v sezoně zvýšil na 2:0 a ukončil svůj sedmizápasový střelecký půst.

Hokejisté Washingtonu Tomáš Fleischmann a Nicklas Bäckström.

Hlavní hvězdou zápasu se stal Alexander Sjomin, který vstřelil dva góly a na další dva přihrál. Ruský útočník přitom nastoupil do prvního utkání po zranění zápěstí, kvůli němuž vynechal předchozích sedm duelů. Capitals, kteří vyhráli čtvrtý zápas po sobě, se naopak museli obejít bez jeho krajana Alexandra Ovečkina, který si odpykává dvouzápasový trest za faul kolenem z předchozího klání s Carolinou.

"Nejsme týmem jednoho hráče. Snažíme se prostě hrát jako celek. Samozřejmě nás mrzí, že Alex dnes nemohl hrát, ale co naděláte?" prohlásil Sjomin. "Nikdy není snadné vracet se po zranění, ale spoluhráči mi hodně pomohli, abych se rychle dostal zpátky do hry." Výkon Sjomina si pochvaloval také trenér Bruce Boudreau. "Byl odpočinutý, takže měl spoustu energie," poznamenal se smíchem.

Clemensen se poroučel na střídačku

V brance Floridy kvůli zranění Tomáše Vokouna nastoupil podruhé za sebou Scott Clemmensen, už ve 12. minutě po gólu Fleischmanna se však poroučel na střídačku a mezi tyčemi ho nahradil jiný český gólman Alexander Salák. Dvaadvacetiletý rodák ze Strakonic, který byl po zranění Vokouna povolán z farmy, tak naskočil do svého druhého utkání NHL, další kanonádě Capitals ale nezabránil. Doplatil zejména na nedisciplinovanost spoluhráčů, tři ze čtyř gólů totiž inkasoval v oslabení.

"Je to hrozná nekázeň! Když budeme trávit půlku zápasu na trestné lavici, moc toho nevyhrajeme," rozčiloval se kapitán Panterů Bryan McCabe. "Washington je v přesilovce nesmírně nebezpečný, a to i bez Ovečkina," konstatoval McCabe.

Porážku musel na ledě vytrpět i další český brankář Ondřej Pavelec, jehož Atlanta podlehla New Yorku Islanders 1:4. Na Pavelce vyzrál pouze jeden hráč Matt Moulson, povedlo se mu to však hned třikrát a šestadvacetiletý útočník si tak připsal první hattrick v NHL. Čtvrtý gól vstřelil v poslední sekundě zápasu do prázdné branky při power play Thrashers John Tavares.

"Miluji góly, miluji vítězství. A zvlášť proti Atlantě, která má velmi silný tým," řekl Moulson, jenž je se čtrnácti góly nejlepším střelcem a s 22 body nejproduktivnějším hráčem svého týmu. "Dnes jsme ale hráli dobře i v obraně. Jeden inkasovaný gól mluví za vše," dodal Moulson, který hraje v NHL teprve třetí sezonu - předchozí dvě zkoušel štěstí v Los Angeles.

Pavelec lovil puky ze sítě

Jedinou branku Atlanty vstřelil Vjačeslav Kozlov, který v 10. minutě otevřel skóre, když zblízka překonal Dwaynea Rolosona. Ve zbytku večera už ale lovil puky ze své sítě pouze Pavelec, jehož tým prohrál čtvrtý z posledních šesti domácích zápasů. "Zase jsme doma prohráli. Měli bychom o vítězství na vlastním ledě trochu více bojovat," posteskl si český gólman, jenž si nakonec připsal 23 úspěšných zákroků.

Po delší době se připomněl český útočník Petr Průcha, který svým třetím gólem v sezóně přispěl k vítězství Phoenixu nad Calgary 2:1. Průcha se trefil po osmnácti zápasech, když po spolupráci s krajany Zbyňkem Michálkem a Radimem Vrbatou vyrovnal v 30. minutě na 1:1. Vítěznou branku vstřelil tři a půl minuty před koncem základní hrací doby Taylor Pyatt.

Phoenix si připsal třetí vítězství v řadě, naopak hosté poprvé po téměř dvou měsících prohráli zápas v základní hrací době na hřišti soupeře. Naposledy se jim to stalo 13. října, kdy podlehli 1:2 v Columbusu, od té doby venku bodovali v deseti zápasech za sebou.

"Je to pro nás velice cenné vítězství. Vždyť Calgary je na hřištích soupeřů jedním z nejnebezpečnějších týmů," uvedl Pyatt. "Nehráli jsme dneska dobře. Nasazení nebylo špatné, ale nehráli jsme chytře a udělali jsme spoustu chyb," poznamenal trenér Flames Brent Sutter.

Hejda poprvé skóroval

Svůj první gól v sezóně zaznamenal obránce Jan Hejda, k němu si připsal ještě asistenci, ale pouze zmírnil porážku Columbusu s Torontem 3:6. Na jeden gól Maple Leafs přihrál další český zadák Tomáš Kaberle.

Toronto se po katastrofálním vstupu do sezóny začíná pomalu zvedat, když bodovalo v sedmi z uplynulých osmi zápasů a získalo v nich pět výher. "Cítíme se už mnohem lépe," přiznal trenér Ron Wilson. Jeho tým měl zápas od začátku pevně v rukou a už v 33. minutě vedl 5:1.

K úspěchu přispěl i brankář Joey MacDonald, jenž se ve čtvrtém zápase v dresu Leafs dočkal prvního vítězství. Zasloužil se o něj 33 povedenými zákroky, z nichž některé stály opravdu za to. "Mac chytal neuvěřitelně," pochválil spoluhráče útočník Phil Kessel. "Nehráli jsme špatně, ale určitě můžeme být lepší, zvlášť v obraně bychom měli našemu brankáři více pomoci. Snad se nám to podaří už v příštím zápase," dodal Kessel.

Do sestavy Colorada se po třízápasové absenci vrátil Milan Hejduk, porážce 1:4 v Pittsburghu ale nezabránil. Hlavním strůjcem vítězství Penguins byl kapitán Sidney Crosby, který vstřelil dvě branky a na jednu přihrál. Crosby tak v posledních třech zápasech posbíral 11 bodů za šest gólů a pět asistencí a jeho tým vyhrál pošesté ze sedmi zápasů.

"V poslední dobře hraje Sid fantasticky. A to je skvělá zpráva pro celý náš tým," radoval se Bill Guerin. Právě on byl ale autorem vítězného druhého gólu, který vstřelil v 48. minutě v přesilové hře. Obhájci Stanley Cupu se tak udrželi v čele tabulky Východní konference, kde mají stejně bodů (40) jako Washington. "Myslím, že hrajeme čím dál tím lépe. Snad to tak bude pokračovat," dodal Guerin.

San Jose si nechalo utéct výhru

Výhru si nechali proklouznout mezi prsty hokejisté San Jose, kteří se 43 body vládnou celé NHL. V duelu se St. Louis v závěru hájili vedení 2:1, jenže sedm sekund před třetí sirénou inkasovali ve vlastní přesilovce a nakonec prohráli 2:3 po samostatných nájezdech.

Premiéru v NHL si odbyl český obránce Jakub Kindl, který se objevil v sestavě Detroitu při domácí porážce 1:4 s Edmontonem. Dvaadvacetiletý bek dostal příležitost při zranění Briana Rafalského a odehrál celkem 14 minut. Připsal si dva záporné body za účast na ledě při trefách Ľubomíra Višňovského a Roberta Nilssona, kteří získali už v první třetině Oilers vedení 2:0.

Buffalo - Montreal 6:2 (3:0, 1:1, 2:1)
Branky: 3. MacArthur, 7. Pominville, 9. Roy, 25. Kennedy, 54. Sekera, 60. Grier - 37. Gomez, 52. Gorges. Střely na branku: 37:23. Diváci: 18 690.
Philadelphia - Vancouver 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)
Branky: 34. Mitchell, 38. Burrows, 57. Ehrhoff. Střely na branku: 38:29. Diváci: 18 892.
Washington - Florida 6:2 (2:0, 2:0, 2:2)
Branky: 11. a 47. Sjomin, 12. Fleischmann, 23. Bradley, 26. Bäckström, 44. Morrison - 57. Weiss, 58. Allen. Alexander Salák odchytal za Floridu 48 minut, z 33 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 87,9 procenta. Střely na branku: 44:28. Diváci: 18 277.
Atlanta - NY Islanders 1:4 (1:0, 0:2, 0:2)
Branky: 10. Vjačeslav Kozlov - 22., 36. a 54. Moulson, 60. Tavares. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu 59 minut, z 26 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 88,5 procenta. Střely na branku: 27:27. Diváci: 11 704.
Columbus - Toronto 3:6 (0:2, 1:3, 2:1)
Branky: 25. Huselius, 44. Chimera (Hejda), 58. Hejda - 5. a 31. Kessel (na druhou T. Kaberle), 27. a 43. Blake, 12. Stempniak, 33. Kulemin. Střely na branku: 36:25. Diváci: 13 825.
Pittsburgh - Colorado 4:1 (1:1, 0:0, 3:0)
Branky: 20. a 60. Crosby, 48. Guerin, 60. J. Staal - 6. Galiardi. Střely na branku: 33:16. Diváci: 16 968.
Dallas - Anaheim 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)
Branky: 42. Neal, 44. Ott, 60. Morrow - 2. S. Koivu. Střely na branku: 37:27. Diváci: 16 217.
Detroit - Edmonton 1:4 (1:2, 0:2, 0:0)
Branky: 20. Cleary - 29. a 32. O'Sullivan, 6. Višňovský, 18. Nilsson. Střely na branku: 28:36. Diváci: 18 018.
Phoenix - Calgary 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
Branky: 30. Průcha (R. Vrbata, Z. Michálek), 57. Pyatt - 20. Moss. Střely na branku: 31:29. Diváci: 9 868.
Los Angeles - Ottawa 6:3 (2:1, 2:2, 2:0)
Branky: 58. a 60. Justin Williams, 1. Jones, 18. Simmonds z trest. střílení, 24. Richardson, 35. Doughty - 12. a 32. Fisher, 28. Cheechoo. Střely na branku: 24:30. Diváci: 14 997.
San Jose - St. Louis 2:3 po sam. náj. (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 2. Heatley, 26. Pavelski - 12. McClement, 60. Colaiacovo, rozh. nájezd Oshie. Střely na branku: 34:30. Diváci: 17 424.