Fleischmann podpořil v NHL dvěma góly kanonádu Washingtonu

EDMONTON

Tomáš Fleischmann podpořil v sobotním utkání NHL dvěma góly jednoznačné vítězství Washingtonu 8:2 na ledě Philadelphie. Pětadvacetiletý útočník vstřelil první dvě branky týmu, který i bez suspendovaného Alexandra Ovečkina znepříjemnil trenéru Peteru Laviolettovi premiéru na lavičce Flyers. Nejvýrazněji se na debaklu podílel švédský hráč Nicklas Bäckström, autor pěti bodů za gól a čtyři asistence.

Hokejisté Washingtonu Tomáš Fleischmann a Nicklas Bäckström.

Philadelphia je nejtrestanějším týmem v soutěži a na nedisciplinovanost doplatila i tentokrát. V první třetině totiž za nerozhodného stavu 1:1 obdržel Daniel Carcillo devět trestných minut: dvě za krosček, další dvě za vyvolání pěstního souboje a pět za následný úder, který přišel dříve, než stačil protivník Matt Bradley shodit rukavice. Penalizován tak byl jenom bitkař Philadelphie. Dlouhou přesilovku proměnil Washington ve tři góly, přičemž první z nich vsítil Fleischmann. Byla to jeho desátá branka v ročníku.

Šmíd skóroval po 151 zápasech

Český obránce Ladislav Šmíd skóroval v NHL po dvou sezónách a vstřelenou brankou přispěl Edmontonu k výhře 3:2 po samostatných nájezdech v Dallasu. V zápase dokázali Oilers dohnat dvoubrankovou ztrátu a penaltový rozstřel rozhodl Shawn Horcoff.

"Cítím se skvěle, obzvlášť, když gól pomohl týmu vrátit se zpět do utkání," uvedl Šmíd, jenž v 57. minutě vyrovnal na 2:2. "Vůbec jsem ale nevěděl, že jsem dal gól po 151 zápasech. Pokud bych se tím zabýval a počítal to, frustrovalo by mě to," přiznal český obránce, který se gólově naposledy prosadil v ročníku 2006/07, svém premiérovém v NHL. Třiadvacetiletý defenzivní hráč se navíc podílel i asistencí na další brance a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

Ve čtvrtém kole penaltového rozstřelu zařídil český útočník Patrik Eliáš výhru New Jersey 4:3 nad Detroitem. Devils porazili finalistu Stanleyova poháru po téměř šesti letech, během nichž si připsali čtyři porážky.

"Patty (Eliáš) odehrál několik velmi dobrých zápasů, ale nedokázal využít několik příležitostí, proto určitě prahnul po zlepšení nálady v nájezdech. S (brankářem Detroitu) Osgoodem si skvěle poradil," řekl gólman Devils Martin Brodeur na adresu českého útočníka, který se bodově neprosadil v posledních třech zápasech.

Vokoun se vrátil, trenér jej chválil

V zápase mezi Floridou a Atlantou se nakonec neuskutečnil český brankářský souboj, neboť před Ondřejem Pavelcem dostal přednost Johan Hedberg. Na druhé straně už ale nechyběl gólman Tomáš Vokoun, který se vrátil na led po dvou zápasech od bizarního zákroku spoluhráče Keitha Ballarda, jehož důsledkem bylo třicet stehů na brankářovu levém uchu.

A Vokoun předvedl impozantní výkon, když inkasoval pouze jednou ze 37 střel soupeře. Překonal jej jen Ilja Kovalčuk v předposlední minutě. Shodou okolností právě po brance ruského kanonýra dostal Vokoun před šesti dny od Ballarda úder do masky.

Vítěze musely určit nájezdy, v nichž byl ve čtvrté sérii na rozdíl od Rostislava Olesze úspěšnější Rich Peverley a zajistil Atlantě druhý bod za výhru 2:1. "Když zvážím všechny okolnosti, tak Vokoun odehrál vynikající zápas. Podržel nás a tvrdě bojoval o výhru," vyjádřil se k výkonu českého gólmana trenér Floridy Peter DeBoer.

Voráčkovy body na výhru Columbusu nestačily

U dvou branek Columbusu figuroval Jakub Voráček, jenž jeden gól vstřelil a druhý připravil, přesto Blue Jackets na svém ledě podlehli Coloradu 2:3. Domácí byli v závěrečných sekundách i blízko vyrovnání, ale dříve, než v síti skončil kotouč, došlo k vychýlení brankové konstrukce. Situaci potvrdil videozáznam. Jednu branku vítězů vstřelil Milan Hejduk.

Ve druhém utkání v řadě se trefil Martin Erat, který v zápase mezi Nashvillem a Minnesotou otevřel v desáté minutě skóre. Na jeho zásah reagovali hostující Wild pěti trefami a nakonec zvítězili 5:3. V dresu vítězné Minnesoty si dvě přihrávky připsal Martin Havlát, druhá hvězda utkání.

"Havlát hrál velmi dobře. Odhadl, kde jsou obránci, a dokázal přihrát osamoceným spoluhráčům před branku. To se stává často, když hrajete proti agresivnímu týmu," uvedl Todd Richards, jehož svěřenci zvítězili popáté v řadě. "Dali jsme sice první gól, ale nehráli jsme dobře. Působili jsme mdlým dojmem," kritizoval výkon Predators Erat.

Průcha vstřelil vítězný gól Phoenixu

Vítěznou branku zaznamenal Petr Průcha, který se gólově prosadil po osmnácti zápasech." na správné: "Vítěznou branku zaznamenal Petr Průcha, který se po předchozím půstu v osmnácti zápasech gólově prosadil podruhé za sebou. Po přihrávce Radima Vrbaty dostal Phoenix ve druhé třetině do tříbrankového vedení a hostující Ottawa stačila už jenom snížit na konečných 2:3.

Na svůj první zápas v Bostonu po přestupu do Toronta by nejraději zapomněl Phil Kessel. S novým zaměstnavatelem prohrál hladce 2:7. Oba góly vstřelilo Toronto až v závěrečné pětiminutovce. Nejvýrazněji se o nejvyšší porážku kanadského celku v sezoně zasloužil Marc Savard, autor tří gólů.

Vancouver porhrál na ledě poslední Caroliny

Vancouver selhal na ledě nejhoršího týmu NHL Caroliny, kde prohrál 3:5. Přijel přitom nabuzen výhrami z New Jersey a Philadelphie, ovšem na Hurricanes nestačil. Carolina se radovala teprve z šestého vítězství v probíhajícím ročníku.

Zásadní náskok si vybudovali hokejisté Caroliny ve druhé třetině, kdy přestříleli soupeře 14:6 a třikrát také skórovali, Vancouver přitom vyšel střelecky naprázdno. „S druhou třetinou nemohu být spokojen,“ kroutil hlavou kouč Canucks Alain Vigneault. „Je těžké pochopit, jaké chyby hráči kupili, to nás dostalo na kolena. Za stavu 4:1 se těžko útočí na vítězství,“ doplnil.

Přesto Vancouver ještě zápas zdramatizoval, když snížil na 3:4, ale Carolina si jedno z mála vítězství letošní sezóny už pohlídala. „Nezasloužili jsme si vyhrát,“ uvedl Vigneault.

Carolina - Vancouver 5:3 (1:1, 3:0, 1:2)
Branky: 24., 39. a 60. Cole, 13. Ray Whitney, 27. Samsonov - 13. Hansen, 51. Bernier, 55. Burrows. Střely na branku: 28:36. Diváci: 14 990.
Dallas - Edmonton 2:3 po sam. nájezdech (2:0, 0:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 16. Benn, 20. Neal - 23. Višňovský (Šmíd), 57. Šmíd, rozh. nájezd Horcoff. Střely na branku: 35:36. Diváci: 15 860.
Los Angeles - St. Louis 4:5 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 2:2 - 0:0)
Branky: 15. Richardson, 33. Parse, 49. Stoll, 60. Frolov - 49. a 58. Kariya, 24. Tkachuk, 32. Boyes, rozh. nájezd A. McDonald. Střely na branku: 40:31. Diváci: 17 519.
Boston - Toronto 7:2 (2:0, 2:0, 3:2)
Branky: 7., 35. a 53. Savard, 6. Sturm, 23. Chára, 47. Recchi, 53. Boychuk (Krejčí) - 56. Hagman, 58. Grabovskij. Střely na branku: 33:33. Diváci: 17 565.
Buffalo - NY Rangers 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
Branky: 60. Pominville - 18. Higgins, 54. Callahan. Střely na branku: 37:32. Diváci: 18 301.
New Jersey - Detroit 4:3 po sam. nájezdech (2:0, 1:2, 0:1 - 0:0)
Branky: 16. Langenbrunner, 18. Oduya, 35. R. Niedermayer, rozh. nájezd Eliáš - 30. Draper, 40. Holmström, 50. Eaves. Střely na branku: 26:31. Diváci: 17 625.
Philadelphia - Washington 2:8 (1:3, 0:4, 1:1)
Branky: 13. Pyörälä, 47. Hartnell - 1. a 17. Fleischmann, 17. a 36. M. Green, 21. Laich, 32. Ch. Clark, 33. Bäckström, 51. Steckel. Střely na branku: Diváci: 36:30. 19 789.
Florida - Atlanta 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 43. Weiss - 59. Kovalčuk, rozh. nájezd Peverley. Střely na branku: 31:37. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celé utkání, inkasoval jeden gól ze 37 střel a úspěšnost zásahů měl 97,29 procenta. Diváci: 13 291.
Columbus - Colorado 2:3 (0:0, 0:2, 2:1)
Branky: 45. Chimera (Voráček), 56. Voráček - 27. Wolski, 36. Hejduk, 45. Stewart. Střely na branku: 31:19. Diváci: 14 909.
Pittsburgh - Chicago 1:2 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)
Branky: 59. J. Staal - 8. Hossa, 63. Versteeg. Střely na branku: 33:31. Diváci: 17. 32.
Tampa Bay - NY Islanders 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)
Branky: 2. Malone, 20. Downie, 43. Halpern, 51. Hedman. Střely na branku: 25:30. Diváci: 13 577.
Nashville - Minnesota 3:5 (1:2, 0:2, 2:1)
Branky: 10. Erat, 50. Arnott, 60. Goc - 19. Ebbett (Havlát), 20. Sheppard, 32. Brunette (Havlát), 38. Miettinen, 44. Belanger. Střely na branku: 29:39. Diváci: 13 145.
Phoenix - Ottawa 3:2 (2:0, 1:0, 0:2)
Branky: 4. Jovanovski, 9. Pyatt, 31. Průcha (Vrbata) - 57. Kelly, 60. Winchester. Střely na branku: 25:28. Diváci: 8 642.
San Jose - Calgary 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Branky: 25. Clowe - 31. O. Jokinen, 44. Langkow. Střely na branku: 36:36. Diváci: 17 562.