Frolík se podílel dvěma góly na výhře Floridy v New Jersey

NEW YORK

Český hokejista Michael Frolík odehrál v NHL podle slov trenéra Floridy Petera DeBoera nejlepší zápas sezóny. Jedenadvacetiletý útočník proměnil v góly dvě ze svých sedmi střel, čímž se výrazně podílel na výhře Panthers 4:2 na ledě New Jersey. Za předvedený výkon byl Frolík vyhlášen největší hvězdou pátečního utkání.

Útočník Floridy Michael Frolík překonává brankáře New jersey Martina Brodeura

Kladenský odchovanec přitom v předchozích pěti zápasech navzdory faktu, že nastupuje v první formaci Floridy, nebodoval. Tentokrát ale hýřil aktivitou a blýskl se dvěma důležitými trefami. Při první dostal tým na začátku druhé třetiny do vedení 2:0, když šikovně tečoval střelu Keitha Ballarda od modré čáry. Druhý zásah přidal ze samostatného úniku povedenou forhendovou kličkou 78 sekund po snížení Devils na 2:3.

"Nabruslil jsem si do středu za obránce, Hortie (Horton) mě uviděl a poslal přihrávku. Pak jsem provedl, co jsem chtěl. Tento gól byl pro nás nesmírně důležitý, protože naše vedení 3:0 stáhli na rozdíl jediné branky a vrátili se tím do utkání," uvedl český útočník, který v loňské nováčkovské sezoně vstřelil dva góly během jednoho zápasu dvakrát.

Jeho výkon ocenil i trenér DeBoer. "Myslím si, že šlo o nejlepší letošní Frolíkův zápas. Celkově se naši mladí hráči prezentovali kvalitními střídáními. Zejména poté, kdy musel z utkání odstoupit kvůli zranění Dom Moore a museli jsme stáhnout hru na tři útoky. Hráči se s tím ale dobře vypořádali," podotkl DeBoer.

Zápas byl zvláštní pro brankáře Scotta Clemmensena, který v pěti z šesti sezón své kariéry v NHL chytal právě za New Jersey. Proti svému bývalému týmu a učiteli Martinu Brodeurovi nastoupil náhradník floridské jedničky Tomáše Vokouna poprvé.

Dvaatřicetiletý gólman si pak v utkání připsal 26 úspěšných zákroků a pomohl týmu ukončit sérii čtyř proher. Jednu asistenci zaznamenal v dresu vítězů Radek Dvořák a u poražených Patrik Eliáš.

Havlat ukončil gólový půst

Martin Havlát zařídil Minnesotě brankou v prodloužení výhru v Calgary 2:1. Osmadvacetiletý útočník ukončil devět zápasů trvající gólový půst, když po přihrávce Marka Židlického úspěšně vyřešil přečíslení. Havlát si připsal přihrávku i u první branky týmu.

Havlát ukončil zápas třetím gólem sezóny ve čtvrté minutě prodloužení z brejku tři na dva. Wild tím korunovali střeleckou aktivitu, v níž soupeře jasně předčili v poměru 46:23.

Premiérový zápas za Carolinu oslavil Tlustý gólem

Premiérový zápas za poslední tým soutěže Carolinu si odbyl český útočník Jiří Tlustý, jehož Toronto vyměnilo před devíti dny za hráčská práva na osmnáctiletého centra Philippa Paradise. Rodák ze Slaného se do sestavy týmu dostal po zraněních Colea a LaRoseho a při svém debutu se hned uvedl gólem, když ve Washingtonu v třetí minutě otevřel skóre.

Tlustý vstřelil v NHL branku poprvé od března 2008. V deseti utkáních minulé sezóny i ve dvou té současné vyšel v Torontu gólově naprázdno. Ještě v první třetině na něho navázal spoluhráč Eric Staal, ale Hurricanes přesto na soupeřově ledě dvoubrankové vedení neudrželi a prohráli 3:4 v prodloužení.

Na obratu Capitals, vedoucího celku ligy, se gólem v úvodu třetí třetiny podílel Tomáš Fleischmann. Dvě branky vsítil Alexandr Sjomin a v prodloužení rozhodl Mike Green.

Hokejisté Edmontonu sice zahájili šestizápasový výlet po soupeřových kluzištích vysokou prohrou 3:7 ve Vancouveru, ale z následujících pěti vyšli jako vítězové. Naposledy udolali St. Louis, přestože po téměř dvou třetinách měli tříbrankové manko.

V závěrečné třetině odvrátili další mizérii hokejisté Detroitu. Finalista Stanley Cupu prohrál v domácím prostředí šest ze sedmi posledních utkání, ve třech případech dokonce nevstřelil ani gól.

I v souboji s Anaheimem hledal Detroit čtyřicet minut marně recept na překonání obrany soupeře, který do závěrečného dějství vstupoval s vedením 2:0. Útočníci Tomas Holmström a Todd Bertuzzi ale poslali svými zásahy duel do prodloužení a v něm druhý jmenovaný rozhodl o výhře Red Wings 3:2.

New Jersey - Florida 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)
Branky: 28. Rolston (Eliáš), 42. McAmmond - 23. a 43. Frolík, 4. Leopold, 24. Matthias (Dvořák). Střely na branku: 28:22. Diváci: 14 132.
Washington - Carolina 4:3 v prodl. (0:2, 2:0, 1:1 - 1:0)
Branky: 34. a 40. Sjomin, 43. Fleischmann, 62. M. Green - 3. Tlustý, 14. E. Staal, 54. Gleason. Střely na branku: 40:19. Diváci: 18 277.
Buffalo - Chicago 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)
Branky: 24. Vanek, 39. MacArthur - 41. Sharp. Střely na branku: 33:40. Diváci: 18 009.
Detroit - Anaheim 3:2 v prodl. (0:0, 0:2, 2:0 - 1:0)
Branky: 50. a 62. Bertuzzi, 43. Holmström - 29. S. Koivu, 40. Sexton. Střely na branku: 31:27. Diváci: 20 066.
St. Louis - Edmonton 3:5 (1:0, 2:1, 0:4)
Branky: 12. a 36. Backes, 28. Oshie - 40. a 48. Brule, 52. Gagner, 54. Horcoff, 58. Penner. Střely na branku: 30:38. Diváci: 19 150.
Colorado - Tampa Bay 2:1 po sam. nájezdech (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)
Branky: 53. a rozh. nájezd Wolski - 13. Downie. Střely na branku: 34:22. Diváci: 12 188.
Calgary - Minnesota 1:2 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 0:1)
Branky: 46. A. Johnson - 50. Sheppard (Havlát), 64. Havlát (Židlický). Střely na branku: 23:46. Diváci: 19 289.
San Jose - Dallas 2:3 po sam. nájezdech (2:1, 0:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 15. Heatley, 17. R. Blake - 14. Ribeiro, 51. B. Richards, rozh. nájezd Niskanen. Střely na branku: 35:44. Diváci: 17 562.