Eliáš vstřelil v NHL jubilejní třístou branku

Český hokejista Patrik Eliáš přispěl v sobotním utkání NHL dvěma góly k výhře New Jersey 4:1 nad Philadelphií. První branka, kterou třiatřicetiletý útočník zvyšoval v úvodní třetině už na 3:0, byla zároveň jeho třístou v NHL. Třebíčský rodák se stal druhým hráčem klubové historie Devils a celkově sedmým Čechem, jenž v NHL této hranice dosáhl.

Útočník New Jersey Patrik pŕekonává gólmana Philadelphie Briana Bouchera

Před ním se to povedlo Jaromíru Jágrovi, Robertu Holíkovi, Milanu Hejdukovi, Petru Klímovi, Petru Nedvědovi a Petru Sýkorovi. V sobotním utkání proti Philadelphii přispěl Eliáš k výhře 4:1 dvěma góly a celkem má na kontě z 836 utkání 301 branek.

V pořadí nejlepších českých kanonýrů může dojít brzy k dalším posunům. Nedostižný je na prvním místě Jaromír Jágr, který nastřílel ve 1273 zápasech 646 gólů a je vůbec nejlepším evropským střelcem v NHL. Robert Holík zakončil letos kariéru s 326 brankami z 1314 zápasů a na druhém místě zřejmě dlouho neodolá Milanu Hejdukovi. Opora Colorada má na kontě z 812 zápasů 324 gólů.

Na čtvrtého Petra Klímu s 313 góly a pátého Petra Nedvěda s 310 může útočit nejen Eliáš, ale i Petr Sýkora z Minnesoty, jenž má na kontě 302 zásahů.

Eliáš: Hezký milník a ocenění práce

Třiatřicetiletý Eliáš v tomto týdnu také poskočil v tabulce produktivity Čechů v dějinách NHL z pátého na třetí místo, když předstihl Martina Straku i Petra Nedvěda. Aktuálně má na kontě 721 bodů. Dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru, který spojil s Devils celou svou kariéru, je také suverénně druhý nejlepších Čech ve statistikách play off. Ve 133 utkáních nasbíral 113 bodů za 40 gólů a 73 přihrávek. Více má jen Jágr se 181 body za 77 gólů a 104 asistencí ze 169 duelů.

"Je to samozřejmě hezký milník a příjemné ocenění práce. Odvést ji právě pro tento klub je pak pro mě něco navíc," uvedl Eliáš, který v New Jersey odehrál první zápas už v sezóně 1995/96 a během kariéry v NHL nezměnil ani jednou dres. Od té doby nastřádal 721 bodů a je nejproduktivnějším hokejistou New Jersey všech dob. Jen v počtu gólů je před ním v klubové statistice Doug McLean (347).

Přehled nejlepších českých střelců v historii NHL:
1. Jaromír Jágr (Pittsburgh, Washington, NY Rangers) 1273 zápasů/646 branek, 2. Robert Holík (Hartford, New Jersey, NY Rangers, Atlanta) 1314/326, 3. Milan Hejduk (Colorado) 812/324, 4. Petr Klíma (Detroit, Edmonton, Tampa Bay, Los Angeles, Pittsburgh) 786/313, 5. Petr Nedvěd (Vancouver, St. Louis, NY Rangers, Pittsburgh, Edmonton, Phoenix, Philadelphia) 982/310, 6. Petr Sýkora (New Jersey, Anaheim, NY Rangers, Edmonton, Pittsburgh, Minnesota) 931/302, 7. Patrik Eliáš (New Jersey) 839/301, 8. Robert Lang (Los Angeles, Boston, Pittsburgh, Washington, Detroit, Chicago, Montreal, Phoenix) 957/259, 9. Martin Straka (Pittsburgh, Ottawa, NY Islanders, Florida, Los Angeles, NY Rangers) 954/257, 10. Robert Reichel (Calgary, NY Islanders, Phoenix, Toronto) 830/252.

Eliášův spoluhráč Martin Brodeur inkasoval jediný gól a stále mu chybí jedna vychytaná nula k novému rekordu NHL v počtu shutoutů. "Někdo mi říkal, že bych měl na Martyho (Brodeura) počkat. Bylo by krásné sdílet rekord s ním," dodal Eliáš. Samotný Brodeur byl na sebe za obdržený gól naštvaný. "Bylo to z hrozného úhlu. Přál bych si ten moment vrátit zpět. Ale v daný okamžik jsem nebyl naštvaný, že jsem přišel o čisté konto. Mrzelo mě, že jsem dostal špatný gól," uvedl kanadský brankář.

Martin Havlát figuroval u všech tří branek Minnesoty na ledě Vancouveru, kde jeden gól dal a na dva přihrál. Wild přesto prohráli 3:4, a to především kvůli nepovedenému úvodu, protože už v sedmé minutě ztráceli o dva góly.

"Nezačali jsme, jak jsme chtěli, ale přesto jsme byli stále ve hře. Po první třetině jsme hráli mnohem lépe, ale v závěru nám už chyběly síly. Ale to není omluva," řekl Havlát, který v předposlední minutě snížil na rozdíl jedné branky. Na prohře jeho týmu se třemi asistencemi podílel Henrik Sedin, jehož druhá přihrávka byla jeho pětistým bodem v NHL. Zároveň se v tabulce produktivity soutěže bodově srovnal s druhým Mariánem Gáboríkem.

Vrbata s Langem nasměrovali Phoenix k výhře

Radim Vrbata a Robert Lang svými góly v rozmezí 95 sekund ve druhé třetině nasměrovali Phoenix k výhře 2:1 nad San Jose. Vrbata otevřel skóre šikovnou tečí, Lang se pak prosadil z předbrankového prostoru. Naplnili tím první polovinu objevené vítězné formule týmu: získejme vedení a zbytek nechme na brankáři Ilju Bryzgalovovi. Ruský gólman pustil až v závěru jeden gól z celkových 38 střel San Jose.

O realizaci jednoduché strategii vtipkoval i trenér Coyotes Dave Tippett, který řekl, že ani nemusí chodit na tiskovou konferenci a stačí jen za sebe poslat nahrávku se slovy: "Bryzzie (Bryzgalov) byl dobrý a dali jsme několik gólů. Děkuji." Coytoes zvítězili v šestém z posledních sedmi utkáních a v tabulce Západní konference se posunuli už na šesté místo.

Stejně jako v minulém utkání si připsal útočník David Krejčí gól a přihrávku. Tentokrát ale jeho bodový příspěvek Bostonu k vítězství nestačil a podlehl na ledě New Yorku Islanders domácím hráčům 2:3 v prodloužení. Na trefě Krejčího, který ve druhé třetině dostal Bruins do vedení 2:1, se podílel asistencí i jeho krajan Vladimír Sobotka, který výborným napadáním na útočné modré čáře vybojoval puk.

Neuvirth inkasoval šest branek

Tomáš Vokoun je prvním brankářem sezóny, který čelil Pittsburghu v nejsilnějším složení. Obhájci Stanleyova poháru nastoupili poprvé v kompletní sestavě a českého gólmana zasypali čtyřiceti střelami a porazili Floridu 3:2 v prodloužení. Vítěznou branku dal Jevgenij Malkin. Na druhé straně se v dresu poražených asistencemi podíleli na první brance utkání Rostislav Olesz a Radek Dvořák.

Druhý český gólman v akci v sobotním programu Michal Neuvirth ve svém druhém startu v sezóně a celkově sedmém v NHL v první třetině neinkasoval. V dalších dvou dějstvích ale obdržel pokaždé tři branky a s Washingtonem prohrál 3:6 v Torontu. Celkem Neuvirth zneškodnil třicet střel. Po jedné přihrávce si připsali Tomáš Fleischmann z Washingtonu i Tomáš Kaberle z Toronta.

Alexej Kovaljov ukončil ve velkém stylu sérii šestnácti utkání bez vstřelené branky. Ruský veterán vsítil hattrick, kterým zařídil Ottawě výhru 4:2 nad Carolinou. Jeho druhá branka v utkání, kterou po asistenci Filipa Kuba zlomil v 57. minutě nerozhodný stav 2:2, měla i punc výjimečnosti. Jednalo se o čtyřstý gól Kovaljova v NHL.

Toronto - Washington 6:3 (0:2, 3:1, 3:0)
Branky: 22. a 46. Stajan, 26. Kessel (Kaberle), 37. Hagman, 50. Stempniak, 60. Ponikarovskij - 6. a 29. Bäckström, 2. Ovečkin (Fleischmann). Střely na branku: 36:37. Brankář Michal Neuvirth odchytal celé utkání, inkasoval šest gólů ze 36 střel a úspěšnost zásahů měl 83,33 procenta. Diváci: 19 316.
Ottawa - Carolina 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)
Branky: 8., 57. a 60. Kovaljov (na druhou Kuba), 31. Spezza - 21. a 38. Ray Whitney. Střely na branku: 39:25. Diváci: 16 229.
New Jersey - Philadelphia 4:1 (3:0, 1:1, 0:0)
Branky: 3. a 13. Bergfors, 16. a 40. Eliáš - 36. Giroux. Střely na branku: 28:23. Diváci: 15 274.
NY Islanders - Boston 3:2 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 4. Schremp, 35. Moulson, 61. Nielsen - 15. Ryder (Krejčí), 30. Krejčí (Sobotka). Střely na branku: 19:32. Diváci: 13 744.
NY Rangers - Buffalo 2:3 (2:2, 0:1, 0:0)
Branky: 11. Callahan (Kotalík), 13. Gáborík (Prospal) - 15. a 30. Kaleta, 7. D. Roy. Střely na branku: 38:32. Diváci: 18 200.
Atlanta - Montreal 4:3 v prodl. (0:1, 3:2, 0:0 - 1:0)
Branky: 32. Schubert (Kubina), 34. C. Armstrong, 38. Antropov, 62. Kovalčuk - 27. a 36. A. Kosticyn (na druhou Plekanec), 4. Metropolit (Špaček). Střely na branku: 35:19. Diváci: 16 616.
Columbus - Anaheim 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
Branky: 40. Umberger - 17. Sexton, 40. Ryan, 54. Perry. Střely na branku: 36:25. Diváci: 14 461.
Pittsburgh - Florida 3:2 v prodl. (1:1, 1:0, 0:1 - 1:0)
Branky: 14. Dupuis, 30. Fedotěnko, 61. Malkin - 11. Reinprecht (Olesz, Dvořák), 45. Weiss. Střely na branku: 40:31. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celé utkání, inkasoval tři góly ze 40 střel a úspěšnost zásahů měl 92,5 procenta. Diváci: 16 977.
Nashville - Detroit 2:3 v prodl. (0:0, 1:2, 1:0 - 0:1)
Branky: 35. R. Jones, 45. Legwand - 22. a 61. Bertuzzi, 32. Miller. Střely na branku: 35:29. Diváci: 16 673.
Phoenix - San Jose 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)
Branky: 24. Vrbata (Z. Michálek), 26. Lang - 55. Heatley. Střely na branku: 35:38. Diváci: 10 650.
Vancouver - Minnesota 4:3 (3:2, 0:0, 1:1)
Branky: 2. D. Sedin, 7. Raymond, 17. Burrows, 47. Kesler - 14. Hnidy (Havlát), 20. Zanon (Havlát), 59. Havlát. Střely na branku: 29:41. Diváci: 18 810.
Los Angeles - Dallas 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 2:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 25. Frolov, 40. Kopitar, rozh. nájezd Handzuš - 2. J. Neal, 28. Modano. Střely na branku: 27:27. Diváci: 18 118