Erat dovedl Nashville k pátému vítězství v řadě

CALGARY

Pátou výhru v řadě vybojovali v sobotním utkání NHL hokejisté Nashvillu, kteří zvítězili 5:3 na ledě Calgary. Hlavní zásluhu na tom měl český útočník Martin Erat, jenž vstřelil gól, na další dva přihrál a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu.

Erat nejprve svým dvanáctým gólem v sezóně otevřel v 5. minutě skóre, následně přihrál Davidu Legwandovi na druhý gól a asistenci si připsal i u poslední trefy do prázdné branky při power play Flames.

Hosté vyhráli navzdory tomu, že je domácí výrazně přestříleli (32:20). V první třetině Nashville získal vedení 2:0, následně se Calgary i díky dvěma gólům Jaromea Iginly povedlo skóre otočit na 3:2. V 38. minutě však vyrovnal Marcel Goc a v 45. minutě rozhodl Cody Franson.

Gól a dvě asistence si připsal v sobotu také další český útočník Milan Hejduk, jenž pomohl Coloradu k výhře 5:2 nad Columbusem. Colorado se tak oklepalo z tři dny staré porážky 1:6 s Washingtonem, naopak Blue Jackets prohráli pošesté v řadě a počtrnácté z posledních šestnácti duelů.

Avalanche vykročili za vítězstvím rázně hned v první třetině a už po osmi minutách vedli 4:0. Hosté však dvěma góly v druhé třetině dokázali utkání zdramatizovat a domácím vrátil klid až Hejdukův gól v 57. minutě.

První výhra v sezóně pro brankáře Neuvirtha

První výhru v sezóně vychytal brankář Michal Neuvirth z Washingtonu, který zvítězil 4:2 v Edmontonu. Neuvirth si při letošním třetím startu připsal 26 úspěšných zákroků, vítězný gól na 3:2 vstřelil v 54. minutě český útočník Tomáš Fleischmann.

Capitals se povedl velký obrat, který režíroval Alexandr Ovečkin, autor dvou branek a jedné nahrávky. Domácí Oilers vedli po dvou třetinách 2:0, hosté však čtyřmi góly v třetí třetině zápas otočili. Ovečkin měl na svědomí góly na 1:2 a na 2:2, v 57. minutě pak přihrál na čtvrtý gól.

Slavného Brodeura vyhnala Atlanta z branky

Málo vídaný kousek se povedl hokejistům Atlanty. V duelu s New Jersey donutili trenéra Devils, aby už po první třetině vystřídal brankáře Martina Brodeura, který inkasoval tři góly z šesti střel. Přesto nakonec Thrashers, za které odchytal celý zápas Ondřej Pavelec, prohráli 4:5.

Zatímco Pavelec v první třetině dominoval a zlikvidoval 23 z 24 střel, Brodeur na druhé straně tápal. Domácí i díky gólu Pavla Kubiny vedli po dvaceti minutách 3:1 a zdálo se, že směřují za vítězstvím. Jenže pak se v brance Devils objevil náhradník Yann Danis a hosté během druhé třetiny třemi góly skóre otočili.

Jmenovec Brodeura slavil při svém debutu výhru

Ironií osudu tak fanoušci v NHL v sobotu oslavovali jiného brankáře Brodeura. Mike Brodeur, šestadvacetiletý jmenovec Martina, prožil v brance Ottawy debut v NHL a díky 22 zákrokům vychytal vítězství nad Minnesotou 4:1. Čisté konto mu zkazil až v 45. minutě za stavu 4:0 český útočník Martin Havlát.

"Samozřejmě jsem o nule začínal přemýšlet. Ale to bych chtěl asi moc. Už jen to vítězství je jako splněný sen," zářil Brodeur. "Každý brankář si přeje, aby v prvním zápase NHL podal co nejlepší výkon a oslavil vítězství," radoval se Brodeur, který dosud chytal jen v AHL a ECHL.

Premiérové čisté konto v NHL vychytal jiný nováček - švédský brankář Jonas Gustavsson, jenž zlikvidoval všech 25 střel Bostonu a dovedl Toronto k výhře 2:0. Gustavsson tak oslavil návrat do branky poté, co předchozí více než dva týdny nechytal kvůli menšímu chirurgickému zákroku. Skóre utkání otevřel v 23. minutě český obránce Tomáše Kaberle, druhou branku vstřelil v polovině třetí třetiny Jason Blake.

Dvě asistence si v sobotu připsal útočník Tomáš Plekanec, jehož Montreal porazil New York Islanders 3:0. Plekanec přihrál na dva góly obránci Andreji Markovovi, který nastoupil poprvé od úvodního zápasu sezóny 1. října, kdy si poranil nohu. Slovenský brankář Jaroslav Halák potřeboval k čistému kontu 40 zákroků.

Philadelphia - NY Rangers 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
Branky: 9. Pronger - 6. Drury, 25. Anisimov. Střely na branku: 37:24. Diváci: 19 637.
Dallas - Detroit 4:3 (0:1, 3:2, 1:0)
Branky: 22. a 42. Skrastinš, 33. a 37. Neal - 18. Holmström, 36. Dacjuk, 40. Bertuzzi. Střely na branku: 21:33. Diváci: 18 532.
Anaheim - Phoenix 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
Branky: 14. Brown, 33. Chipchura, 38. Getzlaf, 60. Ryan - 33. Doan, 44. Aucoin (Vrbata). Střely na branku: 33:41. Diváci: 15 107.
Buffalo - Pittsburgh 1:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0)
Branky: 16. Pominville - 20. Kunitz, rozhodující nájezd Letang. Střely na branku: 32:24. Diváci: 18 690.
Calgary - Nashville 3:5 (1:2, 2:1, 0:2)
Branky: 24. a 31. Iginla, 14. Phaneuf - 5. Erat, 13. Legwand (Erat), 38. Goc, 45. Franson, 60. Scatchard (Erat). Střely na branku: 32:20. Diváci: 19 289.
Edmonton - Washington 2:4 (0:0, 2:0, 0:4)
Branky: 22. Horcoff, 37. Cogliano - 41. a 47. Ovečkin, 54. Fleischmann, 57. Backström. Michal Neuvirth odchytal za Washington celý zápas, z 28 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 92,9 procenta. Střely na branku: 28:42. Diváci: 16 839.
NY Islanders - Montreal 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Branky: 8. a 34. Markov (na obě Plekanec), 55. Metropolit. Střely na branku: 40:28. Diváci: 7842.
Ottawa - Minnesota 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
Branky: 19. Volčenkov, 21. M. Michálek, 38. J. Ruutu, 43. Karlsson - 45. Havlát. Střely na branku: 24:23. Diváci: 16 259.
Toronto - Boston 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky: 23. T. Kaberle, 50. Blake. Střely na branku: 31:25. Diváci: 19 101.
Atlanta - New Jersey 4:5 (3:1, 0:3, 1:1)
Branky: 8. Hainsey (Kubina), 15. Antropov, 18. Kubina, 57. Vjačeslav Kozlov - 27. a 52. McAmmond (na druhou Eliáš), 13. R. Niedermayer, 23. Rolston, 31. Pelley. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celý zápas, z 42 střel inkasoval 5 gólů a úspěšnost zásahů měl 88,1 procenta. Střely na branku: 26:42. Diváci: 14 616.
Colorado - Columbus 5:2 (4:0, 0:2, 1:0)
Branky: 4. a 5. Wolski (na druhou Hejduk), 1. Stewart, 9. Liles (Hejduk), 57. Hejduk - 24. Umberger (Voráček), 34. Chimera. Střely na branku: 31:30. Diváci: 11 782.
Carolina - Florida 3:2 (2:0, 1:0, 0:2)
Branky: 13. Dwyer, 15. Cullen, 29. Samsonov - 43. Matthias, 53. Weiss (Frolík). Střely na branku: 24:30. Diváci: 12 758.