Havlát přispěl Minnesotě v NHL jedním gólem k výhře v Los Angeles

NEW YORK

Martin Havlát přispěl v pondělním utkání NHL jedním gólem k výhře Minnesoty 4:3 na ledě Los Angeles. Mladoboleslavský rodák se prosadil v úvodu druhé části, kdy střelou zápěstím z pravého kruhu otevřel skóre. Domácí Kings na jeho trefu dokázali odpovědět a v závěrečné třetině smazali dokonce dvoubrankový deficit. Zlomila je až v 58. minutě trefa Erika Belangera za asistence Marka Židlického.

Český hokejista Minnesoty Martin Havlat oslavuje svou branku do sítě Los Angeles se svým spoluhráčem Belangerem.

Belanger v zápase zaznamenal dva góly a přihrávku. Kariéru v NHL začal pěti sezonami právě v Los Angeles a fanoušky klubu, který ho draftoval, zchladil rozhodující trefou jen dvanáct sekund poté, co soupeř vyrovnal. "Je neuvěřitelné, jak rychle se to seběhlo. Vyrovnávací gól nás psychicky posílil a cítili jsme, že pokud zápas dojde do prodloužení, tak vyhrajeme. O dvanáct sekund později bylo všechno jinak. To se nesmí stávat," zlobil se domácí obránce Drew Doughty.

Nepříliš povedené utkání sehrál český útočník Robert Lang. Devětatřicetiletý veterán byl u obou inkasovaných branek Phoenixu, přičemž při druhém gólu ho v přesilové hře obral o puk Joe Pavelski, který ze samostatného úniku zvýšil na 2:0. Coyotes i s přispěním gólu Petra Průchy do konce základní hrací doby vyrovnali, ale nakonec padli 2:3 po samostatných nájezdech. V penaltovém rozstřelu se jako jediný prosadil Pavelski, v dresu poražených neuspěli Lang s Radimem Vrbatou.

Druhým hattrickem v NHL zařídil Rene Bourque výhru Calgary 4:1 v Edmontonu. Osmadvacetiletý útočník rozdělil své zásahy rovnoměrně do všech třetin a pokaždé skóroval v různých herních situacích. Poprvé se trefil při shodném počtu hráčů na ledě, druhý gól přidal v přesilové hře a hattrick zkompletoval v oslabení. Bourquemu, který pochází z městečka 100 mil severovýchodně od Edmontonu, se proti tomuto soupeři daří a ve čtyřech letošních vzájemných duelech nasbíral deset kanadských bodů.

K vidění tři bitky

V závěrečných pěti minutách kanadského derby, kterému se přezdívá bitva o Albertu, došlo i na tři bitky. V jedné z nich byl aktérem český obránce Ladislav Šmíd, třetí hvězda zápasu, který se popral s kapitánem Calgary Jaromem Iginlou.

Už 20.000 gólů vstřelili ve své klubové historii hokejisté Montrealu. Jubilejní zásah zaznamenal při porážce 2:4 s Ottawou symbolicky nejlepší střelec Canadiens Mike Cammalleri, jehož hokejka i puk budou převezeny do Hokejové síně slávy v Torontu. "Je úžasné být součástí historie. Jen je škoda, že výsledek utkání není podle našich představ," uvedl Cammalleri po zápase, ve kterém Montreal prohospodařil dvoubrankový náskok.

Soupeř navázal na výhru v Buffalu, přestože jim chybí dva hráči první formace Daniel Alfredsson a Jason Spezza. "Tohle byly dvě důležité výhry proti týmům z naší divize. Jsme si vědomi, že hrajeme bez nejlepších hráčů, ale musíme je zastoupit a ujistit se, že můžeme hrát skvěle i bez nich," řekl brankář Ottawy Pascal Leclaire.

Nejslabší tým soutěže Carolina překvapila výhrou 6:3 na ledě Washingtonu, který se v případě dvoubodového zisku mohl znovu posunout do čela NHL. O úspěch Hurricanes se nejvýrazněji přičinil Eric Staal, autor dvou branek a tří asistencí.

Kapitáh Washingtonu vyměněn

"Známe jejich sílu, neboť jsou našimi rivaly v divizi a hrajeme s nimi často. Prezentují se vždy nesmírně bojovným výkonem a tento zápas nebyl výjimkou. Proto když se kouknu na tabulku, ani se mi nechce věřit, kde se v ní nacházejí," vyjádřil se o kvalitě soupeře trenér Washingtonu Bruce Boudreau.

Capitals se museli obejít bez kapitána Chrise Clarka a slovenského obránce Milana Jurčiny. Oba byli pár hodin před zápasem vyměněni do Columbusu za Jasona Chimeru. "Je to pro nás těžká situace, protože jsme přišli o kapitána a skvělého člověka. Oba byli dobří hráči, ale takový je hokej a nic se s tím nedá dělat," komentoval trejd hvězdný útočník Alexandr Ovečkin.

Skvělý přehled na ledě prokázal český útočník ve službách New Jersey Patrik Eliáš. V utkání proti Atlantě třebíčský rodák křížnou přihrávkou vybídl ke skórování Zacha Pariseho, který druhým gólem v zápase zvýšil na začátku třetího dějství na 3:1. Hosté, za něž nechytal Ondřej Pavelec, už stihli pouze snížit po akci Pavla Kubiny na konečných 2:3.

Hokejisté Columbusu ukončili sérii devíti proher v domácím zápase s Detroitem, který udolali 1:0 v prodloužení. Jedinou branku utkání vstřelil Fredrik Modin a druhou nulu v sezoně vychytal nejlepší nováček loňské sezony Steve Mason.

Pondělní výsledky NHL:
New Jersey - Atlanta 3:2 (2:1, 0:0, 1:1)
Branky: 11. a 41. Parise (na druhou Eliáš), 17. C. White - 10. Kovalčuk, 48. Reasoner (Kubina). Střely na branku: 26:26. Diváci: 17 024.
Washington - Carolina 3:6 (0:3, 2:1, 1:2)
Branky: 22. M. Green (Fleischmann), 33. Fehr, 42. Ovečkin - 11. a 59. E. Staal, 8. T. Ruutu, 15. J. Jokinen, 24. Sutter, 50. Samsonov. Střely na branku: 31:26. Diváci: 18 277.
Columbus - Detroit 1:0 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)
Branka: 64. Modin. Střely na branku: 40:34. Diváci: 18 421.
Ottawa - Montreal 4:2 (1:2, 1:0, 2:0)
Branky: 13. Regin, 36. Shannon, 47. Neil, 60. Campoli - 5. Cammalleri, 10. Pouliot. Střely na branku: 28:31. Diváci: 20 369.
Tampa Bay - Boston 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Branky: 19. Tanguay, 40. St. Louis - 53. Sturm. Střely na branku: 39:32. Diváci: 16 926.
Edmonton - Calgary 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)
Branky: 3. Potulny - 19., 30. a 46. Bourque, 48. Giordano. Střely na branku: 35:23. Diváci: 16 839.
Los Angeles - Minnesota 3:4 (0:0, 1:3, 2:1)
Branky: 32. Doughty, 43. J. Johnson, 58. Parse - 39. a 58. Belangerna (na druhou Židlický), 25. Havlát, 35. Johnsson. Střely na branku: 32:23. Diváci: 18 118.
San Jose - Phoenix 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 0:0 - 0:0)
Branky: 26. a rozh. nájezd Pavelski, 3. Setoguchi - 30. Průcha (Hanzal), 39. Doan. Střely na branku: 38:33. Diváci: 17 562.