Plekanec přispěl gólem k výhře Montrealu na Floridě

Český hokejový útočník Tomáš Plekanec potvrdil i v silvestrovském utkání NHL aktuální skvělou formu a jedním gólem přispěl k výhře Montrealu 5:4 na Floridě. Canadiens rozhodli o svém úspěchu dvěma góly v úvodu třetí třetiny, kdy Marc-Andre Bergeron a Benoit Pouliot v rozmezí dvou minut a 37 sekund navýšili skóre z 3:3 na 5:3.

Montreal tak úspěšně zakončil dlouhý sedmizápasový výjezd po hřištích soupeřů, během nějž si připsal šest vítězství. Plekanec, nejproduktivnější Čech v NHL, který v 26. minutě svým desátým gólem v sezoně dostal Canadiens do vedení 3:2, se na nich podílel dohromady čtyřmi brankami a osmi asistencemi.

"Máme za sebou úžasnou sérii. Teď ji jenom musíme potvrdit i v zápasech na domácím ledě," prohlásil Pouliot, jehož tým hrál naposledy před vlastními fanoušky 17. prosince. V novém roce se před nimi poprvé představí v neděli, kdy přivítá Buffalo.

Panterům k úspěchu nepomohlo ani 37 zákroků Tomáše Vokouna, gól na 3:3 vstřelil Michael Frolík. "Byla to velká bitva. Ukázali jsme velké nasazení. Bohužel není nic, co by to dokazovalo, odcházíme totiž s prázdnou," litoval Frolík.

Kojoti prohráli doma až se Žraloky

Pozici nejlepšího týmu NHL potvrdili hokejisté San Jose, kteří zvítězili 3:2 po samostatných nájezdech na ledě Phoenixu. Žraloci si tak připsali sedmé vítězství v řadě a zároveň ukončili domácí neporazitelnost Kojotů, která trvala deset zápasů.

Rozhodující gól vstřelil Ryane Clowe, který byl jediným úspěšným exekutorem v penaltovém rozstřelu. Velký podíl na výhře San Jose měl také nováček v brance Thomas Greiss, který vedle tři nájezdů zlikvidoval 34 střel. Svůj tým podržel zejména v první třetině, kdy chytil všech 18 střeleckých pokusů domácích hráčů.

"Byly to moje první nájezdy v NHL, ale nebyl jsem nijak nervózní, už jsem je několikrát absolvoval v AHL. Věřil jsem si na ně," prohlásil Greiss, který se svými spoluhráči úspěšně čelil šesti přesilovým hrám. "Jejich brankář zaslouží pochvalu. Chytal výborně," ocenil Greissův výkon útočník Phoenixu Scottie Upshall.

Trenér Dave Tippett po utkání neskrýval zklamání. "Dnes jsme si nezasloužili vyhrát. Měli bychom být šťastní za ten jeden bod. Na začátku utkání jsme ukázali energii, snažili jsme se o střelbu, ale v kvantitě chyběla kvalita. Soupeř pak přeřadil na jiný stupeň a už jsme s ním nedokázali držet krok," prohlásil Tippett.

Huet se rehabilitoval a vychytal New Jersey

Jednoznačně vyzněl souboj lídra Východní konference New Jersey Devils s druhým celkem Západní konference Chicagem. Blackhawks rozstříleli Ďábly 5:1 a připsali si osmou výhru z posledních deseti zápasů. Jedním z hlavních strůjců jejich vítězství byl brankář Cristobal Huet, který nasbíral 26 úspěšných zákroků. O čisté konto ho připravil až minutu a půl před koncem zápasu Jamie Langenbrunner.

Huet se tak rychle oklepal z úterního zápasu s Dallasem, v němž dostal z deseti střel čtyři góly a už v druhé třetině se poroučel na střídačku. "Podržel nás zejména na začátku utkání a potom v úvodu druhé třetiny," pochválil brankáře trenér Blackhawks Joel Quenneville. "Nejvíc ze všeho se mi ale dneska líbil náš týmový výkon," dodal kouč Chicaga.

Na hráčích New Jersey se možná projevila únava z náročného programu, neboť odehráli třetí utkání ve čtyřech dnech. Tentokrát je nezachránil ani brankář Martin Brodeur, který o den dříve vychytal čisté konto proti Pittsburghu.

Vancouver otočil zápas, ve kterém prohrával už 0:3

Parádní obrat předvedli hokejisté Vancouveru, kteří ještě čtyři minuty před koncem druhé třetiny prohrávali v St. Louis 0:3, nakonec však zvítězili 4:3 v prodloužení. Vítězný gól vstřelil v třetí minutě nastavení v přesilové hře Christina Ehrhoff.

Po 24 zápasech, které vynechal kvůli otřesu mozku, se vrátil do sestavy Minnesoty český útočník Petr Sýkora. Porážce 2:5 s Los Angeles však loňský vítěz Stanleyova poháru nezabránil, stejně jako jeho krajané Marek Židlický a Martin Havlát, kteří si připsali po jedné asistenci.

Florida - Montreal 4:5 (2:1, 1:2, 1:2)
Branky: 10. Ballard (Vokoun), 16. Horton, 33. Frolík, 47. Reinprecht (Dvořák) - 12. Gill, 24. Cammalleri, 26. Plekanec, 42. Bergeron, 45. Pouliot. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celý zápas, z 42 střel inkasoval 5 gólů a úspěšnost zásahů měl 88,1 procenta. Střely na branku: 36:42. Diváci: 19.851.
Detroit - Colorado 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)
Branky: 38. a 60. Helm, 33. Dacjuk, 57. Leino - 40. a 52. Yip. Střely na branku: 35:22. Diváci: 20.066.
Ottawa - NY Islanders 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 2:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 35. Kelly, 40. Regin, rozh. nájezd Shannon - 28. Schremp, 41. Sim. Střely na branku: 36:27. Diváci: 16.743.
Phoenix - San Jose 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 2:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 24. Upshall, 28. Pyatt - 23. Huskins, 46. Boyle, rozh. nájezd Clowe. Střely na branku: 36:33. Diváci: 12.472.
Columbus - Nashville 1:2 v prodl. (1:0, 0:0, 0:1 - 0:1)
Branky: 7. Torres (Voráček) - 53. Thuresson, 61. Legwand. Střely na branku: 32:29. Diváci: 18.221.
Calgary - Edmonton 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Branky: 40. Conroy, 51. Glencross - 59. Horcoff. Střely na branku: 39:22. Diváci: 19.289.
Dallas - Anaheim 5:3 (1:1, 3:1, 1:1)
Branky: 7., 27. a 32. Eriksson, 27. Robidas, 54. B. Richards - 16. a 58. S. Koivu, 23. Brown. Střely na branku: 42:34. Diváci: 18.532.
St. Louis - Vancouver 3:4 v prodl. (1:0, 2:1, 0:2 - 0:1)
Branky: 17. Steen, 25. Tkachuk (R. Polák), 35. McDonald - 37. D. Sedin, 46. Samuelsson, 59. H. Sedin, 63. Ehrhoff. Střely na branku: 25:30. Diváci: 19.150.
Minnesota - Los Angeles 2:5 (0:3, 1:1, 1:1)
Branky: 25. Brunette, 54. Nolan (Židlický, Havlát) - 16. a 59. Frolov, 7. Richardson, 19. Smyth, 24. Handzuš. Střely na branku: 29:29. Diváci: 18.504.
Chicago - New Jersey 5:1 (2:0, 1:0, 2:1)
Branky: 15. Brouwer, 17. Eager, 23. Ladd, 45. Toews, 56. Madden - 59. Langenbrunner. Střely na branku: 36:27. Diváci: 21.614.
Carolina - NY Rangers 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)
Branky: 12. Pitkänen - 18. Christensen (Kotalík), 52. Dubinsky. Střely na branku: 18:35. Diváci: 16.947.