Vokoun vychytal výhru Floridy v Tampě, vítězný gól dal Olesz

TAMPA

Český hokejový brankář Tomáš Vokoun vychytal ve čtvrtečním utkání NHL výhru Floridy na ledě Tampy Bay 3:2 a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Reprezentační gólman zneškodnil 28 střel, včetně trestného střílení Martina St. Louise v 56. minutě.

Hokejový gólman Floridy Tomáš Vokoun

Panteři prohrávali po první třetině 1:2, v závěrečné dvacetiminutovce však dvěma góly otočili skóre ve svůj prospěch. Vítěznou branku vstřelil v 53. minutě český útočník Rostislav Olesz. Asistence u prvních dvou gólů zaznamenali Michael Frolík a Radek Dvořák.

"Ukázali jsme velký charakter. Tvrdě jsme bojovali a měli jsme také štěstí, ale to prostě občas potřebujete," prohlásil Vokoun, jenž nájezd St. Louise zastavil pohotovým zákrokem lapačkou. "Chytit penaltu v takové situaci, to je samozřejmě fantastický pocit. Pak už jsme nemohli prohrát," dodal šťastný Vokoun, jehož tým vyhrál teprve druhý ze sedmnácti zápasů, v nichž po dvou třetinách prohrával.

Vedle Olesze si vítězný gól ve čtvrtek připsal také obránce Zbyněk Michálek, jehož Phoenix porazil New Jersey 4:3. Michálek se prosadil v 54. minutě, kdy po akci Radima Vrbaty a Roberta Langa využil přesilovou hru a zvýšil na 4:2. Ďáblové pak stihli už jen snížit.

Pavelec se ukázal

Kojoti v první třetině získali dvoubrankový náskok, v druhém dějství o něj ale přišli. Vedení jim vrátil teprve v 52. minutě Daniel Winnik a při následném přesilovce vstřelil Michálek čtvrtý gól.

Další povedený výkon předvedl brankář Ondřej Pavelec z Atlanty. V duelu s Buffalem předvedl 30 úspěšných zákroků, Thrashers ale nakonec prohráli 1:2 v prodloužení. Rozhodující gól vstřelil Derek Roy v přesilové hře poté, co byl v druhé minutě nastavení vyloučen za faul loktem Zach Bogosian.

"Seběhlo se to hodně rychle. Nevím, jestli to byl faul nebo ne. Nejsem rozhodčí, já o tom nerozhoduju," prohlásil Bogosian. Thrashers předtím strávili v oslabení už úvodních 50 sekund prodloužení, kdy jim dobíhal trest ze závěru základní hrací doby. "Je to těžké, když první minuty prodloužení hraje soupeř přesilovku. Je jasné, že si vytvoří několik dobrých šancí," konstatoval trenér Atlanty John Anderson.

Po čtyřech porážkách v řadě se dočkali vítězství hokejisté Toronta, kteří porazili Philadelphii 4:0. První hvězdou zápasu byl vyhlášen útočník Tyler Bozak, který po perfektní akci svým prvním gólem v NHL otevřel skóre zápasu a na další branku přihrál.

Rychlý Bozak

Maple Leafs uzavřeli s třiadvacetiletým nováčkem smlouvu loni na jaře. Bozak v posledních dvou zápasech nastoupil ve středu první formace mezi Kesselem a Kuljominem a kouč Ron Wilson si jeho výkony nemůže vynachválit. "Je chytrý a nesmírně rychlý! S Philem i Nikolajem si perfektně sedli," libuje si Wilson.

Další nováček zazářil v duelu New Yorku Rangers s Ottawou. Brankář Senators Mike Brodeur zlikvidoval všech 32 střel a vychytal výhru 2:0. Rozhodující góly padly až v samotném závěru třetí třetiny. 74 sekund před vypršením základní hrací doby se trefil Chris Campoli, následně přidal pojistku trefou do prázdné branky při power-play domácích Chris Kelly.

Brodeur, který byl pár hodin před zápasem povolán z farmy v AHL, nastoupil teprve do druhého utkání v NHL a připsal si druhé vítězství. V úvodním duelu totiž rovněž zazářil a pomohl Ottawě k výhře 4:1 nad Minnesotou. Nyní se postaral o to, že Rangers už v druhém zápase po sobě nedali gól - shodou okolností o dva dny dříve se jim nepovedlo překonat Brodeurova slavnějšího jmenovce Martina z New Jersey.

"Lepší začátek kariéry v NHL jsem si nemohl přát," přiznal Mike Brodeur. "Všechno mi hraje do karet a já jen doufám, že v těchto výkonech budu pokračovat," dodal šestadvacetiletý rodák z Calgary.

Gól pro Haiťany

Dojemný podtext měl zápas Montrealu s Dallasem. K vítězství domácích 5:3 přispěl jedním gólem i Georges Laraque, jehož rodina pochází z Haiti, které zasáhlo ničivé zemětřesení. Laraque se přitom trefil poprvé po dlouhých 21 měsících.

"Je to jako zázrak, že jsem dal gól zrovna dnes. Věnuji ho všem Haiťanům, kteří ztratili své blízké, i těm, kteří je stále hledají," řekl Laraque. "Je těžké soustředit se na hokej, když byla celá moje zem, kde vyrůstali moji rodiče, zničena. V Port-au-Prince se narodila moje matka, máme tam příbuzné a nevíme, jak jsou na tom. Je to opravdu těžké," dodal Laraque.

Nepříjemné zprávy v poslední době přicházejí ze zámoří do Finska. Ve středu se zranil Teemu Selänne a kvůli zlomené čelisti zřejmě přijde o olympijské hry ve Vancouveru. Nyní je ohrožena i účast kapitána Suomi Saka Koiva. Lídr Anaheimu kvůli blíže nespecifikovanému zranění v dolní části těla nedohrál zápas v Los Angeles, který vyhráli domácí Králové 4:0.

Výsledky hokejové NHL:
NY Rangers - Ottawa 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
Branky: 59. Campoli, 60. Kelly. Střely na branku: 32:34. Diváci: 18 200.
Toronto - Philadelphia 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
Branky: 29. Bozak, 40. Kulemin, 46. Schenn, 59. Stempniak. Střely na branku: 35:38. Diváci: 19 370.
Atlanta - Buffalo 1:2 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 0:1)
Branky: 37. Kovalčuk - 24. Kaleta, 63. Roy. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celý zápas, z 32 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 93,75 procenta. Střely na branku: 33:32. Diváci: 11 313.
Detroit - Carolina 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Branky: 12. Lidström, 22. Miller, 55. Zetterberg - 48. Kostopoulos (Tlustý). Střely na branku: 35:38. Diváci: 20 066.
Montreal - Dallas 5:3 (1:2, 2:1, 2:0)
Branky: 13. a 48. Gionta, 23. Laraque, 27. Pouliot, 57. Cammalleri (Hamrlík) - 9. Petersen, 16. Ott, 35. Modano. Střely na branku: 28:36. Diváci: 21 273.
St. Louis - Minnesota 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branka: 41. Oshie (R. Polák). Střely na branku: 37:19. Diváci: 19 150.
Chicago - Columbus 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky: 2. Campbell, 37. Byfuglien, 47. Keith. Střely na branku: 36:24. Diváci: 21 884.
Phoenix - New Jersey 4:3 (2:0, 0:2, 2:1)
Branky: 14. Lombardi, 20. Mueller, 52. Winnik, 54. Z. Michálek (Lang, Vrbata) - 30. a 56. Rolston, 35. Zajac. Střely na branku: 19:34. Diváci: 9 430.
Tampa Bay - Florida 2:3 (2:1, 0:0, 0:2)
Branky: 10. Halpern, 13. Downie - 6. Horton (Frolík), 49. Stillman (Dvořák), 53. Olesz. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celý zápas, z 30 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 93,3 procenta. Střely na branku: 30:29. Diváci: 13 516.
Edmonton - Pittsburgh 2:3 (0:0, 2:0, 0:3)
Branky: 22. Cogliano, 32. Višňovský - 44. Kennedy, 47. Cooke, 51. Dupuis. Střely na branku: 35:31. Diváci: 16 839.
San Jose - Boston 1:2 po sam. náj. (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 30. J. Thornton - 23. Paille, rozh. nájezd Chára. Střely na branku: 42:31. Diváci: 17 562.
Los Angeles - Anaheim 4:0 (1:0, 3:0, 0:0)
Branky: 18. Handzuš, 27. Parse, 33. Brown, 40. Simmonds. Střely na branku: 27:22. Diváci: 18 118.