Gólová přestřelka ve Phoenixu proběhla v režii českých hráčů

NEW YORK

Čeští hokejisté se podepsali pod sedm z deseti branek sobotního utkání NHL mezi Phoenixem a Minnesotou, v němž zvítězili Coyotes 6:4. Petr Průcha, první hvězda zápasu, skóroval dvakrát, přičemž v obou případech mu přihrával krajan Martin Hanzal. K výhře Phoenixu přispěl gólem i Radim Vrbata, který v předposlední minutě pečetil dvoubodový zisk domácích a zastavil závěrečný nápor hostí.

Robert Lang z Phoenixu (vlevo) oslavuje se svými spoluhráči Shane Doanem (uprostřed) a Martinem Hanzalem vítězný gól - ilustrační foto

Wild totiž mohutně dotahovali čtyřgólový deficit, na čemž měl značnou zásluhu Guillaume Latendresse, autor hattricku, jemuž u všech tří branek asistoval Martin Havlát. I u čtvrté trefy Minnesoty figurovalo české jméno, když si u gólu Owena Nolana připsal přihrávku Marek Židlický.

Přesně před týdnem se hostujícím hráčům povedlo čtyřmi góly v závěrečné třetině vyrovnat proti Chicagu z 1:5 na 5:5 a strhující finiš předvedli i ve Phoenixu. Tentokrát ale ztrátu už nedohnali. "Kousek, který se nám vydařil v Chicagu, se nestává každý večer," řekl Latendresse po prvním hattricku v kariéře.

Hostující trenér Todd Richards byl velmi nespokojený. "Dostali jsme to, co jsme si zasloužili. Hrstka hráčů se snažila, další část týmu jejich úsilí degradovala. Nemůžeme vyhrát, když je sedm osm hráčů myšlenkami jinde," rozčiloval se Richards.

Na mysli měl zejména první formaci Andrew Brunette, Mikko Koivu a Antii Miettinen, kteří nasbírali do tabulky pravdy za účast na ledě při gólovém momentu dohromady 13 záporných bodů. Prosadilo se proti nim zejména české útočné trio Průcha, Hanzal, Vrbata, doplněné v obraně o krajana Zbyňka Michálka a Eda Jovanovského. Oba zadáci měli čtyři kladné body, útočníci po třech.

Vokoun opět zářil

Mezi hvězdy v odvetě mezi Floridou a Tampou Bay byl opět zařazen brankář Tomáš Vokoun, který zlikvidoval 47 střel a výrazně se podílel na výhře Panthers 5:2. Znovu českého gólmana podpořil v útoku i Rostislav Olesz, který se v utkání trefil dvakrát a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Dvě branky přidal i Cory Stillman.

Po utkání se pěly ódy zejména na českou brankářkou jedničku pro olympijské hry. V první a poslední části čelil více než dvaceti střelám soupeře, ale od 17. minuty, kdy hosté vyrovnali na 2:2, už neinkasoval. "Dnes jsme Tampu pustili do řady příležitostí, ale Vokoun chytal úžasně. Zejména ve třetí třetině vykopl betonem hodně dorážek a předvedl další důležité zákroky," pochválil Vokouna obránce Floridy Keith Ballard. "Byl to zápas, v němž byl ve skutečnosti hlavní hvězdou on," dodal Stillman.

Český obránce Roman Polák sehrál klíčovou úlohu při vítězství St. Louis 4:1 na New Yorkem Rangers. Defenzivně laděný zadák, nasazovaný proti nejlepším útočníkům soupeře, dokázal nejen ubránit první řadu Rangers v čele s Prospalem a Gáboríkem, ale také v úvodu poslední třetí třetiny nasměroval Blues k dvoubodovému zisku. Nejdříve zlomil nerozhodný stav 1:1, když jeho střelu od modré srazil bruslí do branky Dan Girardi. O pár minut později si připsal i asistenci u gólu Alexe Steena a byl vyhlášen první hvězdou utkání.

Kočí se popral

Se svou střelou, jež znamenal pro Poláka třetí gól sezóny, ale nebyl český obránce vůbec spokojený. "Vůbec bych tou střelou netrefil branku, ale naštěstí puk některý z obránců tečoval," uvedl Polák, který pomohl týmu ke čtvrté výhře v řadě. Do kádru Rangers se nevešel Aleš Kotalík, přestože je zdravý.

Naopak mezi zraněné se zařadil Patrik Eliáš, který po střetu s Ryanem Wilsonem nedohrál zápas New Jersey v Coloradu. Českého útočníka tvrdě zastavil domácí obránce a Eliáš po několika minutách ošetřování opustil led na nosítkách. Vyšetření v nemocnici ale vážnější úraz neprokázalo.

Do zápasu vůbec nenaskočil Milan Hejduk, kterému po rozbruslení neumožnily hrát potíže s kolenem. I bez něho si ale Avalanche poradili se soupeřem 3:1. Opět na sebe upozornil jediný český bitkař v NHL David Kočí, který svedl už devátý pěstní souboj sezóny.

Pavelec vychytal výhru

Další vítězství vychytal Atlantě český brankář Ondřej Pavelec, když se 29 zásahy přičinil o úspěch týmu 5:3 na ledě Caroliny. Jeden ze stěžejních zákroků předvedl mladý gólman ve druhé třetině, kdy kryl trestné střílení Erika Staala.

"Stav byl nerozhodný 1:1 a pokud by skóroval, bylo by to pro nás těžší. Zkoušel se mi trefit mezi betony a odrazilo se to od mé hokejky. Byl to důležitý zákrok," komentoval situaci Pavelec.

Další těžkou zkouškou si prošel český gólman společně se spoluhráči v 50. minutě, kdy domácí zásluhou Raye Whitneyho rychle smazali dvoubrankovou ztrátu. Ale už z následného protiútoku opět Thrashers vedli díky gólu Kovalčuka a dva body si už nenechali vzít.

Nejproduktivnější Čech v NHL Tomáš Plekanec rozšířil své statistiky o jednu branku, kterou mu připravili Roman Hamrlík s Jaroslavem Špačem. Gól znamenal vedení Montrealu proti Ottawě 2:1, ale v dalším průběhu se už trefovali pouze hosté a třemi góly otočili výsledek otočili. Velký podíl na vítězství Senators měl návrat Daniela Alfredssona do sestavy. V prvním utkání po zranění zaznamenal švédský útočník gól a dvě přihrávky.

Columbus - Chicago 5:6 (2:3, 2:0, 1:3)
Branky: 19. a 28. R. Nash, 12. Huselius (Voráček), 24. Russell, 58. Torres - 45. a 56. Toews, 3. Ladd, 8. Brouwer, 13. Hossa, 49. Eager. Střely na branku: 26:31. Diváci: 18 738.
Dallas - Detroit 3:2 po sam. nájezdech (0:2, 1:0, 1:0 - 0:0)
Branky: 23. B. Richards, 44. Eriksson, rozh. nájezd Ott - 6. Zetterberg, 10. Rafalski. Střely na branku: 30:28. Diváci: 18 532
Colorado - New Jersey 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)
Branky: 4. Stewart, 19. Galiardi, 60. Wolski - 42. R. Niedermayer. Střely na branku: 28:38. Diváci: 17 816.
Los Angeles - Boston 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 0:2, 2:0 - 0:0)
Branky: 53. a rozh. nájezd Kopitar, 12. Stoll, 51. D. Brown - 19. Šatan, 31. Wheeler (Krejčí), 32. Ryder. Střely na branku: 34:24. Diváci: 18 118.
San Jose - Edmonton 4:2 (2:1, 2:0, 0:1)
Branky: 19. a 21. Setoguchi, 4. Marleau, 36. J. Thornton - 16. Grebeškov, 50. O'Sullivan. Střely na branku: 36:29. Diváci: 17 562.
Montreal - Ottawa 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)
Branky: 13. Pouliot, 23. Plekanec (Hamrlík, Špaček) - 12. Z. Smith, 24. Alfredsson, 26. Phillips, 60. Fisher. Střely na branku: 32:28. Diváci: 21 273.
NY Islanders - Buffalo 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 6. Tavares, 36. Bergenheim, rozh. nájezd Hunter - 36. Grier, 50. Stafford. Střely na branku: 38:33. Diváci: 13 635.
Florida - Tampa Bay 5:2 (3:2, 2:0, 0:0)
Branky: 5. a 11. Stillman, 26. a 33. Olesz, 18. Allen (Dvořák) - 12. Tanguay, 17. Meszároš. Střely na branku: 23:49. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celé utkání, inkasoval dva góly ze 49 střel a úspěšnost zásahů měl 95,92 procenta. Diváci: 15 971.
Carolina - Atlanta 3:5 (1:1, 0:2, 2:2)
Branky: 19. a 48. J. Jokinen, 50. Ray Whitney - 3. Bogosian, 35. Slater, 36. Peverley, 50. Kovalčuk, 60. Antropov. Střely na branku: 32:37. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celé utkání, inkasoval tři góly z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 90,63 procenta. Diváci: 14 812.
St. Louis - NY Rangers 4:1 (1:0, 0:1, 3:0)
Branky: 15. Perron, 41. Polák, 49. Steen (Polák), 60. Backes - 28. B. Boyle. Střely na branku: 25:22. Diváci: 19 150.
Phoenix - Minnesota 6:4 (2:0, 0:1, 4:3)
Branky: 8. a 49. Průcha (na obě Hanzal), 11. Doan, 42. Aucoin, 50. Fiddler, 59. Vrbata - 38., 51. a 55. Latendresse (na všechny Havlát), 52. Nolan (Židlický). Střely na branku: 33:22. Diváci: 12 631.
Vancouver - Pittsburgh 6:2 (2:1, 4:1, 0:0)
Branky: 15. H. Sedin, 19. Burrows, 22. Samuelsson, 24. Hansen, 24. Mitchell, 34. Kesler - 8. Malkin, 32. Cooke. Střely na branku: 27:24. Diváci: 18 810.