Vokoun vychytal popáté v sezóně čisté konto, Kuba přispěl k debaklu Bostonu

Český hokejový brankář Tomáš Vokoun vychytal v pondělním utkání NHL proti Atlantě páté čisté konto v sezóně a výrazně se tak zasloužil o výhru Floridy 1:0. Reprezentační gólman zlikvidoval všech 27 střel Thrashers a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu.

Evander Kane z Atlanty pálí nepřesně na branku českého gólmana Floridy Tomáše Vokouna.

Jediný gól vstřelil v 28. minutě Gregory Campbell po přihrávce českého útočníka Rostislava Olesze. Ten navíc při Campbellově střele clonil ve výhledu brankáři Johanu Hedbergovi, který dostal v brance přednost před Ondřejem Pavelcem.

Panteři si tak počtvrté v sezóně připsali třetí výhru za sebou. Všechny vychytal Vokoun, který během nich pochytal dohromady 101 střel. "Jestli chceme něco dokázat, musíme udělat pár vítězných sérií a snažit se je co nejvíc protáhnout," konstatoval Vokoun.

Český gólman svůj tým podržel zejména v třetí třetině, kdy čelil 14 střelám. "Celou sezónu chytá famózně a pořád se ještě zlepšuje," pochválil ho trenér Peter DeBoer. "Svými výkony dodává mužstvu ohromné sebevědomí. Víme, že dokáže v pravý čas předvést ten nejlepší zákrok a dělá to takhle zápas co zápas," dodal DeBoer.

Alfredsson po návratu řádí

Obránce Filip Kuba pomohl dvěma asistencemi k vítězství Ottawy 5:1 v Bostonu. Kuba, jenž se vrátil do sestavy Senators po čtyřech vynechaných zápasech kvůli zraněnému zápěstí, přihrál na dva góly Danielu Alfredssonovi, který si připsal hattrick.

Kapitán Senators tak potvrdil, že má po jedenáctizápasové pauze zaviněné zraněním ramena skvělou formu. V sobotu v prvním utkání po návratu zaznamenal při výhře nad Montrealem gól a dvě asistence, teď přidal tři góly a pomohl Ottawě k třetí výhře za sebou. "Měl jsem čas se dobře připravit, takže se cítím čerstvý jako nikdo," prohlásil Alfredsson.

Ve výborných výkonech pokračovali také hokejisté New Yorku Islanders, kteří porazili New Jersey 4:0 a připsali si čtvrtou výhru za sebou. Devils, kteří se museli obejít bez odpočívajícího Patrika Eliáše, působili bezzubým dojmem a domácí brankář Rick DiPietro tak mohl po dlouhých 23 měsících znovu oslavit čisté konto.

Stačilo mu k němu pouhých 20 zákroků, na víc střel se Ďáblové nevzmohli. Naopak Islanders jich vypálili 46 a už po necelých čtyřech minutách hry vedli o dva góly. "Byl to náš nejhorší výkon v sezóně," prohlásil trenér New Jersey Jacques Lemaire, jehož tým prohrál potřetí za sebou.

San Jose zničilo Calgary

Čtvrtou výhru v řadě si stejně jako Islanders připsali také hokejisté Colorada, kteří - stále bez Milana Hejduka v sestavě - porazili druhý nejhorší tým ligy Edmonton jednoznačně 6:0.

Podobnou kanonádu předvedlo také Buffalo, které rozstřílelo Phoenix 7:2 a vyhouplo se zpět do čela tabulky Východní konference. Největší střelnici si ale v pondělí otevřeli Žraloci ze San Jose, kteří deklasovali trápící se Calgary 9:1 a s 72 body se dělí o první místo celé NHL s Chicagem.

Naopak asi nejdramatičtější bitvu viděli fanoušci v Nashvillu. Domácí Predators prohrávali s Torontem po devíti minutách hry už 0:3, v závěru druhé třetiny však snížili na rozdíl dvou branek a na začátku třetí dvacetiminutovky se jim podařilo vyrovnat. Z vítězství se ale nakonec přeci jen radovali Maple Leafs, rozhodující gól na 4:3 vstřelil v 55. minutě Phil Kessel.

"Musíme se z tohoto utkání poučit," uvedl kapitán Nashvillu Jason Arnott. "Prohráváme na domácím ledě příliš mnoho zápasů, a to se musí rychle změnit. Venku se nám daří, a když se pak vrátíme domů, trvá nám to dvě třetiny, než se dostaneme do hry. Bohužel dnes nás to stálo zápas," dodal Arnott.

Boston - Ottawa 1:5 (0:2, 0:2, 1:1)
Branky: 45. Paille - 15., 31. a 34. Alfredsson (na druhou a třetí Kuba), 8. Kovaljov, 52. Cheechoo. Zásahy brankářů: Rask 17/15, Thomas 9/6 - Elliott 23/22. Diváci: 17565. Hvězdy utkání: Alfredsson, Fisher, Kuba (všichni OTT).
NY Islanders - New Jersey 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)
Branky: 2. a 39. Moulson, 4. Streit, 36. Bailey. Zásahy brankářů: DiPietro 20/20 - Brodeur 32/28, Danis 14/14. Diváci: 16 250. Hvězdy utkání: Moulson, DiPietro, Hunter (všichni NYI).
Carolina - Tampa Bay 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
Branky: 37. Cullen, 45. Larose - 12. Malone, 39. Lecavalier, 50. Downie. Zásahy brankářů: Ward 32/29 - Niittymäki 22/20. Diváci: 16 031. Hvězdy utkání: St. Louis, Lecavalier (TB), LaRose (CAR).
Phoenix - Buffalo 2:7 (0:1, 1:4, 1:2)
Branky: 35. Doan, 51. Vrbata (Hanzal, Průcha) - 35. a 59. Pominville, 3. Myers, 23. Butler, 25. Kaleta, 39. Hecht, 43. Vanek. Zásahy brankářů: LaBarbera 18/14, Bryzgalov 13/10 - Miller 26/24. Diváci: 11 309. Hvězdy utkání: Pominville, Vanek, Miller (všichni BUF).
Florida - Atlanta 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka: 28. Campbell (Olesz). Zásahy brankářů: Vokoun 27/27 - Hedberg 24/23. Diváci: 11 818. Hvězdy utkání: Vokoun, Campbell (oba FLA), Hedberg (ATL).
Dallas - Minnesota 4:3 (1:0, 3:1, 0:2)
Branky: 5. Wandell, 26. Modano, 28. Eriksson, 34. Niskänen - 36. a 53. Miettinen (na první Havlát a Židlický), 56. M. Koivu. Zásahy brankářů: Auld 25/22 - Backström 15/11, Harding 14/14. Diváci: 16 302. Hvězdy utkání: Richards (DAL), Miettinen (MIN), Wandell (DAL)
Nashville - Toronto 3:4 (0:3, 1:0, 2:1)
Branky: 38. Goc, 45. Franson, 47. Jones - 3. Hagman, 6. Ponikarovskij, 10. Stajan (T. Kaberle), 55. Kessel. Zásahy brankářů: Rinne 8/5, Ellis 14/13 - Gustavsson 30/27. Diváci: 16 501. Hvězdy utkání: Ponikarovskij (TOR), Ellis, Franson (oba NSH).
Colorado - Edmonton 6:0 (2:0, 2:0, 2:0)
Branky: 16. a 46. Duchene, 39.a 42. Cumiskey, 13. Liles, 27. Zásahy brankářů: Anderson 24/24 - Deslauriers 34/28. Diváci: 11 232. Hvězdy utkání: Cumiskey, Duchene, Liles (všichni COL).
Columbus - St. Louis 4:2 (2:1, 1:1, 1:0)
Branky: 5. a 12. Torres, 25. Nash, 42. Clark - 2. Kariya, 24. Tkachuk. Zásahy brankářů: Garon 32/30 - Mason 30/26. Diváci: 14 505. Hvězdy utkání: Torres, Roy, Brassard (všichni CLS(.
San Jose - Calgary 9:1 (3:0, 3:0, 3:1)
Branky: 37. a 55. Heatley, 5. Pavelski, 7. Malhotra, 15. Nichol, 33. Ortmeyer, 39. Clowe, 45. Setoguchi, 55. Blake - 48. Regehr. Zásahy brankářů: Nabokov 22/21 - Kiprusoff 34/28, McElhinney 12/9. Diváci: 17 562. Hvězdy utkání: Nichol, Ortmeyer, Pavelski (všichni SJ).