Vokoun vychytal Montreal, Kuba s Michálkem zařídili výhru Ottawy

NEW YORK

Další vychytané vítězství si v letošní sezóně NHL připsal na své konto český brankář Floridy Tomáš Vokoun. K výhře 2:1 nad Montrealem mu k tomu stačilo šestnáct úspěšných zákroků, pouze na konci druhé třetiny jej překonal krajan Tomáš Plekanec. Čeští hráči Milan Michálek a Filip Kuba zase přispěli k vítězství Ottawy nad New Jersey, když byli u všech tří branek.

Senátoři uspěli ve vzájemném duelu proti Ďáblům poprvé po devíti zápasech (naposledy je porazili v říjnu roku 2007) a připsali si šesté vítězství v řadě. Naopak hosté, v jejichž sestavě stále chyběl útočník Patrik Eliáš, prohráli popáté z posledních sedmi zápasů.

Brankář Ottawy Brian Elliott zlikvidoval všech 24 střel, připsal si první čisté konto v sezoně a poprvé v kariéře porazil Martina Brodeura. "Nejde o něj, ale o celý jejich tým, který má skvělou obranu a trestá všechny chyby. My jsme je dnes ale nepustili do žádné šance, a to byl klíč k vítězství," prohlásil Elliott.

"Nechali jsme je, aby diktovali hru," posteskl si Brodeur. "Ottawa má dobrý tým, který dnes hrál dobře v útoku i v obraně, ale způsob, jakým jsme bojovali, je nepřijatelný," dodal Brodeur, jehož trenér Jacques Lemaire v třetí třetině stáhl ze hry, aby mu ušetřil síly.

"Na začátku sezony jsme s New Jersey prohráli tři zápasy, takže je skvělé, že jsme jim dnes dali tři góly a donutili Brodeura střídat. Trenér ho asi jenom šetřil, ale i tak to byl hezký pocit," prohlásil Milan Michálek.

Další povedený zápas má za sebou reprezentační gólman Tomáš Vokoun. Brankář Floridy zneškodnil v duelu s Montrealem 16 ze 17 střel a vychytal Panterům vítězství 2:1.

Na Vokouna vyzrál pouze spoluhráč z národního týmu Tomáš Plekanec, který v 39. minutě využil přesilovou hru a dostal Canadiens do vedení 1:0. V třetí třetině však skóre otočil dvěma góly domácí útočník Shawn Matthias. V 44. minutě nejprve vyrovnal z trestného střílení, sedm minut před koncem základní hrací doby pak vstřelil vítězný gól, když dorazil střelu Michala Řepíka, který byl v úterý povolán z farmy v AHL.

"Na začátku třetí třetiny vedeme 1:0 a po chybě pustíme soupeře do protiútoku. To se nám prostě nesmí stávat," zlobil se trenér Montrealu Jacques Martin, který v létě opustil funkci generálního manažera Floridy. "Domácí nás dnes přehráli, byli lépe připraveni než my. Pár situací jsme vyřešili opravdu špatně, a to nás stálo zápas," dodal Martin.

Florida se díky vítězství bodově dotáhla na Montreal v tabulce Východní konference. V ní se s 55 body dělí o šesté místo s Philadelphií, newyorskými Rangers a právě Montrealem.

O pouhý bod méně mají Boston, Atlanta a New York Islanders, kteří na vlastním ledě podlehli Washingtonu vysoko 2:7. Dvěma asistencemi přispěl k triumfu Capitals český útočník Tomáš Fleischmann.

Domácí utrpěli debakl navzdory tomu, že uhlídali aktuálně druhého nejlepšího střelce i druhého nejproduktivnějšího hráče NHL Alexandra Ovečkina, jenž vyšel bodově naprázdno. Činili se však jeho spoluhráči, kteří už v první třetině nasázeli soupeři čtyři góly, z toho dva další ruský útočník Alexander Sjomin.

Washington vyhrál už posedmé za sebou a upevnil si vedení v tabulce Východní konference. "Před každým zápasem klepu na dřevo, aby nám to vydrželo," poznamenal trenér Bruce Boudreau. "Snad ještě pár výher přidáme. Všechny formace hrají výborně."

Dvě třetiny odchytal v brance Capitals Jose Theodore, v třetí části jej však kvůli menšímu zranění v dolní části těla nahradil Michal Neuvirth a z 11 střel neinkasoval.

Málo vídaný obrat předvedli hokejisté Phoenixu v utkání na ledě Detroitu. V závěrečných 90 sekundách základní hrací doby totiž při hře bez brankáře smazali dvoubrankové manko, které předtím v třetí třetině dvěma góly vytvořil domácí obránce Nicklas Lidström, a ve čtvrté minutě prodloužení rozhodl o jejich vítězství 5:4 Shane Doan.

"Už jsme si mysleli, že jsme odvedli dobrou práci a že máme výhru v kapse," přiznal trenér Detroitu Mike Babcock. "Je to těžká porážka, zvlášť v naší situaci, kdy potřebujeme získávat dva body a soupeřům žádné nedávat. Jenže nakonec mají dva body oni a my jen jeden. To na sebevědomí moc nepřidá," dodal Babcock, jehož tým z osmého místa Západní konference ztrácí na pátý Phoenix už šest bodů.

Jedenáctou porážku v řadě utrpěli hokejisté Edmontonu, kteří podlehli Chicagu 2:4. Blackhawks nasměroval k výhře gólem už po 44 sekundách hry Jonathan Toews, další tři branky pak hosté přidali v druhé třetině.

Toronto - Los Angeles 3:5 (1:1, 1:3, 1:1)
Branky: 29. a 59. Hagman, 16. Kuljomin - 12. Doughty, 22. Johnson, 33. Stoll, 37. R. Smyth, 60. Frolov. Zásahy brankářů: Gustavsson 28/4 - Quick 25.
NY Islanders - Washington 2:7 (1:4, 1:2, 0:1)
Branky: 7. Schremp, 30. Okposo - 5. a 20. Sjomin, 2. Morrison, 19. Knuble (Fleischmann), 23. Erskine, 34. Chimera, 55. Laich (Fleischmann). Zásahy brankářů: Roloson 8/4, DiPietro 18/3 - Theodore 18/2, Michal Neuvirth odchytal 20 minut a z 11 střel neinkasoval.
Atlanta - Anaheim 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Branky: 25. Armstrong, 45. Afinogenov - 38. Eminger. Zásahy brankářů: Hedberg 34 - Hiller 32.
Columbus - Nashville 3:2 (0:0, 1:0, 2:2)
Branky: 37. Brassard, 49. Huselius, 49. Modin (Hejda) - 51. Erat, 56. Hornqvist (Erat). Zásahy brankářů: Mason 29 - Rinne 14.
Detroit - Phoenix 4:5 v prodl. (1:0, 1:2, 2:2 - 0:1)
Branky: 52. a 56. Lidström, 8. Dacjuk, 33. Eaves - 33. a 59. Yandle (na první Vrbata a Hanzal), 31. Upshall, 60. Jovanovski, 64. Doan. Zásahy brankářů: Howard 32 - Bryzgalov 32.
Ottawa - New Jersey 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
Branky: 10. Kovaljov (Kuba), 19. M. Michálek, 36. Spezza (Kuba). Zásahy brankářů: Elliott 24 - Brodeur 9/3, Danis 6.
Florida - Montreal 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)
Branky: 44. z trest. střílení a 53. Matthias (na druhou Řepík) - 39. Plekanec. Zásahy brankářů: Tomáš Vokoun odchytal celý zápas, ze 17 střel inkasoval 1 gól - Halák 27.
Edmonton - Chicago 2:4 (0:1, 1:3, 1:0)
Branky: 40. Pisani, 56. Potulny - 1. Toews, 26. Brouwer, 31. Byfuglien, 34. Marián Hossa. Zásahy brankářů: Deslauriers 33 - Huet 22.