Havlát rozsoudil duel gólmanů, vstřelil jediný gól utkání

Český hokejista Martin Havlát se jako jediný gólově prosadil ve čtvrtečním utkání NHL mezi Coloradem a Minnestou a zařídil Wild výhru 1:0. Osmadvacetiletý útočník rozsoudil duel gólmanů v 56. minutě, kdy dostal od Kylea Brodziaka přihrávku do předbrankového prostoru, a přestože byl tísněný dvěma obránci, dokázal přesně zakončit.

Martin Havlát z Minnesoty oslavuje vítěznou branku.

"Když jsem Brodziakovi přihrával, obránci to asi tečovali, ale on dokázal puk zpracovat a pak mi ho ještě skvěle vrátit. Přede mnou už pak byla jen odkrytá branka," uvedl Havlát, který bodoval v šestém utkání za sebou. U branky asistoval také obránce Marek Židlický. "Sehráli to vážně skvěle. V takové situaci si musíte hlídat hlavně střelu a Brodziak místo toho nahrál," uznal domácí brankář Craig Anderson, jenž přišel o neprůstřelnost po 146 minutách a 24 sekundách.

Jeho protějšek Josh Hardin zneškodnil všech 29 střel a připsal si první čisté konto v sezoně. "Chytal úžasně. Myslím si, že posledních pět nebo šest minut toho už měl dost, ale popral se s tím. Byl to těžký zápas. Bojovali jsme až do poslední sekundy, a proto jsme vyhráli," řekl Havlát.

Minnesota mohla otevřít skóre už dříve, ale nevyužila žádnou z úvodních pěti přesilovek. "Hlavní bylo, že jsme se tím nenechali otrávit. Soustředili jsme se na svůj výkon až do konce," dodal Havlát.

Phoenix ztratil proti Calgary dvoubrankové vedení, ale v penaltovém rozstřelu mu zajistily vítězství 3:2 úspěšné nájezdy Roberta Langa a Lauriho Korpikoskiho. Rozhodující nájezd proměnil český útočník, který v první sérii překonal brankáře Miikku Kiprusoffa bekhendovou kličkou a stal se druhou hvězdou utkání. V základní hrací době si po jedné asistenci připsali Petr Průcha a Radim Vrbata.

Phoenix uštědřil Calgary už devátou porážku v řadě a v Západní konferenci se posunul na čtvrtou příčku. Hráčům Flames, kteří drží poslední postupové místo do play off, utekl už na rozdíl sedmi bodů. "Jsme před Detroitem i Calgary a ve vzájemných zápasech musíme získat co nejvíce bodů," uvedl Lang. Českému veteránovi se letos v nájezdech daří, když proměnil čtyři ze šesti.

Den před Vánocemi utržili hokejisté Ottawy na ledě Pittsburghu debakl 2:8 a bez zraněných klíčových hráčů Jasona Spezzy a Daniela Alfredssona sbírali hlavně porážky. O měsíc později si užívají opačný pocit a společně s Washingtonem oplývají aktuálně nejlepší formou. Tu prokázali i v Pittsburghu, kterému se pomstili za předchozí výprask a vítězstvím 4:1 a prodloužili sérii výher na osm zápasů.

Utkání na ledě obhájce Stanleyova poháru přitom pro Ottawu nezačalo dobře a už ve druhé minutě prohrávala 0:1 brankou Jevgenije Malkina. Ještě do přestávky ale dvěma góly Senators otočili a další dva zásahy přidali v poslední části. Jednu asistenci zaznamenal i Milan Michálek. "Určitě jsme nechtěli zase dostat podobný příděl jako minule. Máme svou hrdost a byli jsem připraveni se poprat o dobrý výsledek," uvedl Spezza.

Naopak hokejisté Edmontonu se topí v krizi. Doma podlehli 1:2 St. Louis a připsali si dvanáctou porážku za sebou. K vyrovnání nelichotivého klubového rekordu starému 16 let se přiblížili na dvě utkání. V týmu Oilers, kteří se do konce sezony musí obejít bez Aleše Hemského, se neobjevil ani obránce Ladislav Šmíd, jenž je mimo hru kvůli otřesu mozku.

Třemi góly ve třetí třetině zvrátila Atlanta utkání na ledě Philadelphie a zvítězila 4:3. Jednou asistencí podpořil výhru i Pavel Kubina, který skvělým pasem z obranného pásma na útočnou modrou vyslal do sólového úniku Riche Peverleyho. Dva góly vítězů dal Jim Slater.

V brance Atlanty dostal ve třetím utkání v řadě přednost před Ondřejem Pavelcem Johan Hedberg, který v závěru při vedení týmu přečkal velmi kuriózní situaci. Při střetu se Simonem Gagnem mimo brankoviště přišel švédský brankář o masku a dres se mu převlékl přes hlavu. Než to rozhodčí postřehli a přerušili hru, uplynulo pár sekund a Hedberg zmatenými pohyby ve snaze zabránit gólu pobavil hokejisty i diváky.

V souboji dvou nejlepších týmů soutěže podlehlo San Jose doma Chicagu 3:4 v prodloužení. Sharks zásluhou dvou gólů Joea Pavelského smazali tříbrankový deficit, ve druhé minutě prodloužení ale rozhodl o výhře Blackhawks Troy Brouwer, rovněž autor dvou tref. San Jose přesto vede o bod před svým přemožitelem.

Philadelphia - Atlanta 3:4 (0:1, 3:0, 0:3)
Branky: 27. Giroux, 31. Asham, 34. Carcillo - 20. a 54. Slater, 41. Kovalčuk, 45. Peverley (Kubina). Střely na branku: 37:28. Diváci: 19.611.
Pittsburgh - Ottawa 1:4 (1:2, 0:0, 0:2)
Branky: 2. Malkin - 11. Fisher, 14. Kelly, 45. Spezza (M. Michálek), 59. Foligno. Střely na branku: 31:28. Diváci: 17.084.
Carolina - NY Islanders 4:1 (2:0, 0:0, 2:1)
Branky: 10. E. Staal, 13. Cullen, 50. Yelle, 60. J. Jokinen - 56. Moulson. Střely na branku: 23:27. Diváci: 15.473.
Columbus - Los Angeles 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)
Branky: 51. Vermette - 36. a 50. Kopitar, 12. Greene, 45. Smyth. Střely na branku: 30:18. Diváci: 13.709.
Colorado - Minnesota 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Branka: 56. Havlát (Židlický). Střely na branku: 29:26. Diváci: 11.597.
Phoenix - Calgary 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 2:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 29. Yandle (Průcha, Vrbata), 39. Doan, rozh. nájezd Lang - 40. Giordano, 49. Bäcklund. Střely na branku: 31:26. Diváci: 12.725.
Edmonton - St. Louis 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Branky: 28. Penner - 29. Brewer, 43. Steen. Střely na branku: 25:20. Diváci: 16.839.
San Jose - Chicago 3:4 v prodl. (1:3, 1:0, 1:0 - 0:1)
Branky: 12. a 38. Pavelski, 45. Malhotra - 6. a 62. Brouwer, 6. Byfuglien, 9. Ladd. Střely na branku: 37:39. Diváci: 17.562. Kanadské bodování NHL: 1.H. Sedin(Vancouver)5376(24+52) 2.Ovečkin(Washington)4573(34+39) 3.Crosby(Pittsburgh)5467(33+34) 4.J. Thornton(San Jose)5467(13+54) 5.Gáborík(NY Rangers)5261(29+32) 6. P. Kane(Chicago)5460(21+39) 7.B. Richards(Dallas)5159(15+44) 8.Marleau(San Jose)5458(35+23) 9.Bäckström(Washington)5358(21+37) 10.Kovalčuk(Atlanta)4757(31+26) 18.Plekanec(Montreal)5552(13+39) 50.T. Kaberle(Toronto)5442(5+37) 73.Havlát(Minnesota)4837(11+26) 75. Prospal(NY Rangers)4737(9+28) 78.Fleischmann(Washington)4236(17+19)Kanadské bodování NHL:1.H. Sedin(Vancouver)5376(24+52)2.Ovečkin(Washington)4573(34+39)3.Crosby(Pittsburgh)5467(33+34)4.J. Thornton(San Jose)5467(13+54)5.Gáborík(NY Rangers)5261(29+32)6.P. Kane(Chicago)5460(21+39)7.B. Richards(Dallas)5159(15+44)8.Marleau(San Jose)5458(35+23)9.Bäckström(Washington)5358(21+37)10.Kovalčuk(Atlanta)4757(31+26)18.Plekanec(Montreal)5552(13+39)50.T. Kaberle(Toronto)5442(5+37)73.Havlát(Minnesota)4837(11+26)75.Prospal(NY Rangers)4737(9+28)78.Fleischmann(Washington)4236(17+19)