Erat pomohl v NHL gólem a asistencí k výhře Nashvillu

NEW YORK

Hokejový útočník Martin Erat byl jediným úspěšným českým střelcem v sobotních zápasech NHL, do nichž zasáhlo dvacet týmů. Třebíčský rodák přispěl brankou a asistencí k výhře Nashvillu 4:3 nad Atlantou a byl vyhlášen první hvězdou utkání. Osmnáctou trefou v sezoně se Erat dotáhl na nejlepšího českého kanonýra v soutěži Milana Michálka z Ottawy.

Útočník Nashvillu Martin Erat (vpravo) oslavuje se svými spoluhráči branku - ilustrační foto

Erat v utkání hýřil aktivitou a na brankáře Johana Hedberga, který nastoupil počtvrté za sebou místo Ondřeje Pavelce, vyslal pět střel. Hned první z nich vyrazil švédský gólman ve čtvrté minutě jen před sebe a důrazný Joel Ward otevřel skóre. V polovině zápasu pak český útočník zvýšil prudkou střelou z mezikruží už na 3:1.

Predators sice do druhé přestávky náskok prohospodařili, ale hned po sedmi sekundách závěrečného dějství zasadili soupeři rozhodující ránu zásluhou gólu Jasona Arnotta. Nashville výhrou prolomil sérii pěti neúspěchů a v tabulce Západní konference drží sedmou příčku.

V roli asistentů figurovali v zápase mezi Ottawou a Montrealem čeští hokejisté Filip Kuba a Tomáš Plekanec, kteří si shodně připsali dvě přihrávky. Kuba připravil pro Senators první dvě branky zápasu, hosté smazali dvoubrankové manko po akcích Plekance. V prodloužení rozhodl o rekordní deváté výhře Ottawy v řadě útočník Mike Fisher v netypické herní situaci tří proti třem.

Nepříjemnou zprávou pro rozjetou Ottawu je zranění Nicka Foligna, který si při blokování střely Marka-Andre Bergerona zlomil pravou nohu a bude chybět šest až osm týdnů. Montreal zase přišel o svého nejlepšího střelce Mikea Cammalleriho, jenž po srážce s Antonem Volčenkovem utrpěl zranění kolena. Podruhé za sebou se Canadiens museli obejít bez obránce Jaroslava Špačka, který má blíže nespecifikované zranění horní poloviny těla.

Lang zaznamenal 700. asistenci

Hokejisté Phoenixu položili základ k výhře 3:2 nad New Yorkem Rangers už v první třetině, kdy dali všechny tři góly. U druhého asistoval Robert Lang, pro něhož to byla 700. přihrávka v NHL. Hosté v poslední třetině dvěma góly utkání zdramatizovali, ale o závěrečný nápor je připravil Michal Rozsíval, který za faul vysokou holí obdržel v časem 58:01 dvouminutový trest.

Naopak Vancouver byl v dotahování tříbrankového deficitu úspěšný. Canucks rovněž prohrávali v Torontu po úvodní dvacetiminutovce 0:3, ale v prostřední části jednou brankou snížili a v závěrečném dějství čtyřmi góly utkání zvrátili ve svůj prospěch. Na výhře 5:3 měla opět největší podíl elitní formace, která zařídila všech pět branek. Alexandre Burrows vstřelil stejně jako Daniel Sedin dva góly a Henrik Sedin přidal poslední.

Toronto kleslo na poslední příčku ve Východní konferenci místo Caroliny, jež zvítězila nad Chicagem 4:2. Hurricanes zlomili nerozhodný stav 2:2 dvěma góly v 50. minutě. U rozdílové branky asistoval Jiří Tlustý. Hvězdou zápasu byl brankář Cam Ward, jenž zlikvidoval 39 střel. Carolina zvítězila ve čtvrtém utkání za sebou a Ward v tomto období zastavil 129 ze 134 střel.

Edmonton se dál potápí

V zápase mezi Bostonem a Los Angeles padly všechny čtyři branky v normální hrací době v početní výhodě. O využití jedné z přesilových her se postaral i David Krejčí, který se prosmýkl podél pravého mantinelu a ideálně předložil puk skórujícímu Marku Recchimu. Vítěze utkání musel nakonec určit až penaltový rozstřel, v němž rozhodl v šesté sérii o výhře Los Angeles 3:2 útočník Jarret Stoll. Prodloužil tím trápení Bruins, kteří se z výhry neradovali v sedmém zápase za sebou.

Ještě hůře je na tom Edmonton. V derby na ledě Calgary, které se nazývá bitva o Albertu, prohrál vysoko 1:6 a připsal si už třináctou porážku v řadě. Už pouze jeden neúspěch dělí Oilers od vyrovnání nejhorší černé série v historii klubu. Domácím hrdinou byl Jarome Iginla, autor čtyř bodů za dvě branky a dvě asistence, jenž se stihl i poprat.

"Nezáleží na postavení v tabulce, tyhle zápasy jsou vždy nesmírně důležité a vyhecované. Je to znát i z reakce fanoušků," podotkl Iginla, jehož tým je v Západní konferenci na posledním postupové místě do play off. Edmonton je na samém dně.

Philadelphia - NY Islanders 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)
Branky: 9. Briere, 18. Hartnell - 35. Bailey. Střely na branku: 32:32.Diváci: 19 787.
Ottawa - Montreal 3:2 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)
Branky: 18. Kovaljov (Kuba), 32. Spezza (Kuba), 64. Fisher - 36. Pouliot (Plekanec), 58. Gionta (Plekanec). Střely na branku: 37:29. Diváci: 20 500.
Boston - Los Angeles 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 36. Sturm, 42. Recchi (Krejčí) - 13. D. Brown, 45. Kopitar, rozhodující nájezd Stoll. Střely na branku: 33:30. Diváci: 17 565.
Toronto - Vancouver 3:5 (3:0, 0:1, 0:4)
Branky: 1. a 4. Kessel, 20. Mayers - 30. a 60. Burrows, 44. a 58. D. Sedin, 46. H. Sedin. Střely na branku: 21:36. Diváci: 19 534.
Carolina - Chicago 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
Branky: 20. Samsonov, 38. J. Jokinen, 50. Sutter (Tlustý), 50. Cullen - 27. Hossa, 48. Ladd. Střely na branku: 24:41. Diváci: 6 896.
St. Louis - Columbus 2:3 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 0:1)
Branky: 20. Backes, 59. A. McDonald - 5. Dorsett, 39. Tjutin, 62. Russell. Střely na branku: 27:19. Diváci: 19 150.
Nashville - Atlanta 4:3 (2:1, 1:2, 1:0)
Branky: 4. J. Ward (Erat), 10. Smithson, 32. Erat, 41. Arnott - 14. a 36. Little, 33. Thorburn. Střely na branku: 31:26. Diváci: 16 646.
Phoenix - NY Rangers 3:2 (3:0, 0:0, 0:2)
Branky: 7. Doan, 7. Boedker (Lang), 15. Lepistö - 50. Gáborík, 52. Avery. Střely na branku: 24:26. Diváci: 16 687.
Calgary - Edmonton 6:1 (2:1, 3:0, 1:0)
Branky: 4. a 27. Boyd, 36. a 50. Iginla, 14. Bourque, 28. Phaneuf - 13. Gagner. Střely na branku: 30:28. Diváci: 19 289.
San Jose - Minnesota 5:2 (1:2, 2:0, 2:0)
Branky: 12. a 24. Demers, 54. a 57. Marleau, 37. Pavelski - 7. Nolan, 20. Clutterbuck. Střely na branku: 36:38. Diváci: 17 562.