Plekanec vstřelil v NHL vítězný gól Montrealu

Hokejový útočník Tomáš Plekanec vstřelil v úterním utkání NHL vítězný gól Montrealu, který porazil Vancouver 3:2. Český reprezentant se trefil v 50. minutě, kdy svou čtrnáctou brankou v sezóně zvýšil vedení Canadiens na 3:1. Hosté už pak stihli pouze snížit.

Tomáš Plekanec (vlevo) se raduje se svými spoluhráči z Montrealu Romanem Hamrlíkem a Marc-Andre Bergeronem z branky.

Hrdinou večera se stal slovenský brankář Jaroslav Halák, jenž poprvé v sezoně dostal příležitost poté, co prohrál předchozí zápas. Halák se za důvěru odvděčil 45 úspěšnými zákroky a byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání.

Vancouver prohrál poprvé po sedmi zápasech a trenér Alain Vigneault jen těžko hledal na výkonu svých svěřenců nějaké nedostatky. "Dnes jsme viděli nádherný zápas, oba celky tvrdě bojovaly a jediný rozdíl byl v tom, že my jsme nedokázali proměnit několik vyložených šancí. Nejlepším hráčem na hřišti byl jejich brankář, to je bez debat," prohlásil Vigneault.

Canadiens ukončili sérii tří porážek, a to i bez svého nejlepšího střelce Mika Cammalleriho, jenž bude kvůli zranění kolena chybět až šest týdnů. "Každý si uvědomuje, že ze sebe nyní musí vydat maximum, a to se nám dnes povedlo," řekl Plekanec, s 55 body nejproduktivnější hráč mužstva.

Na jedenáct zápasů prodloužili vítěznou šňůru hokejisté Washingtonu, kteří porazili Boston 4:1, a vytvořili tak nový klubový rekord. Capitals, kteří vévodí tabulce Východní konference, rozhodli o svém triumfu třemi góly v třetí třetině.

Jediný gól Bruins vstřelil David Krejčí, který v 6. minutě otevřel skóre zápasu. A kdyby v polovině druhé třetiny za stavu 1:1 stejný hráč proměnil trestné střílení, možná se zápas vyvíjel zcela jinak. Krejčí však na Josého Theodora nevyzrál a i kvůli tomu si Boston připsal osmou prohru v řadě. Osmkrát za sebou prohráli Bruins naposledy v sezoně 1955-56.

"Dnes jsem už opravdu věřil v naše vítězství," podotkl trenér Bostonu Claude Julien, jehož tým přestřílel soupeře v poměru 42:26 a v prvních dvou třetinách kontroloval hru. "Kdybychom využili nějaké šance, mohli jsme vést po dvou třetinách 4:1. Bohužel, stav byl stále nerozhodný a v třetí třetině nás soupeř potrestal za chyby," dodal Julien.

Skvělou premiéru v dresu Toronta prožil brankář Jean-Sebastien Giguere, který byl v neděli spolu s dalšími dvěma hráči vyměněn z Anaheimu. Hned ve svém prvním zápase vychytal čisté konto a dovedl Maple Leafs k vítězství 3:0 nad New Jersey.

"Abych byl upřímný, byl jsem dnes docela nervózní," přiznal dvaatřicetiletý Giguere, který zlikvidoval všech 30 střel a stal se prvním brankářem od debutu Eda Belfoura v roce 2002, který ve svém úvodním utkání za Toronto vychytal shut-out. "Poslední dva dny byly celkem hektické, musel jsem vyřídit spoustu věcí a mluvit s řadou lidí. Musím se tady zabydlet a připravit na další zápas," dodal Giguere.

Svůj jubilejní 800. zápas v NHL sehrál český obránce Pavel Kubina, jeho Atlanta ale podlehla Tampě 1:2. Thrashers nebylo nic platných ani 22 zákroků brankáře Ondřeje Pavelce, hvězdou večera se stal jeho protějšek Antero Niittymäki, jenž zlikvidoval 26 střel a připsal si již čtrnácté vítězství v řadě ve vzájemných zápasech s Atlantou.

Boston - Washington 1:4 (1:0, 0:1, 0:3)
Branky: 7. Krejčí - 23. Knuble, 46. Laich, 48. Gordon, 60. Ovečkin. Střely na branku: 42:26. Diváci: 17.565.
Toronto - New Jersey 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
Branky: 5. Kulemin, 23. Kessel, 35. Beauchemin. Střely na branku: 26:30. Diváci: 19.326.
Atlanta - Tampa Bay 1:2 (0:2, 1:0, 0:0)
Branky: 23. White - 10. Veilleux, 13. St. Louis. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu 59 minut, z 24 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 91,7 procenta. Střely na branku: 27:24. Diváci: 11.390.
Montreal - Vancouver 3:2 (2:1, 0:0, 1:1)
Branky: 6. S. Kosticyn, 19. Lapierre, 50. Plekanec - 9. Samuelsson, 55. Kesler. Střely na branku: 28:47. Diváci: 21.273.
Dallas - Minnesota 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
Branky: 12. Neal, 33. B. Richards, 40. Modano, 57. Benn - 40. Latendresse, 57. Brunette. Střely na branku: 18:42. Diváci: 16.729.
Colorado - Columbus 5:1 (1:1, 1:0, 3:0)
Branky: 25. a 41. Yip, 48. a 51. O'Reilly, 19. Quincey - 6. Vermette. Střely na branku: 26:21. Diváci: 11.213.
Nashville - Phoenix 0:1 po sam. náj.
Rozhodující nájezd: Aucoin. Střely na branku: 25:26. Diváci: 14.196.
Los Angeles - NY Rangers 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Branky: 37. Kopitar, 52. Smyth - 58. Gáborík. Střely na branku: 21:21. Diváci: 18.118.
San Jose - Detroit 2:4 (2:2, 0:0, 0:2)
Branky: 7. a 10. J. Thornton - 15. Cleary, 19. Zetterberg, 45. Meech, 49. Eaves. Střely na branku: 34:37. Diváci: 17.562.