Obránce Polák přihrál na vítězný gól St. Louis

Český hokejový obránce Roman Polák, jenž je ve výběru trenéra Vladimíra Růžičky pro olympijský turnaj ve Vancouveru, si ve středečním utkání NHL připsal asistenci u vítězného gólu St. Louis Blues, kteří vyhráli 3:2 na ledě Chicaga.

Hosté rozhodli o svém úspěchu třemi góly během posledních devíti minut druhé třetiny. Dvakrát se trefil David Backes a jednou Jay McClement, jenž 22 sekund před druhou sirénou tečoval Polákovu střelu a zvýšil na 3:1. Domácí v závěrečném dějství přestříleli soupeře v poměru 14:7, ale stihli už jen snížit.

St. Louis porazilo Chicago poprvé v letošní sezoně a zaznamenalo osmé vítězství z šestnácti zápasů pod vedením prozatímního trenéra Davise Paynea. "Vnesl do našeho týmu svěží vítr, skvěle nás dokáže vyhecovat. Hrajeme více jako tým a podáváme vyrovnanější výkony," řek na adresu Paynea autor dvou gólů Backes.

Na deset zápasů prodloužili svou rekordní vítěznou šňůru hokejisté Ottawy, kteří zvítězili 4:2 v Buffalu. Domácí sice dokázali dvěma góly v 48. minutě smazat dvoubrankové manko, které předtím vytvořil Jason Spezza, v poslední minutě třetí třetiny však rozhodl o triumfu Senators Daniel Alfredsson. Kapitán Ottawy nejprve 60 sekund před závěrečnou sirénou vstřelil vítězný třetí gól, následně přidal i pojistku v podobě trefy do prázdné branky při power play Sabres.

"Je to úžasné. Myslím, že jsme od sebe něco takového ani nečekali," řekl k úspěšné sérii Alfredsson, jehož tým zároveň porazil Buffalo poosmé za sebou. "Nevím, jestli je to psychická záležitost a soupeř z nás už má komplex. Ale podáváme prostě vyrovnané výkony," dodal lídr Ottawy, která v tabulce Severovýchodní divize ztrácí už jen tři body na vedoucí Buffalo.

Aleš Kotalík prožil vítěznou premiéru v dresu Calgary, kam byl v pondělí vyměněn z New Yorku Rangers. Do statistik se sice napoprvé zapsal pouze dvěma trestnými minutami, solidním výkonem ale přispěl k výhře 4:1 nad Carolinou. Hrdinou večera se stal útočník Curtis Glencross, který vstřelil svůj první hattrick v NHL.

Dramatické rozuzlení zápasu viděli fanoušci v Edmontonu, který porazil Philadelphii 1:0. Rozhodující gól vstřelil domácí útočník Ryan Potulny v přesilové hře pouhých sedmnáct sekund před koncem třetí třetiny. Oilers si tak připsali druhé vítězství v řadě po sérii třinácti porážek.

Statistika NHL:
Buffalo - Ottawa 2:4 (0:0, 0:1, 2:3)
Branky: 48. Sekera, 48. Connolly - 34. a 46. Spezza, 60. a 60. Alfredsson. Střely na branku: 36:38. Diváci: 18.690.
Chicago - St. Louis 2:3 (1:0, 0:3, 1:0)
Branky: 8. Kane, 45. Marián Hossa - 32. a 39. Backes, 40. McClement (R. Polák). Střely na branku: 34:19. Diváci: 21.836.
Anaheim - Detroit 3:1 (2:0, 1:1, 0:0)
Branky: 2. Whitney, 17. Chipchura, 29. Ryan - 40. Dacjuk. Střely na branku: 30:47. Diváci: 15.180.
Edmonton - Philadelphia 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branka: 60. Potulny. Střely na branku: 27:33. Diváci: 16.839.
Calgary - Carolina 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
Branky: 3., 38. a 59. Glencross, 37. Stajan - 28. E. Staal. Střely na branku: 39:28. Diváci: 19.289.