Havlát dvěma góly přispěl k výhře Minnesoty

ST. PAUL

Český hokejový útočník Martin Havlát pomohl v NHL dvěma góly k výhře Minnesoty nad Edmontonem 4:2 a byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání. Reprezentační kanonýr se trefil dvakrát v jednom duelu poprvé v sezóně. V 22. minutě nejprve otevřel skóre zápasu, v 58. minutě jej uzavřel.

Martin Havlát z Minnesoty oslavuje branku

Zápas se lámal až v posledních deseti minutách třetí třetiny, během nichž vstřelili domácí rozhodující dva góly. Museli se přitom vypořádat s nepříjemnou situací - v 51. minutě, stále za stavu 2:2, se při jednom ze zákroků zranil brankář Josh Harding a do branky musel nováček Anton Chudobin, který dosud v NHL neodchytal ani minutu.

Třiadvacetiletý rodák z kazašského Kamenogorsku byl krátce před zápasem povolán z farmy v Houstonu, jelikož týmová jednička Niklas Backström je zraněný a další náhradník Wade Dubielewicz rovněž nebyl připraven.

"Byl to celkem náročný a nečekaný debut. Ale co může člověk dělat... Je to moje práce," řekl Chudobin, jenž během devíti a půl minuty zneškodnil několik nebezpečných šancí a připsal si devět zákroků, aniž by inkasoval. "Všichni ke mně přijeli a uklidňovali mě, ať se nenervuju. Říkal jsem si, že musím chytit první střelu a pak to bude dobré. Jsem šťastný, jak to dopadlo," dodal Chudobin.

Prospal se blýskl čtyřmi body

Čtyři body zaznamenal český útočník Václav Prospal z New Yorku Rangers. V utkání s Washingtonem vstřelil dva góly a na další dva přihrál, jeho tým však nakonec prohrál 5:6. Dvě asistence si v dresu Capitals připsal Tomáš Fleischmann a Washington prodloužil vítěznou sérii na dvanáct zápasů.

S hosty to přitom vypadalo už bledě, když v 39. minutě prohrávali 3:5. Devět sekund před koncem druhé třetiny však Alexandr Ovečkin svým druhým gólem v zápase zaznamenal jubilejní 500. bod v NHL a zavelel k obratu.  Ovečkin se s 80 body dostal do čela produktivity a s 38 góly se vyrovnal Patricku Marleauovi ze San Jose v čele tabulky střelců. Hned po 59 sekundách třetí třetiny vyrovnal Tom Poti a za dalších pět minut vstřelil rozhodující gól Nicklas Backström.

"Když jsem jako mladý hráč přišel do kabiny Detroitu, bylo v ní cítit spousta sebevědomí. Ale s tím, co teď prožíváme ve Washingtonu, se to nedá srovnávat," nechal se slyšet útočník Capitals Mike Knuble, který během úspěšné série vstřelil deset gólů. "Podívejte se na způsob, jakým jsme se dnes dostali zpátky do hry. Prostě nejsme k zastavení. Když prohráváme, zařadíme další stupeň a jdeme si pro vítězství," dodal Knuble.

Rangers nebylo v zápase nic platné, že překonali trápení v přesilových hrách a po 25 nevyužitých příležitostech v řadě vstřelili v početní převaze hned čtyři góly. Capitals se v tomto směru nenechali příliš zahanbit a proměnili tři přesilovky. "Čtyři přesilovkové góly a stejně jsme prohráli. Nechce se tomu věřit," kroutil hlavou domácí trenér John Tortorella.

O výhru Ottawy se zasloužil Michálek

O jedno vítězství méně než Washington posbírali v řadě hokejisté Ottawy, kteří porazili 3:1 Vancouver. Výrazně se o to zasloužil i Milan Michálek, jenž vstřelil první gól a na druhý přihrál. U všech tří branek Senators asistoval Daniel Alfredsson.

Brankář Brian Elliott zlikvidoval 29 střel a vychytal deváté vítězství za sebou, čímž překonal vlastní klubový rekord. Scházelo mu přitom pouhých 99 sekund k čistému kontu, které mu zkazil Kyle Wellwood. "Ells chytá fenomenálně a jeho výkony lze slovy jen těžko vyjádřit. Zdá se to být nemožné, ale on jako by se zápas od zápasu ještě zlepšoval," pochválil Elliotta útočník Jason Spezza, který vstřelil druhý gól Ottawy a trefil se už v osmém utkání v řadě.

Skvělý výkon podal ve čtvrtek také slovenský gólman Jaroslav Halák, který dovedl Montreal k výhře 3:2 po samostatných nájezdech na ledě Bostonu. Halák zneškodnil 45 střel a k tomu všechny tři penalty, v nichž byl jediným úspěšným střelcem Brian Gionta.

Jedním gólem se na úspěchu Canadiens podílel Roman Hamrlík, jenž v 38. minutě vyrovnal na 2:2. Stalo se tak pouhých 39 sekund poté, co jeho spoluhráč Glen Metropolit vstřelil první gól Montrealu. Bruins, na jejichž druhý gól přihrál David Krejčí, si tak připsali již devátou prohru v řadě, což je druhá nejdelší série porážek v historii klubu.

Boston - Montreal 2:3 po sam. náj. (1:0, 1:2, 0:0 - 0:0)
Branky: 16. Recchi, 26. Wheeler (Krejčí) - 38. Metropolit, 38. Hamrlík, rozh. nájezd Gionta. Střely na branku: 47:25. Diváci: 17.565.
NY Rangers - Washington 5:6 (2:1, 3:3, 0:2)
Branky: 17. a 33. Prospal, 9. Callahan (Prospal), 33. O. Jokinen (Prospal), 39. Dubinsky - 28. a 40. Ovečkin, 17. Gordon, 25. Knuble, 41. Poti (Fleischmann), 46. Backström (Fleischmann). Střely na branku: 38:32. Diváci: 18.200.
Columbus - Dallas 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Branky: 16. Stralman, 59. Umberger - 60. B. Richards. Střely na branku: 26:23. Diváci: 14.028.
Ottawa - Vancouver 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)
Branky: 2. M. Michálek, 19. Spezza (M. Michálek), 60. Kelly - 59. Wellwood. Střely na branku: 21:30. Diváci: 18.803.
St. Louis - San Jose 2:4 (1:2, 0:1, 1:1)
Branky: 10. Berglund, 49. Steen - 1. Marleau, 8. Clowe, 37. Setoguchi, 56. Nichol. Střely na branku: 37:31. Diváci: 19.150.
Nashville - Colorado 5:3 (0:1, 4:1, 1:1)
Branky: 27. a 40. Hornqvist, 28. Ward, 35. Arnott, 51. Sullivan - 17. McLeod, 34. Duchene, 59. Mercier. Střely na branku: 36:26. Diváci: 17.113.
Minnesota - Edmonton 4:2 (0:0, 1:1, 3:1)
Branky: 22. a 58. Havlát, 44. Miettinen, 53. Latendresse - 27. Comrie, 49. Pouliot. Střely na branku: 36:32. Diváci: 18.168.
Tampa Bay - NY Islanders 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
Branky: 15. a 52. Stamkos, 30. St. Louis, 31. Lecavalier, 60. Tanguay - 16. Moulson, 30. Sim. Střely na branku: 31:36. Diváci: 13.891.
Los Angeles - Anaheim 6:4 (1:1, 2:0, 3:3)
Branky: 19. a 60. Kopitar, 22. Simmonds, 38. Handzuš, 42. Johnson, 55. Brown - 6. Blake, 44. Bodie, 46. Beleskey, 50. R. Carter. Střely na branku: 31:22. Diváci: 18.118.