Plekanec ukončil vítěznou sérii Washingtonu gólem v prodloužení

Hokejový útočník Tomáš Plekanec pomohl v NHL dvěma góly k výhře Montrealu nad Washingtonem 6:5 v prodloužení. Canadiens tak ukončili vítěznou sérii Capitals, která trvala čtrnáct zápasů!

Tomáš Plekanec z Montrealu (vlevo) se raduje se svým spoluhráčem Romanem Hamrlíkem z branky.

Plekanec se poprvé trefil v 39. minutě, kdy zvýšil vedení svého týmu už na 5:2. Hosté však dokázali v třetí třetině tříbrankové manko smazat a vynutili si prodloužení. V něm už se zdálo, že gól nepadne, osm sekund před vypršením nastaveného času se však trefil znovu Plekanec a zařídil tak pro domácí bod navíc.

"Zase jsme tvrdě makali. Za normálních okolností bych řekl, že vzhledem k průběhu zápasu je bod dobrý. Jenže my jsme moc toužili po něčem speciálním, a tahle prohra všechno zhatila," prohlásil trenér Washingtonu Bruce Boudreau. "Chybělo pár sekund k nájezdům, v nichž bychom podle mě určitě uspěli. Ale nedá se nic dělat."

"Porazit tým, jako je Washington, je skvělé," radoval se po utkání Plekanec, jenž v prodloužení před odkrytou brankou zužitkoval přihrávku Sergeje Kosticyna. "Nutně jsme potřebovali získat dva body a máme je," dodal český reprezentant.

Výkon Washingtonu možná poznamenalo i zranění českého brankáře Michala Neuvirtha, který z blíže neupřesněných důvodů odstoupil po 26 minutách ze hry. Jeho nástupce Jose Theodore ve zbytku druhé třetiny třikrát inkasoval.

Hanzal a Vrbata hvězdami zápasu

Povedený zápas sehráli také další dva čeští útočníci Martin Hanzal a Radim Vrbata, kteří se oba gólem a jednou asistencí podíleli na výhře Phoenixu nad Minnesotou 3:2. Gól a asistenci si připsal i Martin Havlát v dresu poražených. Hanzal a Vrbata, který je s 20 góly nejlepším střelcem týmu, byli vyhlášeni prvními dvěma hvězdami zápasu.

Kojoti porazili Minnesotu ve všech čtyřech vzájemných zápasech v sezóně a mohli by na ni narazit i v prvním kole play off. "Nejdřív se do něj musíme dostat, pak můžeme uvažovat nad tím, s kým budeme hrát. Zatím se staráme jen o sebe," uvedl trenér Phoenixu Dave Tippett.

"Vytvořili jsme si spoustu šancí, ale nedokázali jsme je proměnit," litoval Havlát. Jeho tým se sice už v 5. minutě dostal do vedení 1:0, ale na další gól čekal až do 58. minuty, kdy právě Havlát snížil na konečných 2:3. "Musíme víc střílet. Když máme šanci, často se snažíme ještě zbytečně přihrávat do lepší pozice," dodal Havlát.

Voráček se konečně trefil

Po 26 zápasech ukončil své střelecké trápení Jakub Voráček a svým devátým gólem v sezoně přispěl k výhře Columbusu nad San Jose 3:0. Hvězdou zápasu se stal domácí brankář Steve Mason, který zneškodnil všech 40 střel a vychytal druhé čisté konto během tří zápasů.

Blue Jackets si tak připsali vítězství i v třetím zápase poté, co byl odvolán hlavní trenér Ken Hitchcock a na střídačce ho nahradil asistent Claude Noel. "Dnešní zápas jsem si opravdu užil. Mase chytal skvěle. Když jsme potřebovali, předvedl nějaký zázračný zákrok," doplnil Noel.

Podruhé během tří dnů dokázali hokejisté Philadelphie smazat v utkání s New Jersey dvoubrankovou ztrátu a zvítězit. K pondělní výhře 3:2 v základní hrací době přidali stejné vítězství v prodloužení, o němž ve čtvrté minutě nastavení rozhodl Simon Gagne.

Devils si tak připsali jedenáctou prohru z posledních patnácti zápasů a v čele tabulky Atlantické divize už mají jen minimální náskok před Pittsburghem, který porazil 3:1 New York Islanders. Dál se trápí i New York Rangers, kteří podlehli na vlastním ledě Nashvillu 1:2 a prohráli poosmé z posledních deseti utkání. Jediný gól domácích vstřelil český útočník Václav Prospal.

New Jersey - Philadelphia 2:3 v prodl. (2:1, 0:1, 0:0 - 0:1)
Branky: 1. Zajac, 9. R. Niedermayer - 9. Asham, 34. Carter, 44. Gagne. Zásahy brankářů: Brodeur 15/12 - Leighton 23/21. Diváci: 5 580. Hvězdy zápasu: Gagne, Carter (oba PHI), Zajac (NJ).
NY Rangers - Nashville 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Branky: 30. Prospal - 18. Tootoo, 37. Wilson. Zásahy brankářů: Lundqvist 36/34 - Ellis 38/37. Diváci: 13 128. Hvězdy zápasu: Ellis, Wilson (oba NSH), Lundqvist (NYR).
Columbus - San Jose 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky: 14. Nash, 29. Voráček, 60. Vermette (Hejda). Zásahy brankářů: Mason 40/40 - Greiss 20/18. Diváci: 15 234. Hvězdy zápasu: Mason, Voráček, Brassard (všichni CLS).
Pittsburgh - NY Islanders 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
Branky: 31. a 55. Kunitz, 38. Malkin - 50. Nielsen. Zásahy brankářů: Fleury 38/37 - Roloson 28/25. Diváci: 16 980. Hvězdy zápasu: Kunitz, Fleury, Malkin (všichni PIT).
Minnesota - Phoenix 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)
Branky: 5. Latendresse (Havlát, Židlický), 58. Havlát - 13. Hanzal (Průcha, Vrbata), 23. Lombardi, 46. Vrbata (Hanzal). Zásahy brankářů: Bäckström 31/28 - Bryzgalov 31/29. Diváci: 18 178. Hvězdy zápasu: Hanzal, Vrbata (oba PHX), Brodziak (MIN).
Colorado - Atlanta 4:3 v prodl. (1:1, 0:1, 2:1 - 1:0)
Branky: 10. Clark, 49. Stewart, 55. Durno, 61. Cumiskey - 9. Bergfors, 26. Little, 45. Antropov. Zásahy brankářů: Anderson 36/33 - Hedberg 35/31. Diváci: 11 644. Hvězdy zápasu: Cumiskey (COL), Antropov (ATL), Stewart (COL).
Montreal - Washington 6:5 v prodl. (1:1, 4:1, 0:3 - 1:0)
Branky: 39. a 65. Plekanec, 1. Gomez, 21. Pyatt, 33. Metropolit (Hamrlík), 33. Lapierre - 7., 50. a 60. Laich (na první Fleischmann), 22. Backström, 41. Green. Zásahy brankářů: Neuvirth (14/12 - Michal Neuvirth /úspěšnost zásahů 85,7 procenta/, Theodore 25/21 - Price 38/33. Diváci: 21 273. Hvězdy zápasu: Kosticyn (MTL), Laich (WSH), Pyatt (MTL).
Anaheim - Edmonton 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)
Branky: 14. a 36. Ryan, 49. Marchant - 27. Potulny, 35. Moreau. Zásahy brankářů: Hiller 39/37 - Drouin-Deslauriers 30/27. Diváci: 14 766.Hvězdy zápasu: Hiller, Ryan (oba ANA), Moreau (EDM).