Vokoun a Pavelec neuspěli v nájezdech

NEW YORK

Brankáři českého olympijského výběru Tomáš Vokoun a Ondřej Pavelec shodně neuspěli až v penaltovém rozstřelu ve svých posledních vystoupeních v NHL před hokejovým turnajem ve Vancouveru.

Gólman Floridy Tomáš Vokoun

Vokoun v brance Floridy zneškodnil v sobotním zápase s Bostonem 37 střel a pochytal i pět nájezdů, přesto Panthers nakonec prohráli 2:3. Rozhodující nájezd proměnil v osmé sérii dvaačtyřicetiletý veterán Mark Recchi a jedním ze tří Vokounových přemožitelů byl i David Krejčí, jenž skóroval také v základní hrací době.

Krejčího vyrovnávací gól na 1:1 si český brankář za rámeček rozhodně nedá, neboť se nechal překonat střelou mezi betony z velmi ostrého úhlu. Navíc český útočník prokázal v utkání i pevné nervy, když v rozstřelu musel ve třetí sérii svůj nájezd proměnit, aby duel pokračoval. Stejně jako on si počínal i v sedmém kole jeho spoluhráč Marc Savard, který reagoval na trefu Kamila Krepse, a vzápětí zařídil Floridě šestou prohru v řadě Recchi.

"Poradil mi asistent Geoff Ward, jak zkusit v nájezdech něco nového. Vyzkoušel jsem si to v tréninku proti Timu Thomasovi a povedlo se mi ho rozhodit, tak jsem to zkusil znovu. Jsem rád, že to vyšlo, protože jsem v poslední době nebyl v nájezdech příliš úspěšný," uvedl aktuálně nejstarší hráč NHL po prvním proměněném nájezdu v sezóně.

Vokoun nastoupil ve 21. utkání v řadě a tým jej nepodržel především v útoku. V posledních třinácti utkáních nedali Panthers více než dva góly. Tentokrát dvakrát ztratili jednogólový náskok a blízko k výhře byli i v rozstřelu. "Musíme se naučit soupeře umět dorazit a ne mu dát šanci ještě zápas otočit," konstatoval kapitán Bryan McCabe.

Kubina přihrál na dva góly

Gólman Atlanty Pavelec se oklepal z první třetiny, v níž na ledě Chicaga třikrát inkasoval v rozmezí 8. až 14. minuty. V dalším průběhu svůj tým několikrát podržel, zastavil 30 ze 31 střel a zasloužil se o zisk bodu za prohru 4:5 po samostatných nájezdech. Jediným úspěšným aktérem rozstřelu byl Jonathan Toews. Český obránce Pavel Kubina z Atlanty zaznamenal ve druhém utkání po sobě dvě asistence.

"Nezačali jsme dobře, byli jsme v první třetině trochu ospalí. Ale pak jsme se zvedli. Je to cenný bod s velmi dobrým týmem. Celkově jsme v posledních třech utkáních nasbírali čtyři body, což je dobré," řekl po zápase s třetím týmem soutěže Pavelec.

Poslední zápas v NHL před olympijským turnajem se nepovedl Jaroslavu Halákovi, předpokládané brankářské jedničce slovenského týmu. Čtyřiadvacetiletý gólman inkasoval pětkrát během dvou třetin a místo v brance domácího Montrealu přenechal Careymu Priceovi.

Střelecký den měl zejména Daniel Briere, který se hattrickem přičinil o výhru Philadelphie 6:2, přestože na něho příznivci Montrealu v průběhu zápasu bučeli. Briere totiž v červenci 2007, kdy se stal volným hráčem, dal přednost nabídce Flyers. "Je pro mě snazší najít v Montrealu motivaci. Mám v hledišti rodinu i kamarády, a když na vás lidi pískají, vlévá vám to krev do žil. Člověk se chce předvést," konstatoval Briere.

U obou branek Montrealu figuroval v roli asistenta Roman Hamrlík, jednou přihrál na gól i Jaroslav Špaček, který se vrátil do sestavy týmu poté, co musel v minulém utkání po střetu s Darrelem Powem odstoupit.

Průcha skončil v nemocnici

Kvůli tvrdému ataku soupeře tentokrát nedohrál střetnutí český útočník ve službách Phoenixu Petr Průcha. Už po čtyřech minutách první třetiny ho při odehrávání puku nešetrně narazil na mantinel James Neal z Dallasu. Český hráč následně ležel bezvládně sedm minut na ledě a z ledové plochy ho odvezli na nosítkách. Podle vedení Coyotes Průcha byl při převozu do nemocnice při vědomí, musí ale podstoupit vyšetření.

Zákrok Neala, který měl při nárazu vysoko loket, zůstal rozhodčími nepotrestán. Roli mstitele na sebe vzal jiný český útočník Martin Hanzal, který si společně s Nealem rozdali pár ran. "Vždy je frustrující vidět, jak je váš spoluhráč zraněn tímto způsobem," prohlásil útočník Phoenixu Shane Doan.

Phoenix prohrál 0:3 a Dallasu už nevstřelil gól podruhé během posledních sedmi dní. V obou případech ho vychytal Marty Turco, kterému tento týden přibyl konkurent Kari Lehtonen, jehož vedení Stars získalo z Atlanty. "Zdá se, že se s tímto tlakem vypořádává dobře. To je pro nás dobré znamení. Je skvělé pozorovat, jak výkon mužstva roste s kvalitními brankáři. Zvyšuje to sebedůvěru," uvedl trenér Dallasu Marc Crawford.

NHL:
NY Islanders - Tampa Bay 5:4 (1:2, 3:1, 1:1)
Branky: 38. a 58. Park, 8. Comeau, 25. Weight, 37. Okposo - 12. Stamkos, 15. Lundin, 33. Thompson, 43. Downie. Střely na branku: 33:42. Diváci: 12.337.
Buffalo - San Jose 3:1 (0:0, 3:0, 0:1)
Branky: 26. Gaustad, 33. Vanek, 38. Pominville - 46. Huskins. Střely na branku: 28:28. Diváci: 18.690.
Montreal - Philadelphia 2:6 (0:3, 1:2, 1:1)
Branky: 27. Gionta (Hamrlík, Špaček), 47. Gomez (Hamrlík) - 5., 40. a 51. Briere, 12. M. Richards, 16. J. Carter, 31. Betts. Střely na branku: 28:26. Diváci: 21.273.
Carolina - New Jersey 5:2 (1:0, 2:0, 2:2)
Branky: 25 a 26. Ray Whitney, 44. a 59. J. Jokinen, 17. Boychuk - 48. Parise, 58. Rolston. Střely na branku: 31:25. Diváci: 16.466.
Florida - Boston 2:3 po sam. nájezdech (2:1, 0:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 11. Tarnasky, 19. Weiss - 52. a rozh. nájezd Recchi, 16. Krejčí. Střely na branku: 28:39. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celé utkání, inkasoval dva góly ze 39 střel a úspěšnost zásahů měl 94,87 procenta. Diváci: 17.109.
Detroit - Ottawa 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)
Branky: 10. Maltby, 17. Dacjuk, 32. Cleary, 60. Franzén - 29. Regin (Kuba). Střely na branku: 40:30. Diváci: 20.066.
St. Louis - Washington 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 2:2, 0:0 - 0:0)
Branky: 10. Berglund (Polák), 31. Oshie, 36. E. Johnson, rozh. nájezd Perron - 11. a 38. Knuble, 34. Sjomin. Střely na branku: 36:34. Diváci: 19.150.
Chicago - Atlanta 5:4 po sam. nájezdech (3:1, 0:3, 1:0 - 0:0)
Branky: 8. Sharp, 10. Johnsson, 14. Hossa, 45. Bolland, rozh. nájezd Toews - 4. Slater (Kubina), 25. E. Kane, 34. Afinogenov, 39. Enström (Kubina). Střely na branku: 40:27. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celé utkání, inkasoval čtyři branky ze 40 střel a úspěšnost zásahů měl 90 procent. Diváci: 22.275.
Calgary - Anaheim 3:1 (1:1, 2:0, 0:0)
Branky: 23. a 34. Iginla, 17. Nyström - 13. Bodie. Střely na branku: 38:27. Diváci: 19.289.
Los Angeles - Colorado 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Branky: 32. Richardson, 44. Kopitar, 48. Möller. Střely na branku: 23:22. Diváci: 18.118.
Phoenix - Dallas 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)
Branky: 26. Segal, 33. Benn, 53. Petersen. Střely na branku: 40:22. Diváci: 16.734.