Detroit v prvním utkání po olympiádě vyhrál v Coloradu

Den po finále olympijského turnaje v hokeji mezi Kanadou a USA se v pondělí znovu rozeběhla zámořská NHL. V jediném utkání zvítězili hokejisté Detroitu na ledě Colorada 3:2 a v tabulce Západní konference poskočili z desátého na osmé místo zaručující účast v play-off.

Valtteri Filppula z Detroitu padá před obráncem Colorada Adamem Footem

V dresu Colorada chyběl český útočník Milan Hejduk. Čtyřiatřicetiletý kanonýr se přitom měl v sestavě představit, protože v přestávce pro turnaj ve Vancouveru se zotavil po lednové operaci kolena, ale v pondělí ráno se probudil s bolavými zády a comeback se nekonal.

Red Wings měli lepší vstup do zápasu a po třinácti minutách vedli 2:0. Domácí Avalanche dokázali v druhé třetině dvoubrankové manko smazat. Rozhodující gól tak vstřelil až devět minut před koncem třetí třetiny v přesilové hře obránce Nicklas Lidström.

Trenér Detroitu Mike Babcock, který dovedl Kanadu ke zlatým olympijským medailím, tak začal plnit další plán: dostrkat Red Wings, kteří letos nepodávali oslnivé výkony, do play off. Po dvoutýdenní přestávce má k dispozici znovu kompletní kádr bez marodů a na projevu mužstva to bylo znát.

"Před zápasem jsme se bavili o tom, že se musíme rozhodnout, co je naším cílem. Nechceme jednou vyhrát a podruhé prohrát. Máme dostatečně silný tým na to, abychom vyhrávali více zápasů za sebou," uvedl Babcock.

Jeho protějšek Joe Sacco se po zápase zlobil na nedisciplinovanost hráčů, zejména na obránce Kylea Quinceyho, při jehož vyloučení vstřelili hosté vítěznou branku. "Stav 2:2, deset minut do konce a my uděláme takový hloupý faul, to se nám nemůže stávat," prohlásil Sacco. "Detroit byl dnes v přesilovkách velmi silný a využil toho."

V sestavách obou týmů se objevili poražení finalisté z olympiády - Paul Stastny (Colorado) a Brian Rafalski (Detroit). "Začali jsme zápas ospale, i když jsme věděli, že na nás Detroit vlétne. Většinu sezony postrádali své klíčové hráče a dnes byli snad poprvé v kompletním složení. Byli hladovější po vítězství," uvedl Stastny.

Dnes se program NHL po olympijské přestávce rozjede naplno, hraje se plných dvanáct utkání.

Colorado - Detroit 2:3 (0:2, 2:0, 0:1)
Branky: 29. Galiardi, 32. Stewart - 7. Holmström, 13. Franzén, 51. Lidström. Zásahy brankářů: Anderson 27 - Howard 22. Diváci: 18 007.