Kubina pomohl gólem k výhře Atlanty nad Floridou

Pavel Kubina pomohl v úterním utkání NHL gólem Atlantě k výhře 4:2 nad Floridou a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Dvaatřicetiletý obránce se prosadil střelou z levého kruhu a šestou trefou sezóny uzavřel v závěru druhé třetiny skóre utkání. Gólman Tomáš Vokoun, který je v poslední době terčem spekulací o přestupu, se v brance Floridy neobjevil.

Pavel Kubina z Atlanty uvolnit z bránění floridského Radka Dvořáka

Vokoun své místo v této sezóně Scottu Clemmensenovi často nepřepouští, náhradník českého brankáře chytal od úvodní minuty poprvé od konce prosince. A než se stačil rozkoukat, dvě ze tří střel skončily v jeho síti. "Nebyl to jednoduchý začátek. Byl jsem v něm pomalejší," přiznal americký gólman.

Jeho spoluhráči, mezi nimiž bylo v útoku pět českých hokejistů, sice zvládli ještě do přestávky srovnat, ale Thrashers si v prostřední části opět vytvořili dvoubrankový náskok a vedení si už vzít nenechali.

V tabulce Východní konference se Atlanta posunula na desátou příčku a má jednobodovou ztrátu na osmý Boston. Navíc na svém ledě v březnu odehraje ještě dalších jedenáct utkání. "Když jsem se před sezónou kouknul na rozpis zápasů, říkal jsem si, že pokud budeme v této fázi soutěže v těsné blízkosti postupu, tak máme příznivý los. Ale to je jen teorie," uvedl trenér John Anderson. "Boj o play off jsme ale po olympijských hrách nemohli odstartovat lépe," dodal.

Michálek jediným střelcem Ottawy

Další český olympionik Milan Michálek byl jediným úspěšným střelcem Ottawy, která doma podlehla New Yorku Rangers 1:4. Hostující tým rozhodl o výhře v prostřední části, v níž vstřelil všechny góly a otočil průběh skóre na svou stranu. Dvě trefy Rangers zaznamenal Ryan Callahan. Obránce domácího týmu Filip Kuba utrpěl zranění ve spodní části těla a po první třetině z utkání odstoupil.

Jedna povedená třetina stačila k vítězství i hokejistům Philadelphie, Montrealu a New Yorku Islanders. Flyers vstupovali na ledě Tampy Bay do závěrečné části za stavu 2:2, ale pěti góly převážili misky vah jednoznačně na svou stranu. Ve vydařené poslední dvacetiminutovce rozhodli hosté zejména při nerovnoměrném počtu hráčů na ledě: tři branky dali v přesilovce, jednu v oslabení.

Rovněž Montrealu vyšla na jedničku třetí třetina, v níž čtyřmi góly otočil v Bostonu výsledek na 4:1. Zasloužil se o to zejména bývalý hráč Bruins Glen Metropolit, který gólem ze 43. minuty odstartoval obrat a připsal si ještě asistenci u třetí branky.

Když útočník newyorských Ostrovanů Blake Comeau zaznamenal v zápase proti Chicagu hattrick, naházeli příznivci na ledovou plochu kšiltovky a týmové "plyšáky"foto: ČTK/AP/Paul J. Bereswill

Hattrick v podání kanonýra Islanders

Newyorští Islanders učinili výrazný krok k výhře v prostředním dějství, v němž proti Chicagu čtyřikrát skórovali a obrátili stav z 1:2 na 5:2. V závěrečné části hosté už jen jedním gólem výsledek zkorigovali. Strůjcem úspěchu Ostrovanů byl útočník Blake Comeau, který zaznamenal hattrick.

"Je to nejlepší pocit, jaký jsem v poslední době zažil," uvedl čtyřiadvacetiletý hráč, který měl v úvodu sezony problémy se probojovat do základní sestavy. "Samozřejmě to každému zvedne sebevědomí. Chci udržet střeleckou formu a pomoci týmu do play off," dodal Comeau, který v posledních třech utkáních zaznamenal celkem šest branek. "Střílí o hodně lépe. Všiml jsem si toho už v trénincích," pochválil spoluhráče brankář Dwayne Roloson, autor 41 úspěšných zásahů.

Miller jen přihlížel ze střídačky

Konfrontace útočníka Sidney Crosbyho, střelce vítězného gólu ve finále olympijského turnaje, a brankáře Ryana Millera, který mu v tom ve Vancouveru nedokázal zabránit, se nakonec v utkání mezi Pittsburghem a Buffalem nekonala. Hostující gólman totiž po náročném programu odpočíval a jen ze střídačky přihlížel výhře obhájců Stanleyova poháru 3:2, k čemuž jednou asistencí přispěl i Crosby.

"Nebylo to špatné vzhledem k dlouhému letu i událostem, které se v posledních dnech odehrály," komentoval svůj výkon Crosby. Na ledě strávil 17 a půl minuty, tedy o čtyři méně, než je jeho průměr. "Možná jsem mohl hrát trochu více, ale všechny čtyři formace hrály solidně," dodal.

Hokejisté New Jersey neumožnili San Jose vrátit se do čela soutěže a na jeho ledě zvítězili 4:3. Devils si vypracovali čtyřbrankový náskok, ale v rozmezí 49. a 52. minuty zdramatizovali domácí hráči třemi góly závěr utkání.

"Asi 45 minut jsme hráli náš nejlepší hokej za hodně dlouhou dobu," řekl útočník New Jersey Zach Parise. "Pak jsme ale vyrobili několik chyb a soupeř toho využil. Během oddechového času jsem kluky musel uklidnit a začali jsme zase praktikovat svou hru," dodal trenér Jacques Lemaire. Asistenci na první gól Devils zaznamenal Patrik Eliáš.

Výsledky NHL
Boston - Montreal 1:4 (1:0, 0:0, 0:4).
Branky: 13. Sturm - 43. Metropolit, 48. Lapierre, 58. Darche, 59. Pouliot. Střely na branku: 24:32. Diváci: 17.565.
Toronto - Carolina 1:5 (0:1, 0:3, 1:1).
Branky: 56. Mitchell - 3. Larose, 21. J. Jokinen, 30. Sutter, 34. T. Ruutu, 49. Samsonov. Střely na branku: 33:30. Diváci: 19.096.
NY Islanders - Chicago 5:3 (1:2, 4:0, 0:1).
Branky: 13., 23. a 40. Comeau, 23. Sim, 28. Park - 11. Campbell, 14. P. Kane, 56. Byfuglien. Střely na branku: 23:44. Diváci: 13.486.
Atlanta - Florida 4:2 (2:2, 2:0, 0:0).
Branky: 3. Peverley, 4. C. Armstrong, 28. T. White, 35. Kubina - 6. Weiss, 11. Booth. Střely na branku: 39:36. Diváci: 13.818.
Columbus - Vancouver 3:4 v prodl. (2:0, 1:2, 0:1 - 0:1).
Branky: 6. A. Murray, 18. Vermette, 36. Dorsett (Voráček) - 24. Burrows, 31. Demitra, 45. Wellwood, 62. Ehrhoff. Střely na branku: 30:31. Diváci: 14.513.
Ottawa - NY Rangers 1:4 (1:0, 0:4, 0:0).
Branky: 4. M. Michálek - 21. a 37. Callahan, 36. Dubinsky, 38. Avery. Střely na branku: 25:25. Diváci: 18.254.
Pittsburgh - Buffalo 3:2 (1:0, 1:1, 1:1).
Branky: 15. Gončar, 24. Dupuis, 52. Fedotěnko - 27. Lydman, 55. D. Roy. Střely na branku: 28:28. Diváci: 17.132.
Tampa Bay - Philadelphia 2:7 (1:1, 1:1, 0:5).
Branky: 15. a 23. Stamkos - 41. a 45. Gagne, 11. M. Richards, 25. Carcillo, 50. Van Riemsdyk, 52. Giroux, 55. J. Carter. Střely na branku: 38:34. Diváci: 17.812.
Nashville - Edmonton 4:3 (2:1, 1:1, 1:1).
Branky: 13. C. Wilson, 15. Grebeškov, 36. S. Weber (Erat), 46. Arnott - 7. Comrie, 32. Brule, 43. Pouliot. Střely na branku: 28:25. Diváci: 15.682.
Dallas - Los Angeles 1:5 (0:1, 0:3, 1:1).
Branky: 46. Ribeiro - 6. Stoll, 24. Frolov, 32. Richardson, 38. Smyth, 60. Kopitar. Střely na branku: 32:22. Diváci: 15.571.
Phoenix - St. Louis 2:5 (1:2, 0:3, 1:0).
Branky: 4. J. Perrault, 49. Lombardi - 9. Oshie, 15. McClement, 31. A. McDonald (Polák), 33. Backes, 40. Boyes. Střely na branku: 39:35. Diváci: 10.385.
San Jose - New Jersey 3:4 (0:0, 0:3, 3:1).
Branky: 49. a 51. Setoguchi, 52. Pavelski - 32. Zubrus (Eliáš), 32. Fraser, 40. Kovalčuk, 46. Zajac. Střely na branku: 20:25. Diváci: 17.562.