Erat se dvěma pasy přičinil o výhru Nashvillu nad Los Angeles

NEW YORK

Český útočník Martin Erat se ve čtvrtečním utkání NHL přičinil dvěma asistencemi o výhru Nashvillu 4:2 nad Los Angeles a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Třebíčský rodák v obou případech svými pasy našel před brankou osamocené spoluhráče Jasona Arnotta a Marcela Goce, kteří na přelomu druhé a třetí třetiny upravili stav z 1:1 na 3:1.

Útočník Nashvillu Martin Erat (vpravo) oslavuje se svými spoluhráči

Erat potvrdil, že se mu proti Los Angeles daří, když v posledních šesti vzájemných duelech nasbíral jedenáct bodů. Pro vývoj utkání byla důležitá zejména druhá branka, kterou vstřelil Arnott v přesilové hře. "Udělali jsme tam malou chybu při pokrývání hráčů a doplatili na to. Byla to skvělá střela Arnotta po výborné přihrávce Erata," uvedl Drew Doughty, jenž v poslední třetině snížil na 2:3 a vykřesal Kings jiskřičku naděje. Ta zhasla v 60. minutě, kdy se do prázdné branky trefil Jerred Smithson.

"Los Angeles z posledních třinácti zápasů jedenáctkrát vyhrálo a má teď nejlepší formu v lize," řekl trenér Nashvillu Barry Trotz, jenž zřejmě umí na tohoto soupeře naordinovat správnou taktiku, protože jeho tým porazil Kings pošesté za sebou.

Dva kanadské body zaznamenal i Michal Rozsíval, který gólem a asistencí pomohl New Yorku Rangers k bodu za prohru s Pittsburghem 4:5 v prodloužení. Po akcích českého obránce se dostali Rangers v prostřední části do vedení 4:2, ale v dalším průběhu hosté zúročili svou aktivitu, kdy vyslali na brankáře Henrika Lundqvista celkem 55 střel. Vítězný gól dal Jordan Staal.

Vedle osobního maxima v počtu zásahů se Lundqvist v první třetině dostal do roztržky se Sidneym Crosbym, neboť se mu nelíbilo, jak se kanadská hvězda složila po zákroku Marka Staala k ledu a vykoledovala si přesilovou hru. Švédský gólman Crosbymu vynadal, za což si od soupeře vysloužil mírný krosček, což vyústilo v šarvátku. "Dostal jsem úder do žeber a necítil jsem se po tom zásahu příliš dobře. Vážně bych nečekal, že ke mně přijede a bude mi nadávat. Chtěl jsem, aby věděl, jak jsem se cítil," komentoval situaci hrdina olympijského finále Crosby.

Skvěle se uvedly nové posily Phoenixu v prvním utkání proti Coloradu. Útočník Lee Stempniak vstřelil úvodní gól zápasu a Wojtek Wolski si připsal vítěznou trefu. Hokejista s polskými kořeny se v zápase proti svému bývalému týmu, odkud přišel pár hodin před uzávěrkou přestupů, prosadil v čase 59:37. Výhru Phoenixu 3:1 pečetil za asistence Zbyňka Michálka střelou do prázdné branky Radim Vrbata. Mladoboleslavský rodák se 21. trefou sezony vyrovnal v čele českých kanonýrů NHL Milanu Michálkovi.

"Bylo to velmi obtížné hrát proti svému bývalému týmu, ale snažil jsem se na to nemyslet," řekl Wolski. Coloradu stále chybí Milan Hejduk, který se zotavuje po operaci kolena, a se zlomenou rukou i David Kočí.

Výborně vyšla premiéra v novém působišti i Scottu Walkerovi. Den po přestupu z Caroliny rozhodl dvěma góly o výhře Washingtonu 5:4 nad Tampou Bay. Rozdílovou branku dal necelých sedm minut před koncem.

"Byl jsem nervózní a před zápasem jsem neměl klidné spaní," přiznal sedmatřicetiletý útočník, který v letošním ročníku vstřelil za Carolinu pouze tři branky v 33 utkáních. "Je tady opravdu skvělý tým, hrají velmi dobře a nechtěl jsem svým příchodem narušit jejich pohodu," dodal Walker.

Washington si nadále udržuje vedení v soutěži s tříbodovým náskokem před San Jose, které udolalo Montreal těsně 3:2. O své výhře rozhodli Sharks v závěru utkání, kdy v rozmezí 53. až 56. minuty otočili stav zápasu dvěma góly.

Naopak Atlanta, v jejíž brance dostal před Ondřejem Pavelcem opět přednost Johan Hedberg, kráčela k vítězství od začátku a už v 15. minutě vedla nad New Yorkem Islanders 4:0. Slibně rozehraný zápas si už nenechala vzít a vyhrála 6:3. I Thrashers si mohli mnout ruce, neboť se prosadili debutanti v týmu Clarke MacArthur a Jevgenij Arťuchin. Vítězstvím se Atlanta dostala na osmou příčku ve Východní konferenci, má ovšem stejně bodů jako devátí New York Rangers a desátý Montreal.

Nečekaně hladce si hokejisté St. Louis poradili v Dallasu s odporem domácích a zvítězili jasně 6:1. U tří branek figuroval Paul Kariya, jednu asistenci si připsal i český obránce Roman Polák. Úspěch vynesl tým Blues na desáté místo Západní konference, přičemž na poslední postupové místo do play off vyrovnané tabulce ztrácí jenom bod.

Boston - Toronto 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 10. a rozh. nájezd Šatan, 36. Boychuk - 16. Stelberg, 47. Bozak. Střely na branku: 31:26. Diváci: 17.565.
NY Rangers - Pittsburgh 4:5 v prodl. (2:2, 2:1, 0:1 - 0:1)
Branky: 3. Anisimov, 15. Drury, 23. Rozsíval (Prospal), 33. Dubinsky (Rozsíval) - 10. a 64. J. Staal, 7. Kunitz, 35. Rupp, 52. Goligoski. Střely na branku: 16:55. Diváci: 18.200.
Washington - Tampa Bay 5:4 (1:1, 2:1, 2:2)
Branky: 23. a 29. Knuble, 51. a 54. Walker, 7. Fehr - 30. a 51. Lecavalier, 12. Downie, 53. Stamkos. Střely na branku: 34:29. Diváci: 18.277.
Carolina - Ottawa 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)
Branky: 6. Kostopoulos, 7. Brind'Amour, 36. Larose, 59. Sutter - 52. Cullen. Střely na branku: 21:26.
Atlanta - NY Islanders 6:3 (4:1, 2:0, 0:2)
Branky: 9. a 31. Antropov, 6. Bergfors, 10. MacArthur, 15. Afinogenov, 36. Arťuchin - 20. Streit, 52. Schremp, 53. Jackman. Střely na branku: 22:37. Diváci: 14.776.
Nashville - Los Angeles 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)
Branky: 5. Dumont, 34. Arnott (Erat), 43. Goc (Erat), 60. Smithson - 1. Frolov, 47. Doughty. Střely na branku: 32:22. Diváci: 15.653.
Dallas - St. Louis 1:6 (1:3, 0:1, 0:2)
Branky: 16. Eriksson - 10. a 18. Kariya, 18. Boyes (Polák), 22. Steen, 44. Berglund, 54. Oshie. Střely na branku: 30:27. Diváci: 17.132.
Phoenix - Colorado 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
Branky: 7. Stempniak, 60. Wolski, 60. Vrbata (Z. Michálek) - 37. Liles. Střely na branku: 30:24. Diváci: 12.426.
San Jose - Montreal 3:2 (0:1, 1:1, 2:0)
Branky: 21. Marleau, 53. Heatley, 56. Malhotra - 11. Gionta, 23. Gomez. Střely na branku: 40.29. Diváci: 17.562.