Hejduk oslavil návrat do sestavy Colorada dvěma góly

DENVER

Skvělý návrat do sestavy Colorada po dvouměsíční přestávce způsobené operací kolena prožil v sobotním utkání NHL hokejista Milan Hejduk. Český útočník vstřelil dva góly a přispěl k výhře Colorada nad St. Louis 7:3. Hejduk, který naposledy oblékl dres Avalanche 11. ledna, nejprve v 9. minutě vyrovnal na 1:1, v 22. minutě pak svým sedmnáctým gólem v sezóně zvýšil na 4:1. Hlavní hvězdou zápasu se však stal jeho spoluhráč Chris Stewart, který vstřelil hattrick.

Útočník Colorada Milan Hejduk

"Nemůžu říct, že jsem byl nervózní, ale je pravda, že když nehrajete takhle dlouhou dobu, chvíli může člověku trvat, než se dostane zase do tempa. Pomohlo mi, že jsem dal tak brzy gól," uvedl Hejduk, který vstřelil vyrovnávací branku pouhých 11 sekund poté, co dostal hosty do vedení David Perron.

"Už jsem byl připravený vrátit se hned po olympijské přestávce, ale na tréninku jsem si natáhl sval. Bylo to frustrující," připomněl Hejduk, jenž nastoupil ve formaci s čerstvou posilou z Phoenixu Peterem Muellerem a nováčkem Mattem Duchenem. "Dobře jsme bruslili a dávali si hodně krátkých přihrávek. Tenhle způsob hry mi přesně sedí. Myslím, že jsme si na sebe rychle zvykli a mohlo by nám to klapat," dodal český útočník.

Hejduk byl do soboty dlouhou dobu posledním hráčem Colorada, který v jednom utkání docílil tří gólů. Stalo se tak 9. prosince 2007. Čekání na další spršku čepic s logem Avalanche, které zasypaly led v zaplněné hale Pepsi Center, ukončil až Stewart, s 24 trefami nejlepší střelec týmu.

Přitom na začátku sezóny se tento hráč vůbec nevešel do sestavy a trenér Joe Sacco ho dokonce poslal na farmu. "Jsem rád, že se to tenkrát stalo. Otevřelo mi to oči. Došlo mi, že musím hokeji dávat daleko víc. Chci se v každém zápase zlepšovat a být pořád stejně hladový," uvedl Stewart.

Češi v dresu Floridy zářili

Dvěma góly se v sobotu blýskl také další český útočník Kamil Kreps, jehož Florida porazila 4:1 Carolinu a po sedmi zápasech ukončila její vítěznou sérii. V utkání se trefil rovněž Krepsův spoluhráč Michael Frolík, brankář Tomáš Vokoun zlikvidoval 31 střel a všichni tři byli vyhlášeni nejlepšími hráči zápasu.

Frolík s Krepsem položili základ k výhře Panterů v druhé polovině první třetiny, kdy dvěma góly během minuty a jedenácti sekund zařídili vedení 2:0. Pak byl hlavní postavou brankář Vokoun, který dlouho držel čisté konto. Poprvé a naposledy ho překonal až v 48. minutě Jussi Jokinen. Florida předtím přežila několik oslabení, včetně více než stosekundové přesilovky Caroliny pět na tři.

"Hokej není o shut-outech, ale o vítězství," zdůraznil Vokoun, že ho nemrzí ztracené čisté konto. Ve statistikách mu jich stále zůstává sedm, což je spolu s Martinem Brodeurem a Iljou Bryzgalovem nejvíc ze všech brankářů NHL.

Krejčí s Průchou skórovali

David Krejčí svým 12. gólem v sezóně pomohl k výhře Bostonu 3:2 na ledě New Yorku Islanders. Český reprezentant se trefil na začátku druhé třetiny po přihrávce slovenského veterána Miroslava Šatana. Hrdinou zápasu byl loňský držitel Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře ligy Tim Thomas, jenž zlikvidoval 37 střel Ostrovanů.

Dvanáctou trefu v sezóně zaznamenal v sobotu také Petr Průcha, jehož Phoenix porazil 4:0 Anaheim. Průcha v poslední minutě úvodní třetiny otevřel skóre, když v přesilové hře dorazil střelu Radima Vrbaty, a připsal si tak vítěznou trefu. Gólem a asistencí se na úspěchu Kojotů podílel Wojtek Wolski, jenž byl v týdnu vyměněn z Colorada.

Hlavní hvězdou večera byl ale brankář Ilja Bryzgalov, který zneškodnil všech 32 střel. "Čisté konto je hezká věc, ale hlavní je, že jsme vyhráli a získali dva body. Bojujeme o play-off a s každým vítězstvím se přibližujeme splnění našeho cíle," uvedl Bryzgalov, jehož tým si upevnil čtvrtou příčku v tabulce Západní konference. Před devátým Calgary mají Kojoti náskok dvanáct bodů.

Poprvé po olympijské pauze skóroval střelec vítězného gólu finále vancouverského turnaje Sidney Crosby, jenž pomohl dvěma trefami k obratu Pittsburghu v utkání s Dallasem. Penguins prohrávali doma na začátku druhé třetiny 1:3, pěti brankami však skóre otočili a vyhráli 6:3. Kanadský útočník Crosby se dostal se 44 góly do čela tabulky střelců před svého ruského rivala Alexandra Ovečkina z Washingtonu.

Pittsburgh - Dallas 6:3 (1:1, 3:2, 2:0)
Branky: 37. a 42. Crosby, 3. J. Staal, 25. Kunitz, 30. Dupuis, 56. Ponikarovskij - 13. Ribeiro, 22. Segal, 23. Eriksson. Střely na branku: 34:30. Diváci: 17 132.
NY Islanders - Boston 2:3 (0:1, 1:2, 1:0)
Branky: 23. Bailey, 46. Moulson - 19. Lucic, 26. Krejčí, 30. Savard. Střely na branku: 39:34. Diváci: 14 587.
Ottawa - Toronto 1:2 po sam. náj. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 18. Neil - 27. a rozh. nájezd Kessel. Střely na branku: 23:31. Diváci: 20 036.
Washington - NY Rangers 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Branky: 11. Fehr (Fleischmann), 34. Belanger. Střely na branku: 28:30. Diváci: 18 277.
Tampa Bay - Atlanta 6:2 (3:1, 1:1, 2:0)
Branky: 14. a 57. Stamkos, 9. St. Louis, 18. Szczechura, 37. Purcell z tr. střílení, 45. Lecavalier - 4. Bergfors, 34. Armstrong. Střely na branku: 30:31. Diváci: 19 926.
Phoenix - Anaheim 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Branky: 20. Průcha (Vrbata), 21. Wolski, 31. Fiddler, 57. Yandle. Střely na branku: 30:32. Diváci: 14 965.
Colorado - St. Louis 7:3 (2:1, 4:1, 1:1)
Branky: 10., 21. a 40. z tr. střílení Stewart, 9. a 22. Hejduk, 31. Galiardi, 59. Hendricks - 31. a 45. Steen, 9. Perron. Střely na branku: 33:42. Diváci: 18 007.
Los Angeles - Montreal 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)
Branky: 19. Kopitar, 48. Modin - 1. Gionta, 25. Moore, 41. Pouliot, 59. Plekanec. Střely na branku: 25:25. Diváci: 18 118.
Florida - Carolina 4:1 (2:0, 0:0, 2:1)
Branky: 16. a 59. Kreps, 14. Frolík, 57. Stillman - 48. J. Jokinen. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celý zápas, z 32 střel inkasoval jeden gól a úspěšnost zásahů měl 96,9 procenta. Střely na branku: 30:32. Diváci: 16 202.
San Jose - Columbus 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)
Branky: 48. Heatley, 56. Pavelski - 22. Murray (Voráček). Střely na branku: 44:22. Diváci: 17 562.