Erat rozhodl o výhře Nashvillu, Vokouna vyhnal Washington z branky

NEW YORK

Český hokejový útočník Martin Erat se v úterním utkání NHL dvěma góly zasloužil o výhru Nashvillu nad Philadelphií 4:3 po samostatných nájezdech. Erat nejprve svou dvacátou trefou v sezóně dostal Predators v první třetině do vedení 2:1, a když pak domácí o dvoubrankový náskok v třetí třetině přišli, rozhodl Erat o vítězství svého týmu v penaltovém rozstřelu.

Bezmocný brankář Floridy Tomáš Vokoun inkasuje branku v utkání s Washingtonem.

"Nepodali jsme nejlepší výkon, ale až do konce jsme bojovali o každý puk," prohlásil brankář Pekka Rinne, který zlikvidoval 42 střel Flyers a všechny tři samostatné nájezdy. "Philadelphia měla spoustu šancí, ale na druhou stranu jsem většinu střel dobře viděl," dodal Rinne.

Nashville si díky vítězství upevnil sedmou pozici v tabulce Západní konference a zvýšil svůj náskok před devátým Calgary na šest bodů. "Nebyl to žádný superzápas, ale máme dva body a to se počítá," komentoval dění na ledě kapitán Predátorů Jason Arnott, který asistoval u Eratova gólu z 8. minuty.

útočník Nashvillu Martin Erat proměňuje rozhodující samostatný nájezd v utkání s Philadelphií.foto: ČTK/AP/Mark Humphrey

Naopak vidina play-off se zase o něco víc vzdálila hokejistům Floridy, kteří nezvládli souboj s nejlepším týmem celé NHL Washingtonem a podlehli mu vysoko 3:7. Brankář Tomáš Vokoun vydržel v brance jen 34 minut, během nichž inkasoval z 21 střel pět gólů; pak přepustil místo náhradníkovi Scottu Clemmensenovi.

Capitals znovu dokázali, že se umějí obejít bez lídra Alexandra Ovečkina, který si odpykává dvouzápasový trest za faul na Briana Campbella z Chicaga. "Je skvělé, že všichni dokážou zabrat, když je Alex mimo hru. Pro sebevědomí mužstva je důležité vědět, že umíme dávat góly i bez něho," zdůraznil útočník Jason Chimera.

Plekanec jistil výhru Canadiens, Krejčí nahrával i skóroval

Důležité dva body vybojovali také hokejisté Montrealu, kteří vyhráli 3:1 na ledě New Yorku Rangers. Canadiens, kteří si připsali šestou výhru v řadě, tak v tabulce Východní konference poskočili na šestou příčku a zvýšili odstup před devátými Rangers na sedm bodů.

Velkou bitvu rozhodli hosté ve svůj prospěch v třetí třetině. Vítězný druhý gól vstřelil v 46. minutě Sergej Kosticyn, pojistku přidal 36 sekund před koncem zápasu trefou do prázdné branky při power play domácích český útočník Tomáš Plekanec.

Montreal vyhrál sedm z osmi zápasů po olympijské přestávce a jedenáct z posledních patnácti. To vše bez nejlepšího střelce Mika Cammalleriho, který kvůli zranění kolena chybí v sestavě od 30. ledna. "Hrajeme teď výborně, bojujeme jako tým a dnešní zápas byl příkladem. Dokážeme si vytvořit tlak, a i když z něj nevytěžíme moc gólů, stále poctivě makáme, dokud si přece jenom nenajde puk cestu do branky," prohlásil obránce Hal Gill.

Zaváhání Rangers využili hokejisté Bostonu, kteří i díky gólu a asistenci Davida Krejčího porazili Carolinu 5:2 a na osmém místě tabulky Východní konference odskočili Rangers na rozdíl tří bodů.

"Tohle vítězství jsme nutně potřebovali a šli jsme mu naproti. Dnes jsme hráli s instinktem zabijáka, a pokud to takhle zvládneme i ve zbývajících třinácti zápasech základní části, cestu do play off si pohlídáme," řekl útočník Mark Recchi, který v úvodní minutě třetí třetiny po přihrávce Krejčího vstřelil důležitý gól na 3:1.

Mezi střelci také Havlát s Hejdukem

Díky třem výhrám za sebou stále drží naději na postup do play off hokejisté Minnesoty, kteří porazili 4:2 Edmonton a v tabulce Západní konference ztrácejí na desátém místě šest bodů na osmý Detroit. Druhou hvězdou úterního utkání byl vyhlášen český útočník Martin Havlát, který přihrál na úvodní gól a čtvrtý sám dal.

Mezi střelce se zapsal také Milan Hejduk, jenž jedním gólem přispěl k výhře Colorada nad St. Louis 5:3. Avalanche tak v bitvě o první místo v tabulce Severozápadní divize snížili ztrátu na Vancouver, který prohrál 2:5 s New Yorkem Islanders a před Coloradem vede už jen o tři body.

Carolina - Boston 2:5 (0:1, 1:1, 1:3)
Branky: 34. a 42. Cole - 1. Bergeron, 29. Boychuk, 41. Recchi (Krejčí), 50. Ryder, 53. Krejčí. Zásahy brankářů: Legace 37/32 - Rask 32/30. Diváci: 15 832. Hvězdy utkání: Recchi (BOS), Cole (CAR), Ryder (BOS).
NY Rangers - Montreal 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)
Branky: 23. Avery - 4. Metropolit, 46. S. Kosticyn, 60. Plekanec. Zásahy brankářů: Lundqvist 34/32 - Halák 20/19. Diváci: 18 200. Hvězdy utkání: Metropolit (MTL), Lundqvist (NYR), S. Kosticyn (MTL).
Atlanta - Buffalo 4:3 (3:1, 0:1, 1:1)
Branky: 1. Antropov, 5. Little, 6. Afinogenov, 54. Slater - 5. Pominville, 25. Ellis, 48. Kennedy. Zásahy brankářů: Hedberg 32/29 - Miller 5/2, Lalime 21/20. Diváci: 12 540. Hvězdy utkání: Bergfors, Afinogenov, Antropov (všichni ATL).
Ottawa - Toronto 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
Branky: 39. Sutton - 12. Kessel, 25. Mitchell, 25. Grabovskij, 60. Wallin. Zásahy brankářů: Elliott 29/26 - Gustavsson 31/30. Diváci: 20 405. Hvězdy utkání: Gustavsson, Kessel, Gunnarsson (všichni TOR).
Tampa Bay - Phoenix 1:2 (0:2, 1:0, 0:0)
Branky: 37. Fedoruk - 8. Fiddler, 10. Lombardi. Zásahy brankářů: Niittymäki 28/26 - Bryzgalov 28/27. Diváci: 14 517. Hvězdy utkání: Bryzgalov, Lombardi (oba PHX), Lundin (TB).
Vancouver - NY Islanders 2:5 (0:2, 2:2, 0:1)
Branky: 37. Wellwood, 39. Burrows - 12. a 58. Tavares, 7. Reese, 36. Moulson, 40. Meyer. Zásahy brankářů: Luongo 12/8, Raycroft 7/7 - Roloson 37/35. Diváci: 18 810. Hvězdy utkání: Tavares, Streit (oba NYI), Wellwood (VAN).
St. Louis - Colorado 3:5 (1:2, 2:2, 0:1)
Branky: 1. Steen, 21. Berglund, 32. Perron - 15. a 29. Mueller, 18. Hejduk, 28. Stastny, 58. Stewart. Zásahy brankářů: Mason 26/21 - Budaj 39/36. Diváci: 19 150. Hvězdy utkání: Mueller, Stastny (oba COL), Perron (STL).
Nashville - Philadelphia 4:3 po sam. náj. (3:1, 0:0, 0:2 - 0:0)
Branky: 5. Sullivan, 8. a rozh. nájezd Erat, 11. Smithson - 2. Carter, 52. Gagne, 55. Pronger. Zásahy brankářů: Rinne 45/42 - Leighton 5/3, Boucher 25/24. Diváci: 16 585. Hvězdy utkání: Rinne (NSH), Briere (PHI), Erat (NSH).
Minnesota - Edmonton 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
Branky: 18. Ebbett (Havlát), 38. Miettinen, 45. Kobasew, 49. Havlát - 29. Pouliot, 42. Potulny. Zásahy brankářů: Harding 36/34 - Deslauriers 28/24. Diváci: 18 474. Hvězdy utkání: Ebberr, Havlát (oba MIN), Gagner (EDM).
Dallas - San Jose 8:2 (1:0, 3:1, 4:1)
Branky: 28. a 51. Morrow, 47. a 56. Ribeiro, 10. B. Richards, 23. Petersen, 25. Segal, 53. Ott - 39. Boyle, 41. Setoguchi. Zásahy brankářů: Lehtonen 47/45 - Nabokov 17/13, Greiss 14/10. Diváci: 18 532. Hvězdy utkání: Lehtonen, Ribeiro, Morrow (všichni DAL).
Florida - Washington 3:7 (1:2, 1:4, 1:1)
Branky: 19. Reinprecht, 35. Kreps (Dvořák), 59. Řepík (Kreps) - 35. a 53. Laich, 6. Sjomin, 16. Chimera, 21. Morrison, 31. Fehr, 36. Backström. Zásahy brankářů: Vokoun 21/16, Clemmensen 18/16 - Theodore 37/34. Diváci: 15 123. Hvězdy utkání: Laich, Morrison, Backström (všichni WSH).