Prospal se podílel na úspěšném obratu Rangers

NEW YORK

Český hokejista Václav Prospal se v úterním utkání NHL podílel gólem a asistencí na úspěšném obratu New Yorku Rangers, který v městském derby zdolal Islanders 4:3. Rangers na ledě soupeře po první třetině prohrávali už 0:2, ale Prospal v úvodu druhé části vstřelil kontaktní gól a ideální přihrávkou na čtvrtou branku pomohl týmu dokonale otočit vývoj střetnutí.

Václav Prospal z NY Rangers padá při derby s Islanders na brankáře Dwayna Rolosona.

"Nejdůležitějším momentem utkání bylo, že jsme stačili skórovat dříve, než oni přidali třetí gól. První trefa byla klíčem k úspěchu, vrátila nás do zápasu. Vinny Prospal dnes odehrál jedno ze svých lepších utkání," podotkl trenér Rangers John Tortorella. Dalším důležitým okamžikem bylo i ubránění téměř minutového dvojnásobného oslabení, do kterého se Rangers dostali záhy po trefě českého útočníka.

"Určitě to byl další významný moment. Nechali jsme se hloupě vyloučit, ale naštěstí jsme to přečkali. Když to shrnu, od druhé třetiny jsme hráli mnohem lépe," dodal kouč Rangers, jehož svěřenci dali v prostředním dějství tři góly. Jedním z úspěšných střelců byl i Marián Gáborík. Slovenský útočník tím v této sezoně zaokrouhlil počet banek na čtyřicet a stal se 17. hráčem v historii klubu, který této mety dosáhl.

Pavelec podržel Atlantu

Rangers si výhrou stále udržují naději na postup do play-off, když ve Východní konferenci ztrácejí na osmý Boston čtyři body. Zálusk si na poslední postupové místo ve Východní konferenci ale dělají i hokejisté Atlanty, kteří uspěli v Torontu 3:2 a za elitní osmičkou zaostávají o dva body. Jedním ze strůjců výhry Thrashers byl český brankář Ondřej Pavelec, který v zápase kryl 27 střel. Perspektivní gólman si připsal druhé vítězství v posledních třech startech.

Pavelec podržel svůj tým zejména v závěrečné části, v níž domácí stupňovali tlak a v posledních dvou minutách umocnili přesilovou hru odvoláním brankáře. "Měli tam nějaké šance ke skórovaní, ale chlapi přede mnou odvedli skvělou práci. Vždy jsem viděl první střelu," uvedl český gólman.

Vítěznou trefu si připsal Nikolaj Antropov, který se poprvé gólově prosadil proti svému bývalému týmu, v němž strávil úvodních devět sezon v NHL. Jeho zásah navíc definitivně vyřadil Toronto ze hry o play off, kam se slavný kanadský klub nedostane popáté v řadě. "Pěkně se to poslouchá," ušklíbl se ironicky Antropov, na něhož místní fanoušci vytrvale bučeli. "To je ale v pořádku. Můžou si dělat, co chtějí. My máme dva body a to je nejpodstatnější. Nic víc mě nezajímá," dodal.

Eliáš vyfasoval trest do konce zápasu

Hráči Atlanty i Rangers napjatě vzhlíželi k výsledku Bostonu, který díky bezchybnému výkonu brankáře Tuukky Raska zvítězil na ledě New Jersey 1:0 v prodloužení. Jedinou branku zápasu vsítil Patrice Bergeron, který doklepl za záda Martina Brodeura odražený kotouč. Zabránit mu v tom nemohl obránce Paul Martin, který v předchozím souboji přišel o hůl.

Právě posouzení této situace se nejspíš nelíbilo Patriku Eliášovi, který po inkasované brance obdržel trest do konce zápasu. "Nestojí mi to za to, abych k tomu ještě něco říkal," vyjádřil se druhý nejproduktivnější Čech v historii soutěže, který byl novináři nominován za Devils do výběru pro Bill Masterton Trophy. Tato cena se každoročně uděluje hráči, který spojuje své herní dovednosti s příkladnou oddaností hokeji. Většinou je nakonec udělována hokejistům, kteří prošli těžkými životními zkouškami nebo prokázali velkou vytrvalost.

Káňa debutoval

Premiérový start v NHL má za sebou český hokejista Tomáš Káňa. Dvaadvacetiletý útočník, jenž byl v průběhu sezóny vyměněn ze St. Louis do Columbusu strávil na ledě ve čtvrtém útoku pět minut a se spoluhráči se po zápase radoval z výhry 3:2 nad Tampou Bay. Vítězství zajistil předposlednímu týmu Západní konference Rick Nash, jenž v zápase skóroval dvakrát. V dresu Columbusu se naopak v sestavě neobjevili Jan Hejda a dlouhodobě zraněný Rostislav Klesla.

Radim Vrbata je opět nejlepším českým střelcem ročníku. Útočník Phoenixu zaznamenal na ledě Vancouveru čtyřiadvacátý gól, ale spoluhráči se k němu nepřidali a Coyotes prohráli 1:4. Ústřední postavou domácích byl opět Henrik Sedin, který jeden gól vstřelil, další dva připravil a v čele produktivity soutěže vede už o tři body před Alexandrem Ovečkinem.

Hokejisté Detroitu připravili svým fanouškům v zápase proti nejslabšímu týmu soutěže Edmontonu pořádný thriller. Přitom dlouho nic nenasvědčovalo tomu, že by mělo dojít k dramatickému vyvrcholení. Red Wings vedli po první třetině 3:0 a ve 37. minutě ještě zvýšil Johan Franzén. Pak ale přišly světlé momenty soupeře, který stihl do poloviny závěrečné části vyrovnat.

O výhře Detroitu 5:4 nakonec rozhodl až 67 sekund před koncem obránce Brad Stuart. Oilers dohrávali bez elitního útočníka Dustina Pennera, jehož po střele Nicklase Lidströma v první třetině zasáhl puk do obličeje.

Toronto - Atlanta 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)
Branky: 38. a 44. Stalberg - 27. Afinogenov, 28. Arťuchin, 45. Antropov. Zásahy brankářů: Gustavsson 25/22 - Pavelec 29/27. Diváci: 19 079. Hvězdy zápasu: Afinogenov (ATL), Stalberg (TOR), Antropov (ATL).
New Jersey - Boston 0:1 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 0:1)
Branka: 65. Bergeron. Zásahy brankářů: Brodeur 34/33 - Rask 21/21. Diváci: 16 636. Hvězdy zápasu: Rask, Bergeron (oba BOS), Brodeur (NJ).
NY Islanders - NY Rangers 3:4 (2:0, 0:3, 1:1)
Branky: 13. a 54. Comeau, 3. Streit - 22. Prospal, 33. O. Jokinen, 38. Gáborík, 46. M. Staal (Prospal). Zásahy brankářů: Roloson 27/23 - Lundqvist 28/25. Diváci: 16 250. Hvězdy zápasu: O. Jokinen, Prospal (oba NYR), Corneau (NYI).
Washington - Ottawa 4:5 v prodl. (1:3, 2:0, 1:1 - 0:1)
Branky: 4. a 33. Sjomin, 33. M. Green, 41. Perreault - 5. a 46. Spezza, 2. Regin, 17. Campoli, 65. Kovaljov. Zásahy brankářů: Theodore 31/26 - Elliott 21/17. Diváci: 18 277. Hvězdy zápasu: Spezza, Karlsson (oba OTT), Perreault (WSH).
Columbus - Tampa Bay 3:2 (1:1, 0:1, 2:0)
Branky: 19. a 48. R. Nash, 47. Tjutin - 17. Lundin, 29. Lecavalier. Zásahy brankářů: Mason 18/16 - Niittymäki 25/22. Diváci: 15 760. Hvězdy zápasu: Nash, Umberger, Tjutin (všichni CLS).
Detroit - Edmonton 5:4 (3:0, 1:2, 1:2)
Branky: 7. Lilja, 15. Kronwall, 20. D. Miller, 37. Franzén, 59. B. Stuart - 38. a 51. Gilbert, 38. Comrie, 44. Stortini. Zásahy brankářů: Howard 26/22 - Deslauriers 44/39. Diváci: 19 343. Hvězdy zápasu: Stuart, Franzén (oba DET), Comrie (EDM).
St. Louis - Chicago 4:2 (1:2, 1:0, 2:0)
Branky: 14. a 44. Steen, 26. Brewer, 51. E. Johnson - 8. Sharp, 17. Hossa. Zásahy brankářů: Mason 34/32 - Niemi 30/26. Diváci: 19 150. Hvězdy zápasu: Steen, Mason (oba STL), Toews (CHI).
Nashville - Los Angeles 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
Branky: 48. Parse, 58. O´Donnell. Zásahy brankářů: Rinne 31/29 - Bernier 34/34. Diváci: 14 433. Hvězdy zápasu: Bernier, Parse (LA), Rinne (NSH).
Vancouver - Phoenix 4:1 (3:1, 1:0, 0:0)
Branky: 1. Burrows, 5. Raymond, 18. H. Sedin, 33. D. Sedin - 17. Vrbata (Z. Michálek). Zásahy brankářů: Luongo 33/32 - Bryzgalov 29/25. Diváci: 18 810. Hvězdy zápasu: H. Sedin, Luongo, Burrows (všichni VAN).