I díky produktivitě Krejčího si Boston udržuje postupové místo

Český hokejista David Krejčí se v sobotním utkání NHL podílel dvěma asistencemi na výhře Bostonu 2:1 v prodloužení na ledě Toronta. Po akcích třiadvacetiletého útočníka skóroval v obou případech Miroslav Šatan. Krejčí zaznamenal dva body v jednom utkání posedmé z posledních 13 zápasů a i díky jeho produktivitě se Bruins drží v elitní osmičce Východní konference. Na devátý New York Rangers má Boston náskok dva body.

David Krejčí z Bostonu (uprostřed) se spoluhráči Michaelem Ryderem (vlevo) a Blakem Wheelerem.

"V posledních týdnech je pro nás každý zápas důležitý. Tyhle dva body na konci sezóny mají velkou váhu," uvedl Šatan, který ukončil zápas tečí střely Zdena Chára. Slovenský obránce se k zakončení dostal po vyhraném vhazování Krejčího.

Vítězství mělo pro Boston dvojí význam: přiblížil se účasti play-off a zároveň udržel soupeře na poslední příčce Východní konference. Právě jejich první volbu letošního draftu vlastní a zástupci Bostonu tak mohou získat lepšího hráče. Toronto, které se letos popáté v řadě nepropracovalo do play-off, může litovat nezvládnutí vyrovnané koncovky zápasů. Uspělo jen v osmi z 22 utkání, v nichž se rozhodovalo v prodloužení nebo samostatných nájezdech.

I Patrik Eliáš přispěl dvěma kanadskými body k vítězství New Jersey 4:0 na ledě Caroliny. V závěru první části dostal Devils šestnáctým gólem sezóny do dvoubrankového trháku a v posledním dějství asistoval u čtvrté branky týmu. K triumfu New Jersey pomohl 30 bezchybnými zásahy Martin Brodeur, který se letošním osmým čistým kontem vyrovnal v této statistice vedoucímu Ilju Bryzgalovovi. Vítězství je pro New Jersey i malou satisfakcí za loňský ročník, kdy právě s Carolinou vypadlo v prvním kole. Tentokrát jí vzalo i teoretickou naději na postup do vyřazovací části.

Erat skóroval a Nashville má jisté play-off

Boje o Stanleyův pohár naopak neminou hokejisty Nashvillu, kteří v prodloužení uspěli v Detroitu 4:3. Jedním gólem se o výhru přičinil i český útočník Martin Erat. "Jsme velmi rádi, že jsme si dnes zajistili účast v play-off. Ale tím to pro nás nekončí. Chceme si vybudovat do další fáze co nejlepší výchozí pozici," podotkl Jean-Pierre Dumont.

Trenér Barry Trotz vedl Predators v 900. utkání. Sedmačtyřicetiletý kouč je teprve šestým trenérem v historii soutěže, který dosáhl této mety na lavičce jednoho týmu. Zároveň si připsal 410. výhru s Nashvillem a vyrovnal se tím v historických tabulkách šestému Scottymu Bowmanovi, který stejný kousek dokázal s Detroitem.

Washington pro změnu vytvořil nový klubový rekord, když si v Columbusu po výsledku 3:2 připsal 51. výhru v sezóně. Capitals rozhodli skvělým nástupem. Už v 15. minutě vedli tříbrankovým náskokem, který jednou trefou podpořil i Tomáš Fleischmann. Jeho tým má na dosah premiérový zisk Prezidentovy trofeje. V čele soutěže má před druhým San Jose čtyři zápasy před koncem základní hrací části osm bodů náskoku. Washington nadále vylepšuje klubové rekordy v počtu získaných bodů během sezony (114) a venkovních výher (23).

Stíhací jízda Rangers pokračuje

New York Rangers rozhodli o své výhře 4:1 na ledě Floridy gólovou smrští v závěrečné části, v níž vstřelili všechny své branky. Strhující finiš předvádějí i v boji o play-off, neboť si v posledních šesti utkáních připsali jedenáct bodů a v tabulce Východní konference se vyrovnali osmé Philadelphii. Na deváté místo Rangers odsouvá menší počet výher. V brance Floridy dostal podruhé za sebou přednost před Tomášem Vokounem jeho náhradník Scott Clemmensen. Naopak do sestavy Panthers se vrátil útočník Rostislav Olesz, který vynechal dva zápasy kvůli zranění.

O bod zpět za Rangers je Atlanta. V konečném účtování může Thrashers chybět bod právě z utkání na ledě Pittsburghu, kde třikrát vedli o jednu branku, ale domácí vyrovnali naposledy v předposlední minutě a v prodloužení rozhodl o jejich výhře 4:3 obránce Jordan Leopold. Třemi asistencemi se na obratu podílel Sidney Crosby, Jevgenij Malkin při návratu po zranění zaznamenal gól a asistenci.

Pittsburgh - Atlanta 4:3 v prodl. (0:1, 1:1, 2:1 - 1:0)
Branky: 33. Malkin, 44. Kennedy, 59. Gončar, 63. Leopold - 20. Afinogenov, 38. Stapleton, 45. Peverley. Střely na branku: 35:24. Diváci: 17 047.
Detroit - Nashville 3:4 v prodl. (1:0, 1:3, 1:0 - 0:1)
Branky: 19. Rafalski, 37. Lidström, 60. Dacjuk - 22. Weber, 26. Erat, 40. Dumont, 61. Suter. Střely na branku: 31:24. Diváci: 20 066.
New York Islanders - Ottawa 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)
Branky: 22. Tavares, 24. Reese, 30. Hillen, 44. Bergenheim - 54. Cullen. Střely na branku: 33:29. Diváci: 11 942.
Toronto - Boston 1:2 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)
Branky: 6. Orr - 29. a 64. Šatan (na obě Krejčí). Střely na branku: 28:30. Diváci: 19 273.
Montreal - Buffalo 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky: 13. O'Byrne, 23. Pyatt, 47. S. Kosticyn. Střely na branku: 38:29. Diváci: 21 273.
Carolina - New Jersey 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)
Branky: 14. Zubrus, 19. Eliáš, 48. Parise, 59. Clarkson (Eliáš). Střely na branku: 26:29. Diváci: 16 073.
Florida - NY Rangers 1:4 (0:0, 1:0, 0:4)
Branky: 27. Ballard (Dvořák) - 41. M. Staal, 50. Prust, 52. Drury, 59. Gáborík. Střely na branku: 20:27. Diváci: 18 011.
Columbus - Washington 2:3 (1:3, 0:0, 1:0)
Branky: 15. a 53. Vermette - 6. Sjomin, 11. Fleischmann, 14. M. Green. Střely na branku: 36:27. Diváci: 16 957.
St. Louis - Dallas 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Branky: 25. Oshie (Polák), 49. Colaiacovo - 39. Morrow. Střely na branku: 23:25. Diváci: 19 150.
Phoenix - Edmonton 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 4. a rozh. nájezd Lombardi, 25. Winnik - 15. R. Jones, 55. Penner. Střely na branku: 44:27. Diváci: 17 143.
Los Angeles - Anaheim 1:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 20. J. Johnson - 59. a rozh. nájezd S. Koivu. Střely na branku: 29:33. Diváci: 18 118.