Colorado udolalo Vancouver a jako poslední na Západě postoupilo do play-off

NEW YORK

Hokejisté Colorada zvítězili v úterním utkání NHL na ledě Vancouveru 4:3 po samostatných nájezdech a jako poslední tým v tabulce Západní konference si zajistili postup do play-off. Důležitý bod navíc, díky němuž už se před Avalanche nemůže dostat deváté Calgary, které podlehlo 1:2 San Jose, zařídil v penaltovém rozstřelu Matt Duchene.

Hokejisté Colorada Avalanche oslavují branku.

"Dělal jsem tuhle kličku mnohokrát. Povedla se mi už v juniorech," prohlásil Duchene, jenž si položil brankáře Roberta Luonga na led a pak poslal puk pod horní tyčku.

Je ironií osudu, že o postupu Colorada do play off rozhodl právě Duchene. Avalanche si jej loni v létě vybrali jako třetího hráče draftu, v němž získali právo brzké volby díky tomu, že v sezóně skončili až na 28. místě z třiceti, což byl nejhorší výsledek od přestěhování klubu v roce 1995 z Québeku.

Zavřeli ústa kritikům

"Od začátku sezóny bylo naším cílem postoupit do play off a zavřít ústa všem kritikům, kteří nás tipovali na poslední dvě příčky v Západní konferenci. Teď se cítíme jako vítězové," prohlásil Duchene.

Naopak příležitost zajistit si definitivně účast ve vyřazovacích bojích promarnili hokejisté Montrealu, kteří prohráli 3:4 po samostatných nájezdech s New Yorkem Islanders.

Trefil se i Plekanec

Canadiens, v jejichž dresu se jednou trefil Tomáš Plekanec, však navzdory prohře zvýšili svůj náskok v tabulce Východní konference před devátými New York Rangers, kteří podlehli 2:5 Buffalu. Montreal má na šestém místě o pět bodů víc, přičemž Rangers mohou v posledních třech zápasech základní části získat maximálně šest bodů.

Canadiens dělily od jistoty postupu do play off dvě minuty a jedna sekunda. V čase 57:59 totiž přišli o vedení 3:2, které hájili téměř celou třetí třetinu. V penaltovém rozstřelu pak prohráli 0:2, když na Jaroslava Haláka v brance Montrealu vyzráli Matt Moulson i střelec vyrovnávací branky na 3:3 Fredrik Nielsen. "Jsem zklamaný. Scházely nám pouhé dvě minuty," litoval trenér Canadiens Jacques Martin.

"Během třetí třetiny jsem sledoval čas i výsledky zbývajících zápasů a viděl jsem, že Rangers prohrávají v Buffalu," řekl Plekanec. "Ale snažili jsme se soustředit především na vlastní výkon. Mysleli jsme, že už to dotáhneme do konce, bohužel, takhle ještě musíme bojovat. Ale naše pozice není špatná," dodal Plekanec, který si připsal 25. gól v sezoně.

Zklamání v kabině Rangers

Daleko větší zklamání zavládlo v kabině Rangers, kteří po prohře s Buffalem ztrácejí tři body na osmý Boston a čtyři body na sedmou Philadelphii, která porazila 2:0 Toronto. Rangers přesto mají účast v play off ve svých rukou. Když ve středu zdolají Toronto, přiblíží se Philadelphii na dva body a s Flyers je pak čekají dva vzájemné duely, v nichž by si to oba celky přímo rozdaly o postup.

Raffi Torres (17) z Bufalla střílí gól Henriku Lundqvistovi z Rangers. foto: ČTK/AP/David Duprey

Rangers hráli s Buffalem dlouho vyrovnanou partii a po první třetině drželi nadějné skóre 2:2. Zlom nastal v druhém dějství. Poté, co v 26. minutě inkasoval brankář Henrik Lundqvist třetí gól, rozhodl se ho trenér John Tortorella nečekaně vystřídat. Za dalších osm minut přidal Toni Lydman čtvrtou branku a na konečných 5:2 uzavřel skóre v 43. minutě nováček Tyler Ennis.

Cítil, že musí jít z branky

"Prostě jsem cítil, že musí jít z branky," odpověděl Tortorella novinářům na otázku, proč se za stavu 3:2 rozhodl povolat Lundqvista na střídačku a poslat do branky Alexe Aulda. Lundqvist neskrýval, že ho trenérovo rozhodnutí zaskočilo. "Ale je to jeho věc. Já se s tím musím nějak vyrovnat," uvedl Lundqvist.

Dramatický bude v závěru základní části nejen boj o postup do play off ve Východní konferenci, ale také bitva o vítězství v kanadském bodování a v tabulce střelců. O prvenství v obou kategoriích se v úterý výrazně přihlásil Alexandr Ovečkin, jenž pomohl dvěma góly k výhře Washingtonu nad Pittsburghem 6:3.

Ovečkin stíhá Sedina

Ovečkin se nyní dělí o první příčku v pořadí střelců se Sidneym Crosbym, který ve vzájemném duelu skóroval jen jednou. V produktivitě už ruský útočník ztrácí jediný bod na vedoucího Henrika Sedina, jenž si při prohře Vancouveru s Coloradem připsal jednu asistenci.

Jubilejní šestistou výhru v NHL vychytal brankář Martin Brodeur z New Jersey. Povedlo se mu to stylově - v duelu s Atlantou, v němž se na led Thrashers poprvé od únorové výměny vrátil kanonýr Ilja Kovalčuk, zneškodnil všech devatenáct střel, připsal si rekordní 110. čisté konto v kariéře a dovedl Devils k vítězství 3:0.

Martin Brodeur vychytal šestistou výhru New Jersey. foto: ČTK/AP/Gregory Smith

"Výhra jako výhra"

"Tohle vítězství je stejné, jako bylo to s pořadovým číslem 599. Výhra jako výhra," uvedl po utkání nevzrušeně Brodeur.

Buffalo - NY Rangers 5:2 (2:2, 2:0, 1:0)
Branky: 10. Roy, 15. Stafford, 26. Hecht, 34. Lydman, 43. Ennis - 7. Prust, 19. Parenteau. Střely na branku: 30:32. Diváci: 18.690.
NY Islanders - Montreal 4:3 po sam. nájezdech (1:0, 0:2, 2:1 - 0:0)
Branky: 13. Comeau, 43. Bergenheim, 58. Nielsen, rozhodující sam. nájezd Moulson - 28. Plekanec, 30. Gionta, 47. Lapierre. Střely na branku: 42:31. Diváci: 10.263.
Toronto - Philadelphia 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
Branky: 11. Giroux, 59. M. Richards. Střely na branku: 23:23. Diváci: 19.366.
Atlanta - New Jersey 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Branky: 16. McAmmond, 21. Parise, 41. Zajac (Škoula). Střely na branku: 19:27. Diváci: 12.038.
Pittsburgh - Washington 3:6 (0:1, 2:3, 1:2)
Branky: 30. a 41. Leopold, 27. Crosby - 43. a 60. Ovečkin, 14. Sjomin, 21. Knuble, 27. Fleischmann, 39. Bradley. Střely na branku: 29:28. Diváci: 17.132.
Florida - Ottawa 2:5 (0:1, 1:2, 1:2)
Branky: 29. Matthias, 48. Kreps - 18. a 45. Fisher, 24. Karlsson, 30. Neil, 47. J. Ruutu. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celý zápas, z 28 střel inkasoval 5 gólů a úspěšnost zásahů měl 82,1 procenta. Střely na branku: 34:28. Diváci: 11.790.
Dallas - Chicago 2:5 (0:2, 1:1, 1:2)
Branky: 28. Ott, 53. Neal - 20. a 43. Fraser, 1. Hossa, 26. Toews, 50. Kane. Střely na branku: 28:38. Diváci: 17.826.
Calgary - San Jose 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
Branky: 45. Bourque - 11. R. Blake, 26. McGinn. Střely na branku: 39:26. Diváci: 19.289.
Tampa Bay - Carolina 5:8 (1:5, 2:2, 2:1)
Branky: 25. a 57. Bochenski, 6. Stamkos, 35. Purcell, 56. Meszároš - 9. a 20. Bowman, 11. a 20. Brind'Amour, 27. a 30. E. Staal, 18. J. Jokinen, 60. Larose. Střely na branku: 37:41. Diváci: 12.454.
Vancouver - Colorado 3:4 po sam. nájezdech (1:2, 1:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 18. a 56. D. Sedin, 28. Raymond - 7. Tucker, 19. Galiardi, 35. Stastny, rozhodující sam. nájezd Duchene. Střely na branku: 32:31. Diváci: 18.810.
Anaheim - Los Angeles 4:5 po sam. nájezdech (2:0, 2:2, 0:2 - 0:0)
Branky: 17. a 33. Selänne, 6. J. Blake, 23. Ryan - 30. Brown, 37. Frolov, 48. Justin Williams, 59. Handzuš, rozhodující sam. nájezd Kopitar. Střely na branku: 21:40. Diváci: 16.278.