V konečném žebříčku pro draft NHL vede Seguin, Češi nejvýše mezi brankáři

Organizace Central Scouting Service zveřejnila konečné pořadí žebříčku nejlepších mladých hokejistů způsobilých pro draft NHL 2010. Na nejvyšším příčce se umístil kanadský útočník Plymouthu Tyler Seguin, který odsunul na druhé místo Taylora Halla z Windsoru. Třetí skončil další Kanaďan Brett Connolly. V pořadí hráčů působících v Severní Americe skončil na 23. místě český útočník Petr Straka.

Straka hraje quebeckou juniorskou ligu v dresu Rimouski, kde před ním působila i současná superstar NHL Sidney Crosby. Pravé křídlo, které v polovině června dosáhne plnoletosti, mělo v letošní sezóně QMJHL průměr bodu na zápas a byl druhým nejproduktivnějším hráčem svého týmu. Z Rimouski se do žebříčku dostal i jeho spoluhráč Jakub Culek umístěný na 52. místě.

Mezi stovku nejlepších hráčů ze Severní Ameriky se z Čechů dostal ještě bývalý kladenský obránce Radko Gudas (91. místo). Brankář Petr Mrázek chytající za Ottawu byl zase na 25. místě mezi gólmany. O dost lépe si Češi vedli v žebříčku brankářů z Evropy. Plzeňský Pavel Francouz byl osmý nejlepší a jen dvě příčky za ním skončil Jakub Sedláček ze Zlína.

Mezi hráči v poli už to taková sláva nebyla. Obránce Českých Budějovic Bohumil Jank je na 24. místě, následují Tomáš Filippi z Liberce (36.), Daniel Krejčí ze Slavie (51.) a Petr Zámorský ze Zlína (58.). Nejlepším hráčem z Evropy je podle skautů finský centr Mikael Granlund, slovenský obránce Martin Marinčin je desátý.

Tyler Seguin nastřílel v letošní sezóně ontarijské ligy (OHL) včetně play-off přes 50 branek a se 106 body vyhrál produktivitu celé soutěže. V play-off ale jeho Plymouth nepřešel přes druhé kolo, kde je vyřadil Windsor. Tam působí hned dva hráči z první pětice severoamerického žebříčku. Kromě druhého Halla také obránce Cam Fowler, jenž byl členem vítězného amerického týmu na posledním MS juniorů v Kanadě.