Halák vychytal Washington. Nejlepší tým NHL v play-off skončil

WASHINGTON

Slovenský hokejový gólman ve službách Montrealu Jaroslav Halák se stal hrdinou série prvního kola play-off NHL s Washingtonem. V sedmém rozhodujícím utkání na ledě Washingtonu dalším skvělým výkonem dovedl Canadians k výhře 2:1 a postupu. Pro Capitals končí slibně rozjetá sezóna, v níž vévodili základní části, v sérii přitom vedli už 3:1.

Jaroslav Halák v brance Montrealu

Halák si v sedmém utkání připsal 41 zákroků a každý z nich přispěl k těsné výhře. S úspěšností zásahů 97,6 procenta byl vyhlášen první hvězdou zápasu. A byl také hvězdou celé série, v níž utišil hokejem poblázněný Washington. „Když jsme v sérii prohrávali 1:3, jednoduše jsme si řekli, že už nemáme co ztratit,“ popisoval Halák základ senzačního obratu.

Skóre utkání otevřel v samotném závěru první třetiny Marc-Andre Bergeron, v 57. minutě zvýšil na 2:0 Dominic Moore. Domácí se zmohli již jen na zdramatizování zápasu, když Brooks Laich dorazil střelu Alexandra Ovečkina. To však už běžela 58. minuta a čas se rychle krátil.

Capitals ještě necelé dvě minuty zkoušeli power-play, dokonce v šesti proti čtyřem, ale neuspěli. Z osmnácti střel v poslední dvacetiminutovce se tak ujala jen jediná, víc už Halák nepřipustil. Slovenský brankář zakončil sérii ve velkém stylu, z posledních 134 ran, jimž čelil, prošly za jeho záda jen tři puky. Není divu, že Canadians k obratu série stačilo jen osm branek.

Montreal v semifinále Východní konference narazí na Pittsburgh, první utkání se hraje již v pátek.

Washington - Montreal 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
Branky: 58. Laich - 20. M. Bergeron, 57. Moore. Střely na branku: 42:16. Diváci: 18.377. Konečný stav série: 3:4.
Čtvrtfinálové dvojice:
Východní konference: Pittsburgh - Montreal, Boston - Philadelphia.
Západní konference: San Jose - Detroit, Chicago - Vancouver.
Individuální statistiky play off NHL po prvním kole:
Střelci:
1. Samuelsson (Vancouver) 7 branek, 2. Zetterberg (Detroit) 6, 3. Bäckström, Ovečkin (oba Washington), Crosby (Pittsburgh), Cammalleri (Montreal), Pavelski (San Jose), Dacjuk (Detroit) všichni 5, 9. Bernier, D. Sedin (oba Vancouver), Plekanec (Montreal), Erat (Nashville), Malkin (Pittsburgh), P. Kane (Chicago), Giroux (Philadelphia), Wolski (Phoenix) všichni 4, ...17. Krejčí (Boston) 3.
Nahrávači:
1. Crosby (Pittsburgh) 9 asistencí, 2. H. Sedin (Vancouver), Clowe (San Jose), J. Johnson (Los Angeles) všichni 7, 5. Toews, Hossa (oba Chicago), Alfredsson, Spezza (oba Ottawa), D. Sedin (Vancouver), M. Richards (Philadelphia), Franzén (Detroit), Gončar (Pittsburgh) všichni 6.
Nejproduktivnější obránci:
1. Doughty 6 zápasů/7 bodů (3 branky + 4 asistence), 2. J. Johnson (oba Los Angeles) 6/7 (0+7), 3. Lidström (Detroit) 7/6 (3+3), 4. Boyle (San Jose) 6/6 (2+4), 5. Stuart (Detroit) 7/6 (2+4).
Plusové body:
1. Poti (Washington) 9 kladných bodů, 2. Samuelsson 8, 3. Edler, H. Sedin (všichni Vancouver), Gončar, Crosby (oba Pittsburgh), Bäckström (Washington) všichni 7, 8. Clowe, Pavelski (oba San Jose), Zetterberg, Stuart (oba Detroit), D. Sedin (Vancouver), Hjalmarsson (Chicago), Carlson (Washington) všichni 6.
Minusové body:
1. M.-A. Bergeron (Montreal) 8 záporných bodů, 2. Brown, Richardson (oba Los Angeles), Cumiskey (Colorado), Jovanovski (Phoenix) všichni -7, 6. J. Johnson, Doughty, Frolov, Handzuš (všichni Los Angeles) všichni -5.
Nejtrestanější hráči:
1. J. Ruutu (Ottawa) 34 trestných minut, 2. Chára (Boston) 25, 3. Alberts (Vancouver), Abdelkader (Detroit) oba 23, 5. Clarkson (New Jersey), Kaleta (Buffalo) oba 22, 7. Neil (Ottawa) 20, 8. Carcillo (Philadelphia) 18, 9. Gomez (Montreal), Lucic (Boston) oba 15.