Kotalík ukončil střelecké trápení Buffala

NEW YORK

V každém ze čtyř pondělních zápasů hokejové NHL skóroval některý z českých hokejistů. Aleš Kotalík přispěl k prvnímu vítězství Buffala v nové sezóně, David Výborný pomohl svým gólem porazit Vancouver, za Carolinu a Washington se trefili Josef Vašíček resp. Robert Lang. Útočník Washingtonu si navíc v Torontu připsal i asistenci.

Hokejisté Buffala Sabres čekali na první gól v nové sezóně přesně 124 minut a 36 sekund, když Aleš Kotalík střelou zápěstím z levého kruhu pro vhazování překonal brankáře Dallasu Martyho Turca. Stačilo dalších 29 vteřin, a střelecká nemohoucnost Buffala z prvních dvou zápasů, se rozplynula podruhé, tentokrát se trefil Taylor Pyatt.

Ještě v první třetině sice snížil bývalý hráč Sabres Stu Barnes na 2:1, ale ve druhé části přidali  po brance domácí Briere a Šatan. Dallas už v poslední části hry dokázal jen snížit na konečných 4:3 pro Buffalo dvěma góly z přesilových her.

Luongo dokonale otrávil O´Neilla

Hlavním hrdinou zápasu Caroliny s Floridou byl hostující brankář Roberto Luongo, který svůj tým několikrát podržel a smůlu měl jen při gólu Josefa Vašíčka. V deváté minutě zápasu vystřelil domácí obránce Wesley, puk ještě tečovala hokejka floridského Odeleina a od  Vašíčkovy rukavice se kotouč přehoupl za Luongova záda.  Poté už Luongo dovolil domácím skórovat jen jednou a připsal si 33 úspěšných zásahů.

Nádherný zákrok předvedl v prodloužení, kdy spíše instinktivně zasáhl lapačkou proti střele Seana Hilla, jenž před sebou měl z větší části odkrytou branku. "Jeho výkon byl naprosto velkolepý," pěl slova chvály na svého brankáře i trenér Floridy Mike Keenan. Frustraci z floridského gólmana dokumentoval útočník Caroliny Jeff O´Neill, jenž po neproměněné příležitosti vzteky rozmlátil hokejku a při střídání několikrát kopl do lavice na střídačce doprovázejíce to několika peprnými proslovy. Carolina po třech zápasech stále čeká na svou první výhru.

Toronto přišlo o vítězství a tři hráče

Ještě vytíženější než Luongo byl v Torontu gólman Washingtonu Capitals Olaf Kölzig, jenž si při remíze 2:2 připsal 34 úspěšných zákroků a držel hosty stále nad vodou. Další hvězdou utkání byl jeho český spoluhráč Robert Lang, autor gólu a přihrávky. Především pak jeho branka ve 49. minutě byla velmi důležitá.

Předcházelo jí vyloučení kapitána domácích Matse Sundina za držení a už za 22 vteřin byla přesilová hra využita. Po ose Grier - Gončar se k puku dostal Lang a střelou z voleje vyrovnal na konečných 2:2. "Porazili jsme se sami," řekl po zápase trenér Toronta Pat Quinn. "Sundinovo vyloučení byla zbytečná chyba." Toronto navíc v zápase přišlo o tři hráče základní sestavy. Mogilnyj utrpěl otřes mozku, Roberts si zlomil kůstku v ruce a Robert Reichel odstoupil ze zápasu těsně před koncem kvůli zranění zad.

Nové dresy přinesly vítězství

Svůj druhý gól v letošní sezóně vstřelil útočník Columbusu David Výborný. Proti Vancouveru se trefil v polovině zápasu, kdy využil přesilovou během vyloučení Brada Maye, jenž pykal na trestné lavici za nesportovní chování brankáře hostů Dana Cloutiera. Ten nejprve před brankou smýkl s Rickem Nashem a poté ještě odjel ke střídačce Columbusu, kde něco křičel na domácí hráče.

Nejlepším hráčem zápasu byl domácí Todd Marchant, jenž přišel před sezónou z Edmontonu. Marchant byl u všech branek Columbusu, jednu dal a na další dvě přihrál. Vítězný gól vstřelil deset minut před koncem Rick Nash a Columbus tak náležitě oslavil své nové alternativní dresy, které prošly premiérou právě proti Vancouveru.

Buffalo - Dallas 4:3 (2:1, 2:0, 0:2)
Branky: 5. Kotalík, 6. Pyatt, 31. Briere, 37. Šatan - 7. Barnes, 46. Robidas, 51. P.Boucher. Zásahy brankářů: Biron 21/18 - Turco 15/11 (od 3. třetiny Tugnutt 6/6).
Carolina - Florida 2:2 PP (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky: Branky: 9. Vašíček, 36. Boulerice - 19. Huselius, 33. Nilson. Zásahy brankářů: Weekes 20/18 - Luongo 35/33
Columbus - Vancouver 3:2 (0:1, 2:0, 1:1)
Branky: 32. Výborný, 33. Marchant, 50. Nash - 13. Öhlund, 41. Morrison. Zásahy brankářů: Denis 29/27 - Cloutier 26/23
Toronto - Washington 2:2 PP (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 7. Antropov, 35. Mogilnyj (T. Kaberle) - 30. Bondra (Lang), 49. Lang. Zásahy brankářů: Belfour 18/16 - Kölzig 36/34