Kotalík nasbíral tři body a rozhodl o výhře Calgary i v nájezdech

NEW YORK

Český hokejový útočník Aleš Kotalík si v přípravném kempu výrazně říká o místo v sestavě Calgary, které se jej chtělo v červnu zbavit. Při výhře nad Tampou Bay 5:4 po samostatných nájezdech si připsal gól a dvě asistence a navíc jako jediný úspěšný exekutor rozhodl rozstřel. Jeho krajan Radim Vrbata se zase postaral dvěma trefami o výhru Phoenixu nad San Jose 2:1.

Hokejisté Calgary Aleš Kotalík, Daymond Langkow a Christopher Higgins (zleva) se radují z gólu - ilustrační foto.

Kotalík nejprve asistoval u obou branek Flames v první třetině, které vstřelil nováček TJ Brodie. V 47. minutě si Kotalík najel před branku Curtise Glencrosse a bekhendem překonal gólmana Cedrika Desjardinse. V rozstřelu se Kotalík prosadil forhendovým zakončením.

"Góly, ty já od sebe očekávám. Jak jsem říkal už dřív, na minulost nemyslím, ta je za mnou. Dívám se dopředu a myslím, že můžu být pro tento tým přínosným hráčem," řekl oficiálním internetovým stránkám klubu Kotalík, jehož Calgary získalo v únoru z New Yorku Rangers.

Jednatřicetiletý bývalý hráč Buffala a Edmontonu, který v dresu Calgary po příchodu zaznamenal ve 26 zápasech jen pět bodů za tři branky a dvě asistence, skóroval i v prvním přípravném utkání proti Vancouveru. "Snažím se hrát svou hru. Tak to bylo i předtím, ale snažím se na minulou sezonu nemyslet. Začínám s čistým stolem," doplnil Kotalík, který je rád, že po nevydařené uplynulé sezoně ukazuje formu.

Týmy Phoeniux a San Jose sehrály dva zápasy

Phoenix, který začne soutěžní ročník NHL v sobotu 9. října a o den později duely proti Bostonu v pražské O2 areně, sehrál dva zápasy se San Jose. Týmy rozdělené na dvě části se představily ve Phoenixu i v San Jose a duel na domácím ledě Coyotes patřil Vrbatovi.

Kouč Dave Tippett dal v minulém zápase opět dohromady český útok Petr Průcha, Martin Hanzal a Vrbata, tentokrát Průcha zamířil s druhou polovinou týmu do San Jose a k Hanzalovi a Vrbatovi se zařadil Ray Whitney, který připravil pro Vrbatu v přesilovkách obě gólové pozice.

"Zvykali jsme si na sebe, ale souhra celkem fungovala. Naše lajna si vytvářela šance," citoval Vrbatu deník The Arizona Republic. Kouč Tippett ale před pražským startem sezóny ještě ideální složení útoků stále hledá.

V nabitém programu celkem čtrnácti sobotních zápasů se střelecky prosadili také další dva čeští hokejisté. Radek Dvořák načal trefou na 1:2 obrat Floridy na ledě Bostonu při výhře 3:2 po samostatných nájezdech. Tomáš Plekanec na ledě Ottawy dostal Montreal do vedení 2:1, ale Canadiens nakonec prohráli vysoko 2:6.

Další útočník Jakub Voráček se místo ofenzivního zápisu představil v bitce. V Pittsburghu se útočník Columbusu popral ve třetí třetině s Krisem Letangem.

Přípravné zápasy na nový ročník NHL:
Atlanta - Carolina 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Branka: 42. Skinner.
Ottawa - Montreal 6:2 (1:1, 3:1, 2:0)
Branky: 36. a 51. Spezza (na druhou M. Michálek), 39. a 58. Foligno, 13. Neil, 40. Butler - 2. Maxwell, 23. Plekanec.
Boston - Florida 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 2:0, 0:2 - 0:0)
Branky: 22. Seguin, 32. Horton (Krejčí) - 43. Dvořák, 49. McArdle, rozhodující sam. nájezd Stillman.
Pittsburgh - Columbus 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Branky: 37. Dupuis, 43. Malkin, 58. Asham - 13. Ratchuk.
New Jersey - New York Rangers 4:5 v prodl. (2:1, 1:0, 1:3 - 0:1)
Branky: 3. Kovalčuk, 6. Greene, 34. Taormina, 46. Rolston - 4. Callahan, 42. Gilroy, 51. Anisimov, 53. Fedotěnko, 61. Del Zotto.
Buffalo - Toronto 3:1 (1:0, 2:1, 0:0)
Branky: 10. Sekera, 30. Ennis, 32. Niedermayer - 39. Kuljomin.
Minnesota - Philadelphia 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 3. Wellman (Havlát), 48. Kobasew - 3. a rozhodující sam. nájezd Žerděv, 51. Powe.
Nashville - Washington 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
Branky: 28. Halischuk - 4. M. Green, 47. Beagle. Gólman Michal Neuvirth (Washington) odchytal 29 minut, inkasoval jednu branku a měl úspěšnost zákroků 92,86 procenta.
Dallas - St. Louis 5:2 (4:0, 1:2, 0:0)
Branky: 15. a 39. Morrow, 11. Gagnon, 11. Morin (Vincour), 14. Daley - 24. Nikitin, 28. Della Rovere.
Chicago - Detroit 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
Branky: 15. Potulny, 25. Keith, 51. Skille, 57. Hossa - 35. V. Filppula, 56. Miller.
Calgary - Tampa Bay 5:4 po sam. nájezdech (2:1, 1:1, 1:2 - 0:0)
Branky: 7. a 11. Brodie (na obě Kotalík), 47. a rozhodující sam. nájezd Kotalík, 29. Conroy - 1. a 49. Lecavalier (na druhou Kubina), 30. Gagne, 59. Stamkos (Kubina).
Phoenix - San Jose 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
Branky: 19. a 51. Vrbata - 23. McGinn.
Vancouver - Anaheim 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
Branky: 16. H. Sedin, 29. Desbiens, 37. D. Sedin, 45. Schroeder - 53. J. Green.
San Jose - Phoenix 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Branky: 25. Heatley, 45. Marleau, 46. Sullivan - 11. Doan.