Hašek vychytal Vancouver, Vokoun St. Louis

NEW YORK

Čeští gólmani o sobě dali vědět ve čtvrtečních utkáních NHL. Dominik Hašek v brance Detroitu dováděl k šílenství útočníky Vancouveru, podobně se činil i Tomáš Vokoun z Nashvillu v utkání se St. Louis.

Hašek kryl úctyhodných 36 střeleckých pokusů soupeře a přispěl výraznou měrou k vítězství Detroitu 3:2. Vyznamenal se především při pětiminutovém oslabení v průběhu druhé třetiny. Diváky ze sedadel zvedl jeho semafor, kterým vychytal Todda Bertuzziho.

"Tuhle pětiminutovku jsem si tedy opravdu užil, byl to absolutní vrchol zápasu," svěřil se po utkání Hašek. "Skvěle zahrála obrana. Za 5 minut jsem měl nějakých osm, devět povedených zásahů. Diváci se, myslím, docela bavili," popisoval český gólman.

Vítězství Detroitu ovšem nebylo zdaleka jasnou záležitostí, vítěznou branku vstřelil až minutu před koncem útočník Ray Whitney. Druhou branku Vancouveru vstřelil obránce Marek Malík.

Židlický s Hemským se činili

Vokoun úspěšně zasahoval třicetkrát, Nashville se radoval z vítězství 4:1. Prvního bodu v NHL se dočkal Jordin Tootoo, původem Eskymák, když asistoval spolu s Markem Židlickým u druhé branky Predátorů. Židlický navíc přidal do sítě St. Louis jeden gól. Jediný gólový zápis Bluesmanů zařídil bombou od modré Petr Čajánek.

Dařilo se i Aleši Hemskému v dresu Edmontonu, na své konto si připsal dva body za branku a asistenci.

Na listinu střelců se zapsal také nejlepší kanonýr uplynulého ročníku NHL Milan Hejduk z Colorada, Laviny zvítězily na ledě Minnesoty 5:2. "Soupeře jakoby cosi svazovalo, měli jsme spoustu prostoru pro kombinaci," pochvaloval si povedené utkání Hejduk. V dresu Minnesoty jednou asistoval Filip Kuba.

Pittsburgh v Montrealu opět neuspěl

Nedařilo se Pittsburghu na ledě Montrealu, Tučňáci si odvážejí prohru 1:4. O čestný úspěch amerického celku se postaral Martin Straka. "Tahle porážka hodně bolí," postěžoval si po utkání.

"Nehráli jsme špatně, ve druhé části jsme měli řadu slibných šancí. Bohužel jsme je narozdíl od soupeře nedokázali využít," dodal český forvard. Pittsburgh nevyhrál v Montrealu od konce ledna 1999.

Ďáblové Belfoura nedostali

Dělbou bodů po remíze 2:2 skončil duel obhájce Stanleyova poháru z New Jersey a Toronta. V souboji gólmanských legend Brodeura a Belfoura se činil především brankář Toronta, který kryl jednatřicet střel. Naopak Brodeur v brance New Jersey úspěšně zasahoval jen dvanáctkrát. Jednu asistenci přidal Patrik Eliáš.

"S remízou musíme být maximálně spokojení," přiznal po utkání brankář Maple Leafs Belfour. "V obraně nám to dnes několikrát hořelo, vyrobili jsme množství zbytečných chyb," nebál se sebekritiky.

Kubina dal gól po 38 utkáních

Hned čtyři čistá konta si připsali brankáři v utkáních New Yorku Rangers s Atlantou a San Jose s Philadelphií. Soupeři se v obou případech rozešli i po prodloužení s nepříliš častým výsledkem 0:0. Pro gólmana Philadelphie Jeffa Hacketta byla čtvrteční nula druhou ve třech utkáních.

V utkání Tampy Bay s Phoenixem si Nikolaj Chabibulin v brance Tampy připsal další vítězství proti svým bývalým spoluhráčům. Jednu branku do sítě Phoenixu přidal v polovině druhé třetiny Pavel Kubina, kterou ukončil osmatřicetizápasový půst.

Pro třetí porážku v řadě si přijeli hokejisté Chicaga na stadión Columbusu. Domácí si v průběhu druhé třetiny vypracovali rozhodující dvoubrankový náskok, na němž se jednou asistencí podílel i Jaroslav Špaček. Hráči Chicaga sice stačili v závěrečné části snížit brankou Bretta McLeana, Columbus ale rozdíl jedné branky ubránil.

Výsledky a statistiky
Minnesota - Colorado 2:5
Třetiny: 0:1, 1:3, 1:1. Branky: 24. Daigle (Kuba), 47. Hendrickson - 6. Nikolišin, 25. Forsberg, 27. Liles, 39. Hejduk, 57. Selänne. Zásahy brankářů: Fernandez 31/26 - Aebischer 23/21.
NY Rangers - Atlanta 0:0 po prodl.
Zásahy brankářů: Dunham 30/30 - Nurminen 29/29.
Tampa Bay - Phoenix 5:1
Třetiny: 1:1, 2:0, 2:0. Branky: 7. Lukowich, 29. St. Louis, 29. Cullimore, 52. Kubina, 55. Modin - 19. Johnson. Zásahy brankářů: Chabibulin 21/20 - Boucher 31/26.
Edmonton - Buffalo 4:1
Třetiny: 0:0, 3:1, 1:0. Branky: 24. Moreau, 35. Hemský, 40. Torres (Hemský), 59. Pisani - 30. Drury. Zásahy brankářů: Conklin 32/31 - Biron 32/29.
Nashville - St. Louis 4:1
Třetiny: 1:0, 1:1, 2:0. Branky: 9. Židlický, 31. Hamhuis (Židlický), 52. Országh, 59. Johansson - 29. Čajánek. Zásahy brankářů: Vokoun 31/30 - Osgood 23/20.
Columbus - Chicago 2:1
Třetiny: 0:0, 2:0, 0:1. Branky: 24. Nash (Špaček), 35. Marchant - 48. McLean. Zásahy brankářů: Denis 31/30 - Thibault 36/34.
Montreal - Pittsburgh 4:1
Třetiny: 1:0, 1:1, 2:0. Branky: 19. Markov, 40. Zedník, 50. Ward, 52. Ribeiro - 28. Straka. Zásahy brankářů: Theodore 23/22 - Caron 32/28.
New Jersey - Toronto 2:2 po prodl.
Třetiny: 1:0, 0:2, 1:0 - 0:0. Branky: 5. Pandolfo, 60. Brylin (Eliáš) - 31. Antropov, 37. Tucker. Zásahy brankářů: Brodeur 14/12 - Belfour 33/31.
San Jose - Philadelphia 0:0 po prodl.
Zásahy brankářů: Nabokov 26/26 - Hackett 27/27.
Detroit - Vancouver 3:2
Třetiny: 2:2, 0:0, 1:0. Branky: 15. Shanahan, 19. Lidström, 59. Whitney - 2. Näslund, 18. Malík. Zásahy brankářů: Hašek 38/36 - Cloutier 31/28.
4. Edmonton420029:74
5. Minnesota410039:122
Pacifická divize:
1. Los Angeles4300113:86
2. Phoenix430017:76
3. Dallas4200210:84
4. San Jose411027:103
5. Anaheim300032:90
Pozn.: Údaje označují počet odehraných zápasů, výher, nerozhodných zápasů, proher v prodloužení (tým získává jeden bod), porážek v normální hrací době, skóre a počet bodů.