Fleischmann se podílel na kanonádě Washingtonu

Český útočník Tomáš Fleischmann přispěl v sobotním utkání NHL gólem a asistencí k vysokému vítězství Washingtonu 7:2 nad New Jersey. Hosté sice vedli i díky gólové přihrávce Patrika Eliáše po první části 2:1, ale v prostředním dějství čtyřikrát inkasovali. K obratu Capitals zavelel právě Fleischmann, který ve 22. minutě vyrovnal a v závěru druhé třetiny připravil čtvrtý gól.

Hokejista Tomáš Fleischmann oslavuje se spoluhráči z Washingtonu gól.

Washington podržel i český brankář Michal Neuvirth, jenž kryl 31 střel a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Mladý gólman zastínil zkušenějšího Martina Brodeura, jenž po druhé třetině střídal. Gólman Devils sezonu neodstartoval dobře, když ve 102 odchytaných minutách devětkrát inkasoval. K odchodu na lavičku náhradníků mu pomohl i Alexandr Ovečkin, který ho překonal dvakrát, z toho jednou z trestného střílení.

Hosté drtivou porážku nelibě nesli a v poslední třetině se strhlo hned pět bitek, přičemž mezi aktéry patřila i největší letní posila Devils Ilja Kovalčuk. Vše vyvrcholilo v 56. minutě, kdy si Pierre-Luc Letourneau-Leblond vybral nerovnocenného partnera, nováčka Marcuse Johanssona. Hráč Devils inkasoval trest za vyprovokování rvačky, pět minut za bitku samotnou a byl vyloučen do konce zápasu.

"Rozčílilo mě to. Ten chlap vlezl na led a vybral si prvního našeho hráče, kterého uviděl. Bylo úžasné vidět, že se naši hráči nebojí a jsou ochotni bránit jeden druhého, ale bylo to od soupeře hloupé," komentoval vzniklou situaci trenér Washingtonu Bruce Boudreau. "To už jsem dlouho neviděl, aby takový tvrdý chlapík vyzýval na souboj někoho jako Johansson. Nevím, co si tím chtěl dokazovat. I v bitkách jsou nějaká pravidla. U mě hodně klesl," dodal útočník Mike Knuble.

Hudler asistoval u vítězné branky Detroitu

Před zápasem Chicaga s Detroitem proběhl ceremoniál, při němž byl ke stropu vyvěšen prapor na počest vítězství Blackhawks v posledním ročníku Stanley Cupu. Obhájce titulu ale nezakončil výjimečný den vítězstvím a prohrál 2:3. Dvě branky Red Wings vstřelil Valtteri Filppula, přičemž u druhé trefy, která byla vítězná, mu asistoval Jiří Hudler.

Fantastický debut v soutěži zažil Derek Stepan z New York Rangers. Dvacetiletý útočník, který v lednu jako kapitán dovedl USA k titulu juniorských mistrů světa, třikrát skóroval v zápase proti Buffalu a byl strůjcem výhry 6:3. Podobný kousek se v premiérovém utkání NHL povedl pouze třem hráčům, naposledy před dvěma lety Fabianu Brunnströmovi z Dallasu.

"O něčem podobném jsem ani nesnil. Toužíte hlavně zahrát si v NHL. Dneska asi nade mnou museli stát hokejoví bozi. Byla to zábava," řekl nadšený Stepan. Mohl přidat i čtvrtý gól, ale v závěrečné hře Buffala bez brankáře netrefil z útočné modré čáry prázdnou klec. "Nemohl jsem uvěřit, že jsem to minul," usmíval se Stepan. Potěšil ho ale fakt, že se prosadil proti Ryanu Millerovi, nejlepšímu brankáři minulého ročníku.

Stepan napodobil hattrickem Petra Nedvěda, který byl posledním hráčem Rangers, který vstřelil v Buffalu tři branky. Stalo se to před více než deseti lety. V dresu Rangers kvůli zranění kolena nenastoupil Václav Prospal, naopak nechyběl jeho krajan Michal Rozsíval, jenž si vyléčil namožená třísla.

Halákovi se v St. Louis daří

Ani ve druhém utkání v nové aréně nezaznamenali hokejisté Pittsburghu výhru. Po předchozí porážce 2:3 s Philadelphií ztratili stejným poměrem další domácí utkání s Montrealem, s nímž minule vypadli z play-off. Penguins přišli o bodový zisk v závěru utkání, kdy je hosté šokovali dvěma góly v rozmezí 24 sekund na přelomu 58. a 59. minuty. Tučňáci opět nedokázali ubránit Mika Cammalleriho, který se na jejich vyřazení z play-off podílel sedmi góly v sedmi zápasech.

Tentokrát Cammalleri dal dva góly. První po akci Tomáše Plekance, druhým v závěru vyrovnal. V následujícím střídání pak strhl výhru na stranu Canadiens Scott Gomez. "Nechali jsme si výhru proklouznout mezi prsty. To se stává. Problémem bylo, že jsme nedokázali zvýšit naše vedení, přestože jsme na to měli dobré šance," prohlásil útočník Pittsburghu Sidney Crosby.

Na spanilé jízdě Montrealu v posledním play-off měl lví podíl i slovenský brankář Jaroslav Halák, který byl ale po sezóně vyměněn do St. Louis, což nelibě nesla řada fanoušků kanadského týmu. A Halák začal v novém působišti impozantně, když zlikvidoval 29 střel Philadelphie a dovedl tým k výhře 2:1 v prodloužení.

"Je skvělé, že jsme vyhráli hned první utkání. V úvodu mě zasypali několika střelami, ale byl jsem připravený. Cítím se tady velmi dobře, což se na konci zápasu ukázalo," uvedl Halák, nejlepší hráč utkání.

Buffalo - NY Rangers 3:6 (0:2, 1:2, 2:2)
Branky: 32. a 46. Leopold, 55. D. Roy - 11., 36. a 39. Stepan, 16. a 59. Dubinsky, 42. Christensen. Střely na branku: 36:28. Diváci: 18 690.
Toronto - Ottawa 5:1 (2:0, 1:0, 2:1)
Branky: 2. Kuljomin, 8. Kessel, 29. MacArthur, 43. Versteeg (Kaberle), 46. Brent - 48. Spezza. Střely na branku: 38:18. Diváci: 19 157.
NY Islanders - Dallas 4:5 po sam. nájezdech (0:2, 2:1, 2:1 - 0:0)
Branky: 27. Wisniewski, 36. Weight, 49. Comeau (Martínek), 58. Moulson - 34. a 48. Morrow, 10. Benn, 12. Robidas, rozh. nájezd Ribeiro. Střely na branku: 47:22. Diváci: 13 351.
Pittsburgh - Montreal 2:3 (0:1, 1:0, 1:2)
Branky: 21. Malkin, 49. Letestu - 16. a 58. Cammalleri (na první Plekanec), 59. Gomez. Střely na branku: 38:27. Diváci: 18 106.
Washington - New Jersey 7:2 (1:2, 4:0, 2:0)
Branky: 35. a 40. Ovečkin, 3. Carlson, 22. Fleischmann, 39. Chimera (Fleischmann), 44. Laich, 51. Fehr - 2. Arnott (Eliáš), 14. Tallinder. Střely na branku: 29:33. Brankář Michal Neuvirth odchytal za Washington celý zápas, inkasoval dvě branky ze 33 střel a úspěšnost zásahů měl 93,93 procenta. Diváci: 18 398.
Tampa Bay - Atlanta 5:3 (2:0, 2:2, 1:1)
Branky: 26. a 51. Stamkos, 6. Downie, 9. Moore, 23. Lecavalier - 37. Enström, 39. Eager, 48. Thorburn. Střely na branku: 36:30. Diváci: 19 791.
St. Louis - Philadelphia 2:1 v prodl. (1:0, 0:0, 0:1 - 1:0)
Branky: 16. Boyes, 62. Colaiacovo - 43. Briere. Střely na branku: 25:30. Diváci: 19 150.
Nashville - Anaheim 4:1 (0:0, 3:1, 1:0)
Branky: 25. Goc, 29. Sullivan, Hörnqvist, 53. Legwand - 26. S. Koivu. Střely na branku: 49:37. Diváci: 17 113.
Chicago - Detroit 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)
Branky: 20. Seabrook, 22. Bickell - 13. a 47. Filppula (na druhou Hudler), 22. Bertuzzi. Střely na branku: 28:26. Diváci: 22 161.
Vancouver - Los Angeles 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 32. Ehrhoff - 56. Williams, rozh. nájezd Kopitar. Střely na branku: 24:32. Diváci: 18 860.
Columbus - San Jose 3:2 v prodl. (1:1, 0:0, 1:1 - 1:0) - hráno ve Stockholmu
Branky: 4. Nash, 46. Huselius, 62. Moreau - 3. Setoguchi, 48. J. Thornton. Střely na branku: 25:35. Diváci: 9537.