Vokoun udržel nulu, dvěma góly podpořil výhru Floridy i Dvořák

NEW YORK

Čeští hokejisté byli hlavními strůjci vítězství Floridy 3:0 ve čtvrtečním utkání NHL na ledě Calgary. Brankář Tomáš Vokoun zneškodnil všech 27 střel a byl vyhlášen první hvězdou zápasu, útočník Radek Dvořák si vysloužil druhé nejvyšší ocenění za góly z 5. a 8. minuty. Asistenci u třetího gólu, který vstřelil v poslední části Shawn Mattias, si připsal Rostislav Olesz.

Brankář Floridy Tomáš Vokoun

Florida ztratila úvodní dva zápasy v sezóně shodně o gól, přestože v obou případech soupeře přestřílela. V Calgary ale zaskočili domácí v úvodu efektivní koncovkou Dvořáka a po dvě třetiny soupeře téměř k ničemu nepustili.

"Jsem ve Floridě čtvrtým rokem a dnes to byl jeden z nejlepších zápasů, jaký jsme odehráli," řekl Vokoun, který si připsal 39. nulu v soutěži. "Hráli jsme přesně to, co jsme chtěli. Každý se o výsledek přičinil skvělým výkonem," dodal brankář, který v poslední třetině pochytal 17 střel.

Dvořák se prosadil v obou případech za asistence Martyho Reasonera. Poprvé dorazil jeho střelu do odkryté branky, podruhé se trefil z pravého kruhu pro vhazování. Střele stál v cestě Reasoner hlídaný dvěma obránci, a brankáři Kiprusoffovi tak zakryli výhled. "Reasoner odvedl skvělou práci. Byl jsem volný, tak jsem se rozhodl pro střelu, kterou podle mě nemohl Kipper (Kiprusoff) vůbec vidět," popsal druhý gól Dvořák.

Personální třesk Tampě pomohl

Letní personální třesk v Tampě, kdy došlo v klubu ke změnám i na úrovni vlastníků, generálního manažera či trenéra, má na tým zatím pozitivní vliv. Lightning procházejí soutěží bez ztráty bodu, přičemž třetí výhru si připsali po výhře 3:2 ve Philadelphii. Vítězný gól dal český obránce Pavel Kubina.

Zápas byl speciální pro Simona Gagneho, který do Tampy Bay přišel v létě právě z Philadelphie, kde odstartoval svou kariéru v NHL a během deseti let se vypracoval v jednu z největších hvězd týmu. Před utkáním se útočník podle svých slov smál článkům v novinách, v nichž se objevilo, že ho to podvědomě bude táhnout do šatny domácích a že se bude muset ujistit, zda jde správným směrem. Během utkání s ním ale cloumaly opačné emoce a neubránil se ani slzám.

Chtělo se mu plakat

"Prvních dvacet minut bylo opravdu náročných," přiznal Gagne. V první televizní přestávce totiž sklidil obrovské ovace od domácích fanoušků, když pořadatelé pustili sestřih jeho nejlepších akcí. "Chtělo se mi plakat. Musel jsem se na to přestat dívat. Bylo to velmi emotivní. Tady to všechno začalo. Ukázali můj první gól a další důležité branky. Vždy to bude v mém srdci a budu si to pamatovat," dodal Gagne, který v této sezóně ještě nebodoval. Přesto byl vyhlášen nejlepším mužem zápasu.

Ovace ve stoje

Velký návrat se odehrál i v Dallasu, kam přijel bývalý kapitán Stars Mike Modano. Čtyřicetiletý útočník působil v Dallasu dvacet sezón a výrazně se zasloužil o rozvoj hokeje v Texasu. Modanovi, který nyní v Detroitu nastupuje v jednom útoku s Jiřím Hudlerem, se dostalo od domácích fanoušků téměř minutové ovace ve stoje během první reklamní pauzy, kdy se na obří kostce objevilo: "Děkujeme, Miku".

Mike Modano si vychutnává aplaus.foto: stars.nhl.com

"S Dallasem mě spojuje spousta zážitků. Bylo moc hezké slyšet potlesk jako uznání za to, co jsem pro hokej v Dallasu udělal," řekl Modano. Třetí nejproduktivnější americký hokejista v historii NHL ale s výsledkem nemohl být spokojený, protože Detroit prohrál 1:4. U jediné branky hostů si asistenci připsal Hudler.

Minnesota zničila Edmonton přesilovými hrami. Wild využili čtyři početní výhody a zvítězili v domácím prostředí 4:2. Dvěma góly k tomu přispěl Mikko Koivu, u jehož druhé branky asistoval Marek Židlický. Český obránce zasáhl do nové sezóny poprvé, protože úvodní dva zápasy týmu v Helsinkách vynechal kvůli potížím s třísly.

Hokejisté Ottawy porazili na svém ledě Carolinu 3:2, ale radost z premiérové výhry jim zkalilo zranění brankáře Pascala Leclairea. Kanadský gólman odstoupil po kolizi s Tomem Kostopoulosem už ve třetí minutě a v brance ho zastoupil Brian Elliot, který si připsal 19 úspěšných zásahů. Největší podíl na vítězství Senators měl útočník Mike Fisher, který dal dva góly, přičemž tím druhým zlomil v 55. minutě nerozhodný stav 2:2. Zbývající branku vítězů vstřelil Milan Michálek.

Philadelphia - Tampa Bay 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)
Branky: 18. Žerděv, 50. Briere - 16. Stamkos, 36. Moore, 42. Kubina. Střely na branku: 26:24. Diváci: 19.592.
Ottawa - Carolina 3:2 (1:0, 1:0, 1:2)
Branky: 18. a 55. Fisher, 31. M. Michálek - 48. Samsonov, 59. E. Staal. Střely na branku: 39:24. Diváci: 16.270.
Nashville - St. Louis 4:3 (3:1, 1:1, 0:1)
Branky: 12. a 14. Sullivan, 1. Goc, 37. Hörnqvist - 14. D'Agostini, 29. Oshie, 46. Berglund. Střely na branku: 22:35. Diváci: 15.103.
Minnesota - Edmonton 4:2 (1:0, 2:2, 1:0)
Branky: 35. a 36. M. Koivu (na druhou Židlický), 8. Miettinen, 48. Cullen - 23. Penner (Hemský), 29. Gilbert. Střely na branku: 24:26. Diváci: 18.449.
Dallas - Detroit 4:1 (1:0, 3:0, 0:1)
Branky: 1. B. Richards, 21. Eriksson, 28. Morrow, 37. Neal - 52. Kronwall (Hudler). Střely na branku: 15:26. Diváci: 18.532.
Calgary - Florida 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)
Branky: 5. a 8. Dvořák, 50. Matthias (Olesz). Střely na branku: 27:18. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celé utkání, neinkasoval žádnou branku z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 100 procent. Diváci: 19.289.