Židlický se blýskl třemi body proti Vancouveru, brankář Neuvirth nedochytal

Čeští hokejisté Marek Židlický a Martin Havlát z Minnesoty se v úterním utkání NHL s Vancouverem podepsali pod pět branek Wild a přispěli k výhře 6:2. Židlický zaznamenal gól a dvě asistence a byl vyhlášen první hvězdou zápasu, Havlát připravil další dvě branky.

V duelu s Vancouverem se trefil i Martin Havlát (24). Na snímku oslava s Johnem Maddenem.

Wild rozhodli o výhře v prvních dvou třetinách, kdy sice jako první inkasovali, ale šesti góly do 34. minuty výsledek otočili. Obrat odstartoval v přesilové hře Židlický. Wild v utkání s Canucks využili i dvě zbývající početní výhody a potvrdili, že v této herní činnosti jsou nejlepší v soutěži.

Jednoznačná výhra udělala radost trenérovi Minnesoty Toddu Richardsovi, který po předchozí prohře s Columbusem kritizoval hráče za výkon a naordinoval jim vyčerpávající trénink. "Před startem utkání jsem byl moc zvědavý, jak na to zareagují. A jsem rád, že si naše připomínky vzali k srdci," prohlásil.

Rypien zmlátil protihráče i fanouška

Výši skóre neunesl hostující Rick Rypien, který za své chování může očekávat trest od disciplinární komise. V zápase se dvakrát porval a při odchodu do kabin po vyloučení se navíc mezi střídačkami dostal do potyčky s jedním z domácích fanoušků v hledišti.

"Některé hranice by diváci neměli překračovat. Zasahují do našeho prostoru," uvedl útočník Manny Malhotra, který rychle zakročil a Rypiena od fanouška odtáhl. "Nevadí nám jejich bučení, řvaní ani jiné způsoby podpory jejich týmu. Ale jakmile překročí určitou hranici a jsou na hráče agresivní, měli by počítat s tím, že se budeme bránit. Nemůžeme totiž vědět, co mají v úmyslu," dodal Malhotra.

Michal Neuvirth se mohl stát prvním brankářem Washingtonu v historii, který odchytal všechny minuty v úvodních šesti zápasech sezóny, kvůli nemoci se mu to ale nepovedlo. Český gólman, s nímž Capitals vyhráli poslední čtyři utkání, sice opět dostal v duelu proti Bostonu přednost před Semjonem Varlamovem, kvůli zdravotním potížím ale za stavu 0:2 v první třetině odstoupil.

Gólman Washingtonu Michal Neuvirth při utkání s Minnesotou. Český brankář byl v první třetině střídán kvůli zdravotním potížím.foto: ČTK/AP/Carolyn Kaster

"Stěžoval si na závrať a bolesti hlavy. Jakmile jsem to zjistil, odvolal jsem ho z ledu," uvedl po zápase trenér Washingtonu Bruce Boudreau, který o příznacích chřipky svého svěřence nevěděl. Po rozbruslení mu připadal český gólman v pořádku. "Jako bojovník si myslel, že se s tím v průběhu zápasu vypořádá. Ale pravděpodobně se to s rostoucí zátěží zhoršovalo," připojil kouč.

Krejčí druhou hvězdou zápasu

Capitals nakonec podlehli Bostonu 1:3. Gólem a asistencí se o to zasloužil i český útočník David Krejčí a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Neuvirtha tak připravil i o možnost překonat další klubový rekord v počtu domácích vítězství v řadě. V součtu s předchozím ročníkem jich rodák z Ústí nad Labem měl už na svém kontě deset, čímž vyrovnal deset let starý výkon Olafa Kölziga.

Krejčí otevřel skóre v desáté minutě při přečíslení dva na jednoho a u druhé branky týmu si připsal asistenci. Český centr, který v prvním útoku zastupuje zraněného Marka Savarda, využívá své šance a po čtyřech utkáních je nejproduktivnějším hráčem Bruins, když nasbíral už šest bodů za jednu trefu a pět přihrávek.

Souboj finských brankářů se odehrál v Nashvillu, kam zavítalo Calgary. Domácí gólman Pekka Rinne i hostující Miikka Kiprusoff umlčeli střelce až do prodloužení. V něm rozhodl o výhře Flames úspěšnou dorážkou Rene Bourque. Za Nashville nastoupil poprvé v sezóně český útočník Martin Erat, který předchozí utkání vynechal kvůli problémům se zády. Třebíčský rodák vyslal za necelých patnáct minut na Kiprusoffa čtyři střely a byl na ledě u inkasované branky.

Washington - Boston 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
Branky: 28. Johansson - 10. Krejčí, 12. Lucic (Krejčí), 43. Hunwick. Zásahy brankářů: Neuvirth 7/5, Varlamov 14/13 - Thomas 36/35. Diváci: 18 398.
Nashville - Calgary 0:1 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 0:1)
Branka: 63. Bourque. Zásahy brankářů: Rinne 35/34 - Kiprusoff 34/34. Diváci: 15 684.
Minnesota - Vancouver 6:2 (3:1, 3:0, 0:1)
Branky: 7. Židlický, 8. Latendresse (Havlát), 19. Clutterbuck (Havlát), 28. Madden, 33. Brunette (Židlický), 34. Cullen (Židlický) - 1. a 59. D. Sedin. Zásahy brankářů: Backström 27/25 - Luongo 18/12, Schneider 6/6. Diváci: 16 806.
San Jose - Carolina 2:5 (0:2, 2:1, 0:2)
Branky: 27. a 30. Marleau - 6. E. Staal, 18. Cole, 23. Dwyer, 43. LaRose, 48. Pitkänen. Zásahy brankářů: Niemi 31/26 - Ward 43/41. Diváci: 17 562.