Vokoun po sérii čistých kont poprvé v sezóně střídal

Dva zápasy trvající neprůstřelnost brankáře Tomáše Vokouna v hokejové NHL skončila. Poté co český gólman ve službách Floridy dvakrát za sebou vychytal čisté konto, inkasoval v utkání s Dallasem čtyři góly a po druhé třetině byl poprvé v sezoně vystřídán. Panteři nakonec prohráli 1:4.

Gólman Floridy Tomáš Vokoun inkasuje branku

Před zápasem Vokoun naposledy kapituloval minulý týden v pondělí v 55. minutě duelu s Vancouverem (1:2). Pak dovedl Floridu k výhrám 3:0 v Calgary a 6:0 nad Tampou. Jeho neprůstřelnost ukončil až po 140 minutách a 47 sekundách Steve Ott, který v 17. minutě čtvrtečního souboje dorazil střelu Jamieho Benna a poslal Dallas do vedení 1:0.

Vokouna, který si připsal 19 úspěšných zákroků, překonal do přestávky ještě Tom Wandell. Když pak stejný hráč v závěrečné minutě druhé části zvýšil už na 4:0, objevil se v třetím dějství v brance Floridy Scott Clemmensen, na něhož už domácí fanoušci málem zapomněli. Na rozdíl od Vokouna sice neinkasoval, na zvrat už se ale Panteři nezmohli. Jejich čestný úspěch zaznamenal tři minuty před koncem Stephen Weiss po přihrávce českého útočníka Michaela Frolíka.

"Od prvního do posledního hráče jsme nehráli dobře. Nemyslím si, že bych dnes mohl někoho z našeho mužstva pochválit," prohlásil jednoznačně trenér Peter DeBoer, jehož svěřencům zřejmě neprospěla pětidenní pauza od posledního duelu. "To ale nemůže být omluva! Jsem z našeho výkonu zklamaný. Postrádal jsem u hráčů větší nasazení a bojovnost, tedy věci, na které jsme mohli být předtím hrdí," dodal DeBoer.

Hvězdný Crosby

Na povedený vstup do sezóny naopak navázali hokejisté Pittsburghu, kteří udolali Nashville 4:3 v prodloužení a připsali si čtvrtou výhru v řadě. Na dva góly Predátorů přihrál český útočník Martin Erat, hvězdou zápasu se však stal kapitán Tučňáků Sidney Crosby, který vstřelil dvě branky a v nastaveném čase asistoval u rozhodujícího gólu Krise Letanga.

Sidney Crosby (vpravo) se raduje z gólu. foto: ČTK/AP/Gene J. Puskar

"Na to, že je teprve začátek sezóny, to byl velice kvalitní zápas. Spíš jsem si připadal, jako by byl už duben nebo květen a vrcholila bitva o postup do play off. Nashville třikrát vedl, v první, v druhé i v třetí třetině, ale naši hráči pokaždé dokázali odpovědět," pochvaloval si kouč Penguins Dan Bylsma. "Moc se mi líbilo úsilí, jaké jsme vyvinuli v třetí třetině, abychom vyrovnali a pak rozhodli v prodloužení," dodal Bylsma.

Na čtyři zápasy prodloužili vítěznou sérii také hokejisté Bostonu, kteří zahájili sezónu dvěma zápasy v Praze proti Phoenixu. V prvním prohráli, v odvetě však uspěli a od té doby válí. Po návratu do Ameriky uspěli na ledě New Jersey a ve Washingtonu a ve čtvrtek se radovali z triumfu i v úvodním domácím zápase znovu proti Washingtonu, který porazili 4:1.

Za úspěchy Bruins stojí především výborné výkony brankáře Tima Thomase. Držitel Vezinovy trofeje pro nejlepšího brankáře NHL z roku 2009 loni ztratil pozici týmové jedničky, na které ho nahradil nováček Tuukka Rask. Ten však v úvodním utkání v Praze čtyřikrát inkasoval a od té doby se do branky nepodíval. Thomas v následujících čtyřech zápasech vychytal čtyři výhry a dohromady pustil jen tři góly.

"Doufám, že to není jen ojedinělá úspěšná série, ale že to jsem zase já," prohlásil Thomas, který v létě podstoupil operaci kyčle. "Konečně se cítím skvěle. V minulé sezóně jsem si občas připadal, že chytám jen s jednou nohou," doplnil Thomas, který si proti Capitals připsal 38 úspěšných zásahů.

Boston už v tabulce Severovýchodní divize ztrácí pouhý bod na vedoucí Toronto, které po skvělém startu do sezóny podruhé v řadě podlehlo soupeři z New Yorku. Po pondělní porážce 1:2 v prodloužení s Islanders tentokrát Maple Leafs prohráli 1:2 už v základní hrací době s Rangers. Hosté vstřelili oba góly během 61 sekund v závěru první třetiny, asistenci u druhé branky si připsal český obránce Michal Rozsíval.

Kouč Toronta Ron Wilson se vůbec poprvé v sezóně odhodlal během zápasu k přeskupení útočných formací, výsledkem byl ale znovu jen jeden vstřelený gól, který v 52. minutě zaznamenal Colby Armstrong. "Dostali jsme, co si zasloužíme. V naší hře scházelo nasazení, hráči se nedokázali o výsledek poprat, jako by se báli strčit nos tam, kde to může bolet," zlobil se trenér Wilson.

Teprve druhého vítězství v sezóně se dočkali Ďáblové z New Jersey, kteří porazili Montreal na jeho ledě 3:0. Hlavní hvězdou zápasu se stal brankář Martin Brodeur, který zneškodnil všech 29 střel Canadiens a rozšířil svůj rekordní počet vychytaných nul v NHL na 112.

Trestal vyloučení Kubiny

Pozici nejlepšího týmu Východní konference si udrželi New York Islanders, kteří zvítězili 3:2 v prodloužení v Tampě. Rozhodující gól vstřelil v druhé minutě nastavení Matt Moulson, který potrestal vyloučení Pavla Kubiny ze závěru normální hrací doby. Platnost gólu potvrdil až po dlouhém, desetiminutovém čekání rozhodčí u videa, Moulsonovu střelu totiž brankář Dan Ellis chytil lapačkou ve vzduchu a sudí zkoumali, zda se tak stalo až za brankovou čárou.

Boston - Washington 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
Branky: 20. Ryder, 23. Caron, 33. Horton, 60. Chára - 50. Chimera. Michal Neuvirth odchytal za Washington 47 sekund, během nichž nemusel zasahovat. Střely na branku: 34:39. Diváci: 17.565.
Toronto - NY Rangers 1:2 (0:2, 0:0, 1:0)
Branky: 52. Armstrong - 17. Fedotěnko, 18. Anisimov (Rozsíval). Střely na branku: 25:32. Diváci: 19.310.
Philadelphia - Anaheim 2:3 (1:2, 1:0, 0:1)
Branky: 5. Hartnell, 34. Giroux - 1. Višňovský, 11. J. Blake, 59. Getzlaf. Střely na branku: 42:22. Diváci: 19.012.
Detroit - Calgary 4:2 (1:2, 1:0, 2:0)
Branky: 18. Zetterberg, 24. Lidström, 48. Franzén, 57. Bertuzzi - 16. a 19. Bäcklund. Střely na branku: 30:36. Diváci: 18.399.
Montreal - New Jersey 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Branky: 5. Parise, 35. Arnott, 44. Taormina. Střely na branku: 29:20. Diváci: 21.273.
Florida - Dallas 1:4 (0:2, 0:2, 1:0)
Branky: 57. Weiss (Frolík) - 20. a 40. Wandell, 17. Ott, 29. Neal. Tomáš Vokoun odchytal v brance Floridy 40 minut, z 23 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 82,6 procenta. Střely na branku. 28:29. Diváci: 11.580.
Nashville - Pittsburgh 3:4 v prodl. (1:0, 1:2, 1:1 - 0:1)
Branky: 1. Legwand, 29. Franson (Erat), 46. Hornqvist (Erat) - 34. a 53. Crosby, 21. Malkin, 64. Letang. Střely na branku: 24:38. Diváci: 17.113.
Colorado - San Jose 2:4 (1:1, 0:2, 1:1)
Branky: 15. Cumiskey, 48. Hejduk - 22. a 29. Pavelski, 20. Nichol, 59. Couture. Střely na branku: 31:34. Diváci: 12.803.
Tampa Bay - NY Islanders 2:3 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 0:1)
Branky: 19. Bergenheim, 25. St. Louis - 3. Grabner, 31. Parenteau, 62. Moulson. Střely na branku: 30:25. Diváci: 13.333.
Edmonton - Minnesota 2:4 (1:3, 0:0, 1:1)
Branky: 13. Hemský, 49. Horcoff - 3. a 6. Brodziak, 14. Latendresse (Havlát), 60. Burns. Střely na branku: 36:25. Diváci: 16.839.
Phoenix - Los Angeles 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)
Branky: 5., 8. a 60. Stempniak, 26. Ebbett - 29. a 58. Simmonds. Střely na branku: 27:30. Diváci: 6.706.