Obránce Polák vstřelil vítězný gól St. Louis

ST. LOUIS

Český obránce Roman Polák vstřelil v pátečním utkání NHL vítězný gól hokejistů St. Louis, kteří porazili obhájce Stanleyova poháru z Chicaga 4:2. Polák v polovině třetí třetiny zlomil nerozhodný stav 2:2 střelou z pravého kruhu pro vhazování. Výhru Blues pak pečetil minutu před koncem v přesilové hře Patrik Berglund.

Polákova střela nebyla nijak prudká, brankář Blackhawks Marty Turco ji však nejspíš přes clonící hráče neviděl a puk mu mezi betony proklouzl za čáru. "Nebyl jsem v ideální střelecké pozici, snažil jsem se jenom kotouč poslat na branku. Měl jsem skloněnou hlavu, prostě jsem jen instinktivně vystřelil," řekl Polák, který byl vyhlášen třetí hvězdou utkání.

St. Louis oplatilo Chicagu porážku z úterního utkání, v němž na soupeřově ledě během posledních sedmi minut základní hrací doby ztratilo vedení 2:0 a následně podlehlo v prodloužení. Pro Chicago zároveň skončila vítězná série, která trvala čtyři zápasy.

Svůj první gól v letošní sezóně dal vedle Poláka i další český zadák Jan Hejda, který však pouze zmírnil debakl Columbusu 2:6 s Calgary. Hlavní hvězdou zápasu se stal útočník René Bourque, jenž nastřílel hattrick a na jednu branku přihrál.

Úspěšný debut gólmana Karlssona

Úspěšný debut v NHL prožil švédský gólman Henrik Karlsson, jehož v létě Calgary získalo ze San Jose. V brance dostal příležitost proto, aby týmová jednička Miikka Kiprusoff nechytala tři zápasy ve čtyřech dnech.

"Že budu chytat, jsem věděl už týden dopředu. Bylo to hodně dlouhé čekání a jsem rád, že to mám zdárně za sebou. Byl jsem trochu nervózní," přiznal Karlsson, jemuž při premiéře hodně pomohli spoluhráči. Vždyť v první třetině čelil bývalý gólman Färjestadu a Södertälje pouhým čtyřem střelám a nakonec potřeboval jen 20 zákroků k vítězství.

Alfredsson už nasbíral 1000 bodů

Tři góly dali v pátek ještě další dva útočníci. Daniel Alfredsson, díky němuž Ottawa zvítězila na ledě Buffala 4:2, a Steven Stamkos, jehož Tampa porazila 5:2 Atlantu.

Alfredsson se stal 75. hráčem v historii NHL, který zaznamenal 1000 bodů. Jubilejní mety dosáhl kapitán Senators 22 sekund před závěrečnou sirénou trefou do prázdné branky při power play Sabres, kteří prohráli i pátý zápas na domácím ledě v letošní sezóně.

Alfredsson nasbíral všech tisíc bodů v dresu Ottawy a není překvapivé, že si poslední tři body ke kulatému součtu připsal právě proti Buffalu. V kariéře totiž do branky Sabres nastřílel už 41 gólů, což se povedlo ještě Jaromíru Jágrovi a Peteru Šťastnému. Žádný jiný hráč v NHL víc gólů Buffalu nedal.

Tampa se výhrou v Atlantě posunula zpět do čela soutěže. O svém triumfu rozhodla už v první třetině, kterou vyhrála 3:0. Hned v třetí minutě si hosté vynutili dvojnásobnou přesilovou hru, kterou vzápětí proměnil ve vedoucí gól obránce Brett Clark. Během závěrečných čtyř minut úvodní třetiny pak přidali další dva góly Vincent Lecavalier a hrdina večera Stamkos.

Columbus - Calgary 2:6 (1:3, 0:1, 1:2)
Branky: 17. Dorsett (Klesla), 51. Hejda - 20., 26. a 60. Bourque, 9. Hagman, 15. White, 52. Tanguay. Střely na branku: 22:23. Diváci: 10 784.
Buffalo - Ottawa 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)
Branky: 14. a 25. Connolly - 12., 31. a 60. Alfredsson, 24. Shannon. Střely na branku: 36:32. Diváci: 18 009.
Vancouver - Minnesota 5:1 (1:0, 1:0, 3:1)
Branky: 52. a 57. Malhotra, 12. Torres, 25. Kesler, 58. Tambellini - 58. Miettinen. Střely na branku: 35:24. Diváci: 18 860.
St. Louis - Chicago 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
Branky: 7. a 27. Perron, 52. Polák, 59. Berglund - 11. Sharp, 30. Seabrook. Střely na branku: 28:25. Diváci: 19 150.
Atlanta - Tampa Bay 2:5 (0:3, 1:1, 1:1)
Branky: 29. Slater, 54. Byfuglien - 18., 38. a 60. Stamkos, 4. Clark, 17. Lecavalier. Střely na branku: 30:33. Diváci: 9138.