Voráček se dvěma góly podílel na kanonádě Columbusu

NEW YORK

Český hokejový útočník Jakub Voráček se v NHL podílel dvěma góly na kanonádě Columbusu, který rozstřílel St. Louis 8:1. Voráček, jenž měl dosud na kontě jediný gól, v 7. minutě otevřel skóre zápasu, na začátku druhé třetiny zvýšil už na 4:0 a na konci byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání.

Blue Jackets se podařilo zcela rozložit obranu St. Louis, kteří vyhráli předchozích sedm zápasů v řadě a v posledních šesti duelech inkasovali dohromady jen čtyři branky. Po Voráčkově druhém gólu se poroučel na střídačku slovenský gólman Jaroslav Halák, jenž v uplynulých pěti zápasech třikrát vychytal čisté konto.

"Je to pro nás obrovské vítězství, navíc proti diviznímu rivalovi," konstatoval trenér Columbusu Scott Arniel, jehož tým v žádném z dosavadních zápasů nedal více než tři góly. Přesto si Blue Jackets nevedou špatně, když vyhráli osm z posledních jedenácti duelů a v tabulce Východní konference ztrácejí jen dva body právě na vedoucí St. Louis a Los Angeles.

"Byl to dneska zábavný večer," usmíval se po utkání Voráček. "Je skvělé, že se nám konečně podařilo vstřelit více než tři góly. Hráli jsme dobře od první minuty, prosadily se všechny čtyři formace, vítězství jsme si zasloužili. Doufám, že si tuhle formu udržíme," dodal Voráček.

Frolík s Vokounem hlavními tahouny vítězství Floridy

Povedený večer prožil ve středu také další český útočník Michael Frolík, jenž gólem a dvěma asistencemi přispěl k vítězství Floridy nad Torontem 4:1. Brankář Tomáš Vokoun zneškodnil 32 z 33 střel, o čisté konto ho připravil až šest a půl minuty před koncem Michail Grabovskij.

"Sehráli jsme dobrý zápas, vytvořili jsme si řadu šancí a šli za vítězstvím," pochválil mužstvo trenér Peter DeBoer. "Trefili se hráči, od kterých to potřebujeme - Brian Allen dal důležitý první gól, také Matthias a Frolík. A když jsme propadli, Vokoun nás podržel. Chytal opravdu skvěle," dodal DeBoer.

Toronto si po slibném vstupu do sezóny, kdy vyhrálo první čtyři zápasy, připsalo sedmou porážku v řadě. Nic platná nebyla ani schůzka, kterou před zápasem svolal trenér Ron Wilson. "Povídali jsme si asi hodinu a vyříkali si některé věci. Myslím, že se nám povedlo první střídání, jenže při druhém jsme faulovali a naše rodící se převaha byla fuč," prohlásil Kris Versteeg.

Ještě hůře než Toronto jsou na tom New York Islanders, kteří podlehli na ledě Anaheimu 0:1 a prohráli už poosmé za sebou. Kačerům k vítězství stačilo pouhých čtrnáct střel na branku, jediný gól zápasu dal v 44. minutě Saku Koivu. Brankář Anaheimu Curtis McElhinney si připsal 27 zákroků a vychytal první čisté konto v NHL.

New Jersey stále bez výhry před domácími fanoušky

Bez vítězství na domácím ledě zůstávají New Jersey Devils. Poslední tým Východní konference podlehl Buffalu 4:5 po samostatných nájezdech a v sedmém zápase před vlastními fanoušky vytěžil teprve druhý bod.

Ďáblové přitom v utkání i díky dvěma asistencím Patrika Eliáše třikrát vedli, jednogólový náskok však pokaždé ztratili a v penaltovém rozstřelu prohráli 1:2. Rozhodující nájezd proměnil ve čtvrté sérii Derek Roy, Ilja Kovalčuk při následném pokusu o vyrovnání ani nevystřelil.

Fanoušci si pak neodpustili tradiční bučení, zatímco Sabres oslavovali druhou výhru v nájezdech za sebou. V sobotu vyhráli 3:2 nad Torontem. "Puk mi utekl z hokejky. To je celé," komentoval svůj nepovedený samostatný nájezd viditelně frustrovaný Kovalčuk.

Krizi prožívá také Pittsburgh, jenž podlehl Bostonu 4:7 a připsal si šestou porážku z posledních osmi utkání. Penguins vedli po dvou třetinách 4:2, v třetí části však totálně vyhořeli, když inkasovali pět gólů. Nedařilo se ani obhájcům Stanley Cupu z Chicaga, kteří prohráli 1:2 s Phoenixem a z posledních sedmi zápasů vytěžili pouhé čtyři body.

New Jersey - Buffalo 4:5 po sam. n. (1:0, 3:3, 0:1 - 0:0)
Branky: 11. a 33. Arnott (na obě Eliáš), 28. Clarkson, 39. Langenbrunner - 26. a rozh. nájezd Roy, 26. Pominville, 34. Myers, 49. Ennis. Střely na branku: 32:42. Diváci: 14.566.
Pittsburgh - Boston 4:7 (2:2, 2:0, 0:5)
Branky: 2. Asham, 17. Orpik, 36. Kunitz, 40. Crosby - 9. Recchi, 17. Marchand, 44. Horton, 45. Chára, 53. S. Thornton, 57. Wheeler, 60. Lucic. Střely na branku: 46:33. Diváci: 18.113.
Anaheim - NY Islanders 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branka: 44. S. Koivu. Střely na branku: 14:27. Diváci: 14.393.
Florida - Toronto 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
Branky: 8. Allen, 36. Reinprecht (Frolík), 43. Matthias (Frolík), 53. Frolík - 54. Grabovskij. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celý zápas, z 33 střel inkasoval jeden gól a úspěšnost zásahů měl 97 procent. Střely na branku: 28:33. Diváci: 15.243.
Chicago - Phoenix 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)
Branky: 10. Bickell - 27. Turris, 27. Belanger. Střely na branku: 36:22. Diváci: 21.181.
Columbus - St. Louis 8:1 (3:0, 3:1, 2:0)
Branky: 7. a 24. Voráček, 32. a 42. Clark (na první Klesla), 11. Boll, 17. Nash, 34. Umberger, 42. Vermette - 31. Crombeen (Sobotka). Střely na branku: 35:30. Diváci: 10.265.