Vokoun předčil v duelu českých brankářů NHL mladšího Pavelce

Hokejový gólman Tomáš Vokoun předčil ve středečním utkání NHL v souboji českých brankářů Ondřeje Pavelce a dovedl Floridu k výhře 2:1 v Atlantě. V utkání zneškodnil osmatřicet střel soupeře, byl vyhlášen první hvězdou zápasu a v součtu posledních tří zápasů inkasoval jen třikrát. Také obě branky Panthers měly českou stopu: u první asistoval Michael Frolík, druhou vstřelil Radek Dvořák. V dresu vítězů nastoupil poprvé v této sezóně Michal Řepík.

Brankář Floridy Tomáš Vokoun zasahuje.

Vokoun má v posledních dnech vynikající formu. Týmu vychytal výhru nad Torontem (4:1), Minnesotou (2:1), dnes nad Atlantou a celkově v těchto utkáních zastavil 92 z 95 střel. "Když dostanete jen jeden gól, posiluje to vaše sebevědomí. Bylo by hezké, kdyby to takhle pokračovalo i dále," uvedl český brankář.

V duelu s Atlantou zkušeného gólmana překonal pouze v úvodní části obránce Zach Bogosian, v prostředním dějství pak ale Florida dvěma zásahy otočila. Na výsledku už nic nezměnil ani drtivý nápor domácích v závěrečné třetině, kdy soupeře přestříleli 18:3. "Ve druhé části nás zatlačili do obrany, hráli jsme často v našem pásmu a dvakrát z toho skórovali. My jsme pak odehráli skvělou poslední dvacetiminutovku, skoro pořád jsme byli v jejich obranné třetině, ale nedokázali jsme se prosadit přes Vokouna," mrzelo Pavelce. "Nevypadalo to, že by měl něco pustit. Dnes chytal v životní formě," pochválil Vokouna i trenér Floridy Peter DeBoer.

První hvězdou zápasu se stal i Martin Havlát, jehož druhý gól v sezoně pomohl Minnesotě k výhře 2:1 v prodloužení nad Anaheimem. Trefa českého útočníka znamenala v základní hrací době rychlou odpověď na vedoucí branku hostí. A svůj díl viny na ní nese i brankář Curtis McElhinney, kterého Havlát překpvapil bekhendovou střelou z téměř nulového úhlu, když mu puk propadl mezi betonem a pravou tyčkou.

Devětadvacetiletý Havlát se po pomalém rozjezdu rozehrává a v sedmi listopadových utkáních týmu zaznamenal dvě branky a šest asistencí. Jeho agent Alan Walsh shodou okolností nedávno v médiích zkritizoval vedení Wild, že Havláta nedostatečně využívají. V prodloužení pak rozhodl o výhře Wild dorážkou Antti Miettinen.

Hanzal vstřelil vítězný gól Phoenixu

Ve druhém utkání za sebou vstřelil český hokejista Martin Hanzal vítěznou branku Phoenixu. Třiadvacetiletý centr, nejvytěžovanější útočník týmu, tečí střely Radima Vrbaty zvyšoval ve druhé třetině na 2:0 a navíc si připsal ještě asistenci u třetí branky týmu, kterou Lauri Korpikoski pečetil výhru Coyotes 3:1 v Calgary. Jednalo se o čtvrtou výhru Phoenixu v řadě. "Upřímně řečeno, měli jsme špatný start do sezony. Nyní se ale po vítězných zápasech cítíme skvěle, hokej nás baví. Momentálně to nemůže být lepší," prohlásil Hanzal a vyzvedl výkon brankáře Ilji Bryzgalova, jenž měl po bezbrankové první třetině na kontě 16 zásahů. "Byl výborný. Je to náš nejlepší hráč a když chytá dobře, máme větší šanci vyhrát. To je jednoduchá dedukce," dodal Hanzal.

I zásluhou českých hokejistů skončila domácí neporazitelnost Los Angeles, které ve své aréně zvítězilo ve všech předchozích osmi utkáních. Obránce Rostislav Klesla vsítil premiérový gól sezony a Jakub Voráček byl u zrodu vítězného gólu Ricka Nashe. Kapitán Columbusu zaznamenal celkově dvě branky, kterými v závěrečných čtyřech minutách zlomil nerozhodný stav a dovedl tým k vítězství 5:3.

Michal Neuvirth, třetí český gólman v soutěži, se dostal do čela statistik brankářů NHL v počtu vítězství. Dvaadvacetiletý rodák z Ústí nad Labem si připsal dvanáctou výhru v sezoně, když i díky jeho 31 úspěšným zákrokům porazil Washington na svém ledě Buffalo 4:2. Jeho spoluhráč Tomáš Fleischmann se poprvé v letošním ročníku nevešel do základního kádru.

Neuvirth pustil obě branky ve 33. minutě v rozmezí 48 sekund a hosté se z tříbrankové ztráty dostali rázem na dostřel. Víc jim ale Neuvirth nedovolil. "Můžeme buď jeho výkon vyzdvihnout anebo připustit, že jsme naše šance neřešili dobře. Je to spíše kombinace obojího. Ve třetí třetině ale chytal vskutku výborně," konstatoval útočník Buffala Jason Pominville.

Carolina rozstřílela Ottawu

Obrana St. Louis byla v úvodních zápasech s Jaroslavem Halákem a Tyem Coklinem těžko propustná. V prvních 12 utkáních inkasovala pouhých 18 branek, ale v následujících pěti duelech byla nedobytnost tatam, když dostala 28 gólů. Naposledy hráči St. Louis narazili v Detroitu, kde prohráli 3:7 a vrcholem všeho byl vlastní gól Haláka. Slovenský brankář nejdříve zneškodnil střelu Drew Millera, ale ve snaze odpálit ze vzduchu vyražený kotouč do rohu kluziště si ho srazil přímo do branky.

Sedmigólový příděl připravili svému protivníkovi i hokejisté Caroliny, kteří na svém ledě přejeli Ottawu 7:1. U jediné branky hostí si asistenci připsal Filip Kuba. Hrdinou zápasu byl Eric Staal, který se na kanonádě Hurricanes podílel třemi góly a dvěma přihrávkami. Hattrick ve středečním programu NHL zaznamenal i Jonathan Toews, který nasměroval Chicago k výhře 5:0 v Edmontonu.

Nový trenér, stejný výsledek. Hokejisté New Yorku Islanders, kteří sehráli první zápas pod vedením Jacka Capuana, podlehli doma Tampa Bay 2:4 a museli zkousnout jedenáctou porážku v řadě. Pro Islanders je to nejdelší černá série od roku 1999. "Jen jsem po nich chtěl, aby se více uvolnili a zápas si trochu užili. Myslím si, že to dnes nebylo špatné, odvedli jsme dobrou práci ve spoustě činností," uvedl Capuano, pro něhož to byl trenérský debut v NHL.

NY Islanders - Tampa Bay 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)
Branky: 38. Moulson, 59. Tavares - 20. Stamkos, 33. B. Clark, 59. St. Louis, 60. Thompson. Střely na branku: 36:40. Diváci: 8.025.
NY Rangers - Boston 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)
Branky: 28. Dubinsky, 46. Gáborík - 32. Lucic, 37. Seguin, 42. Recchi. Střely na branku: 36:20. Diváci: 18.200.
Pittsburgh - Vancouver 3:1 (1:0, 2:1, 0:0)
Branky: 17. Crosby, 26. Talbot, 30. Asham - 30. Hamhuis. Střely na branku: 29:30. Diváci: 18.252.
Washington - Buffalo 4:2 (2:0, 1:2, 1:0)
Branky: 13. Bäckström, 18. Bradley, 23. Steckel, 60. Sjomin - 33. D. Roy, 33. Leopold. Střely na branku: 29:33. Brankář Michal Neuvirth odchytal za Washington celé utkání, inkasoval dvě branky ze 33 střel a úspěšnost zásahů měl 93,94 procent. Diváci: 18.398.
Carolina - Ottawa 7:1 (4:0, 0:0, 3:1)
Branky: 11., 17. a 54. E. Staal, 17. a 42. LaRose, 5. Gleason, 56. T. Ruutu - 50. Alfredsson (Kuba). Střely na branku: 28:24. Diváci: 12.938.
Atlanta - Florida 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)
Branky: 8. Bogosian - 22. Weiss (Frolík), 39. Dvořák. Střely na branku: 39:34. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu 59 minut, inkasoval dvě branky ze 34 střel a úspěšnost zásahů měl 94,12 procent. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celé utkání, inkasoval jednu branku ze 39 střel a úspěšnost zásahů měl 97,44 procent. Diváci: 10.168.
Detroit - St. Louis 7:3 (1:1, 2:2, 4:0)
Branky: 37. a 53. Cleary, 9. D. Miller, 34. Abdelkader, 54. Zetterberg, 55. B. Stuart, 56. Holmström - 10. Boyes, 29. Winchester, 38. McDonald. Střely na branku: 31:36. Diváci: 20.066.
Minnesota - Anaheim 2:1 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 27. Havlát, 64. Miettinen - 25. Selänne. Střely na branku: 27:28. Diváci: 16.890.
Colorado - San Jose 4:3 v prodl. (1:1, 0:2, 2:0 - 1:0)
Branky: 19. Shattenkirk (Hejduk), 49. Ch. Stewart, 55. Stastny, 63. Porter - 1.Couture, 22. D. Boyle, 30. Moore. Střely na branku: 22:43. Diváci: 12.436.
Edmonton - Chicago 0:5 (0:2, 0:2, 0:1)
Branky: 15., 20. a 22. Toews, 39. Sharp, 42. Bickell. Střely na branku: 18:47. Diváci: 16.839.
Calgary - Phoenix 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)
Branky: 57. Bourque - 28. Wolski, 33. Hanzal (Vrbata), 60. Korpikoski (Hanzal). Střely na branku: 40:31. Diváci: 19.289.
Los Angeles - Columbus 3:5 (1:1, 1:1, 1:3)
Branky: 10. Handzuš, 39. Smyth, 42. Justin Williams - 57. a 60. R. Nash (na první Voráček), 8. Murray, 32. Klesla, 44. Boll. Střely na branku: 36:26. Diváci: 18.118.