Hemský řádil v Montrealu. Třemi body pomohl Edmontonu k výhře

MONTREAL

Český útočník Aleš Hemský se úspěšně vrátil do sestavy Edmontonu. Poté, co vynechal poslední tři zápasy kvůli problémům s třísly, přispěl gólem a dvěma asistencemi k vítězství Oilers na ledě Montrealu 4:3 v prodloužení.

Hokejista Minnesoty Wild's Matt Cullen, vlevo, se raduje spolu s Martinem Havlátem z góli do sítě Phoenixu Coyotes.

Domácí Canadiens přitom po čtyřiceti minutách vedli 3:1, Oilers však poprvé v sezoně dokázali zvrátit zápas, v němž po dvou třetinách prohrávali. K obratu zavelel v 51. minutě Hemský, který svým sedmým gólem v sezoně snížil na rozdíl jediné branky, v 54. minutě po Hemského přihrávce vyrovnal dokonce ve vlastním oslabení Sam Gagner. Vítězný gól pak vstřelil v třetí minutě nastaveného času Dustin Penner.

V dresu domácích o sobě dal vědět obránce Roman Hamrlík, který přihrál na druhý gól Canadiens a třetí sám vstřelil. Pro Hamrlíka to byla druhá trefa v sezoně.

"Je krása pozorovat, jak tenhle mladý tým roste před očima. Ještě to není hotový produkt, ale udělali jsme další krok správným směrem," pochvaloval si po utkání trenér Oilers Tom Renney, jehož svěřenci teprve podruhé v sezoně dokázali vyhrát dvě utkání po sobě.

A hlavní zásluhu na tom měl Aleš Hemský, jehož formace s Gagnerem a Magnusem Pääjärvim-Svenssonem zaznamenala v utkání dohromady šest bodů. "První zápas po zranění bývá obvykle nejhorší. Aleš byl ale dynamický a připravil spoustu šancí," pochválil Hemského Gagner.

Vítězný gól ovšem Canadiens nabídli soupeři sami. Při zakládání útoku totiž Mike Cammalleri ztratil puk a Penner se dostal do samostatného nájezdu, který zakončil střelou mezi betony brankáře Careyho Price.

Erat přihrál na dva góly

Útočník Martin Erat přihrál na dva góly při vítězství Nashvillu v Columbusu 4:3 po samostatných nájezdech. Predátoři potvrdili, že jsou letos specialisty na penalty, když vyhráli čtvrtý ze šesti rozstřelů. Vítězný gól tentokrát vstřelil v druhé sérii Steve Sullivan, který ve 44 zápasech proti Columbusu zaznamenal 43 bodů. Nikdo další v nájezdech úspěšný nebyl, včetně Erata a domácího Jakuba Voráčka.

Finský gólman ve službách Nashvillu Pekka Rinne tak zneškodnil všechny tři penalty. "Osobně mám nájezdy rád. Hodně je trénujeme, jsou důležitou součástí hry. Každý bod, který v nich získáme, může mít na konci sezony ohromnou cenu," připomněl Rinne.

Nashville rovněž vítězstvím potvrdil nadvládu nad Columbusem, když vyhrál 24 z posledních 30 vzájemných zápasů.

David Krejčí přispěl jednou asistencí k vítězství Bostonu 3:0 na ledě Philadelphie. Hlavní hvězdou zápasu se stal brankář Tim Thomas, který zlikvidoval všech 41 střel Flyers, kteří v posledním play off vyřadili Bruins po sedmizápasovém dramatu.

"Dnes to byl skvělý zápas. Všechno šlo jako po másle, přálo mi štěstí a spoluhráči před mou brankou odvedli opravdu spoustu tvrdé práce. A byli jsme za ni zaslouženě odměněni," prohlásil Thomas.

Nečekaného hrdinu mělo utkání Anaheimu s Floridou. O vítězství domácích 5:3 rozhodl George Parros, který dvakrát překonal brankáře Tomáše Vokouna. Parros přitom patří k vyhlášeným bitkařům, v předchozích 314 zápasech NHL nasbíral jen 27 bodů, zato si odseděl 750 minut na trestné lavici.

A nebyl by to Parros, aby se neporval i v takto vydařeném zápase. Poté, co v 15. minutě otevřel skóre utkání, hned po vhazování shodil rukavice a pustil se do bitky s Darcym Hordichukem. "Když jsem byl vyhlášen první hvězdou utkání, byl to fantastický pocit. Vypadalo to, jako bych dneska puk přitahoval," uvedl Parros.

Jednoznačnou záležitostí se stalo kanadské derby mezi Calgary a Vancouverem. Hostující Canucks zvítězili vysoko 7:2 zejména díky čtyřem gólům v poslední třetině.

Montreal - Edmonton 3:4 v prodl. (1:1, 2:0, 0:2 - 0:1)
Branky: 14. Gomez, 29. Darche (Hamrlík), 31. Hamrlík - 18. Foster (Hemský), 51. Hemský, 54. Gagner (Hemský), 63. Penner. Střely na branku: 39:32. Diváci: 21.273.
Philadelphia - Boston 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)
Branky: 6. Bergeron, 16. Seguin, 59. Lucic (Krejčí). Střely na branku: 41:32. Diváci: 19.684.
Columbus - Nashville 3:4 po sam. n. (0:1, 1:1, 2:1 - 0:0)
Branky: 28. a 51. Vermette (na první Hejda), 43. Russell - 18. Wilson (Erat), 37. S. Kosticyn (Erat), 52. Klein, rozhodující sam. nájezd Sullivan. Střely na branku: 31:29. Diváci: 9.892.
Anaheim - Florida 5:3 (1:0, 2:1, 2:2)
Branky: 15. a 27. Parros, 27. Getzlaf, 43. Perry, 60. Ryan - 42. a 59. Bernier, 29. Santorelli. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu 59 minut, z 28 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 85,7 procenta. Střely na branku: 29:32. Diváci: 12.504.
Minnesota - Phoenix 2:4 (0:1, 0:1, 2:2)
Branky: 53. Cullen (Židlický), 59. M. Koivu (Havlát) - 26. a 58. Upshall, 20. Jovanovski, 60. Korpikoski. Střely na branku: 35:36. Diváci: 17.101.
Calgary - Vancouver 2:7 (1:2, 1:1, 0:4)
Branky: 11. Jackman, 27. Tanguay - 3., 42. a 56. Raymond, 9. Tambellini, 24. D. Sedin, 47. Burrows, 58. Hamhuis. Střely na branku: 20:36. Diváci: 19.289.
St. Louis - Washington 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)
Branky: 40. Steen - 48. a 60. Bäckström, 9. Laich, 11. Gordon. Střely na branku: 38:26. Diváci: 19.150.