Góly Havláta a Hejduka vynesly Minnesotě i Coloradu jen bod

NEW YORK

Český útočník Martin Havlát si v pátečním utkání NHL připsal gól a asistenci, přesto čtvrtou porážku Minnesoty v řadě neodvrátil. Wild na svém ledě podlehli po penaltovém rozstřelu hokejistům Calgary 2:3, rozhodující nájezd proměnil Rene Bourque. Havlát se ziskem dvou bodů posunul na druhou příčku kanadského bodování českých hráčů v NHL.

Útočník Colorada Milan Hejduk

Mladoboleslavský rodák, který v posledních jedenácti utkáních nasbíral 16 bodů, stál u zrodu úvodní trefy zápasu a po obratu hostů zajistil v závěrečné třetině individuální akcí Minnesotě alespoň bod. Havlát zachytil u levého mantinelu nahozený puk, zamířil k bráně, bekhendovou střelou překonal gólmana Henrika Karlssona a vyrovnal na 2:2.

Nerozhodný stav musely rozhodnout až nájezdy, v nichž zařídil Calgary druhý bod Bourque střelou mezi betony. Flames tak dali zapomenout na předchozí vysokou porážku 2:7 s Vancouverem. "Odčinili jsme to. Odpověděli jsme na minulý zápas správným způsobem. Přesně tohle jsme potřebovali," prohlásil trenér Brent Sutter.

V čele produktivity českých hokejistů v soutěži je nadále útočník Milan Hejduk, který byl jediným střelcem Colorada na ledě Caroliny. Olympijský vítěz z Nagana ve spolupráci s Kevinem Shatterinkem dotáhl v třetí třetině do gólové podoby přečíslení dvou na jednoho a zajistil týmu prodloužení. V něm rozhodl Brandon Sutter o druhém bodu pro Carolinu za výhru 2:1.

Hokejisté Colorada byli v úvodní části aktivnější, ale na začátku prostřední třetiny nevyužili v krátkém sledu tři přesilovky. V neúspěšně přesilovkové formaci Avalanche nastupoval i Tomáš Fleischmann, který odehrál po výměně z Washingtonu první zápas za Colorado. Při dlouhodobých absencích Chrise Stewarta a Petera Muellera se od českého útočníka očekává, že jejich gólovou produkci nahradí.

Newyorské derby znovu pro Rangers

Podruhé během dvou dnů na sebe v newyorském derby narazili Rangers a Islanders a opět byli úspěšnější hokejisté z Manhattanu. Zatímco ve čtvrtek Rangers přestříleli soupeře 6:5, v páteční defenzivní bitvě Islanders zdolali 2:0. Úvodní gól zápasu vsítil Marc Staal, trefou do prázdné branky pak výhru Rangers zpečetil Brian Boyle. Čtvrté čisté konto v sezóně si připsal Henrik Lundqvist.

Hned čtyři týmy v šesti zápasech pátečního programu nedovolily soupeři skórovat. Vedle Rangers se to povedlo také Buffalu, Detroitu a Vancouveru. Buffalo přidalo k zodpovědnému výkonu v obraně i produktivitu: vstřelilo stejný počet branek jako v součtu čtyř předchozích utkání a Columbus přehrálo jednoznačně 5:0.

Vancouver eliminoval střelce Chicaga zejména zásluhou výborného výkonu brankáře Roberta Luonga, který zneškodnil všech 32 soupeřových pokusů a připsal si druhé čisté konto v sezóně. V útoku ho podpořili brankami Tanner Glass, Christian Ehrhoff a Henrik Sedin a Vancouver zvítězil na ledě obhájce Stanleyova poháru 3:0.

Druhou nulu v ročníku zaznamenal i Jimmy Howard z Detroitu, který přiváděl svými zákroky k zoufalství hráče Anaheimu. Šestadvacetiletý brankář zastavil všech 41 střel a dovedl Detroit k výhře 4:0. O první dvě branky se postarali švédští hráči Johan Franzén a Tomas Holmström. Tomu na gól přihrál Henrik Zetterberg, který si připsal 500. bod v NHL. Další detroitské zásahy pak přidali Dan Cleary a Valtteri Filppula.

NY Rangers - NY Islanders 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky: 25. M. Staal, 60. B. Boyle. Střely na branku: 21:17. Diváci: 18 200.
Carolina - Colorado 2:1 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)
Branky: 45. Skinner, 62. Sutter - 53. Hejduk. Střely na branku: 30:35. Diváci: 16 277.
Buffalo - Columbus 5:0 (2:0, 1:0, 2:0)
Branky: 6. Hecht, 15. Pominville, 33. Stafford, 56. Ennis, 60. Vanek. Střely na branku: 37:19. Diváci: 18 529.
Minnesota - Calgary 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 33. Bouchard (Havlát), 53. Havlát - 40. Giordano, 45. Tanguay, rozh. nájezd Bourque. Střely na branku: 22:32. Diváci: 17 130.
Chicago - Vancouver 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
Branky: 32. Glass, 46. Ehrhoff, 56. H. Sedin. Střely na branku: 32:18. Diváci: 21 737.
Anaheim - Detroit 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
Branky: 2. Franzén, 35. Holmström, 39. Cleary, 60. Filppula. Střely na branku: 41:29. Diváci: 15 173.