Brankář Pavelec zazářil proti lídrovi NHL, Frolík rozhodl nájezdy

NEW YORK

Český brankář Ondřej Pavelec byl v sobotním utkání NHL hlavním strůjcem vítězství Atlanty 3:1 na ledě vedoucího týmu soutěže Washingtonu. Třiadvacetiletý gólman, který se ocitl pod největší palbou soupeře v letošním ročníku, zneškodnil 45 střel a stal se první hvězdou zápasu. Pavelec si připsal sedmou výhru z posledních osmi startů.

Brankář Atlanty Ondřej Pavelec zasahuje.

Úspěšnou bilanci načal 19. listopadu, kdy právě v zápase s Washingtonem zaznamenal čisté konto. "I dnes měl několik dobrý zákroků. To nepopírám. Zřejmě si pro nám hodně věří," uvedl trenér Capitals Bruce Boudreau. "Ale byli jsme málo agresivní, abychom se propracovali k dorážkám a dalším šancím."

Pavelec se nejvíce zapotil ve druhé části, kdy na něho šlo 20 střel. Z tlaku vytěžili domácí hráči kontaktní gól, když českého gólmana překonal Alexandr Ovečkin. Ruský kanonýr se prosadil poprvé po devíti zápasech. "Všichni odvedli výbornou práci. Vždy jsem viděl první střelu, nepouštěli je k dorážkám. Byl to výborný kolektivní výkon," uvedl Pavelec.

Plekanec dal vítězný gól Montrealu

I bez Tomáše Vokouna, který popáté v sezoně přenechal místo v brance svému náhradníkovi Scottu Clemmensenovi, vyhrála Florida ve Phoenixu 2:1 po samostatných nájezdech. Zasloužil se o to zejména český útočník Michael Frolík, který byl jediným střelcem týmu v základní hrací době a penaltový rozstřel rozhodl v pátém kole trefou mezi betony brankáře Ilji Bryzgalova. Panthers v zápase ztratili zkušeného útočníka Radka Dvořáka, který ve druhé třetině odstoupil z utkání po nárazu hlavou do zadního mantinelu. Za domácí se jako jediný gólově prosadil Martin Hanzal, který na Frolíkův zásah odpověděl za šest minut.

Úkol nahradit zraněného Andreje Markova, který ve středu podstoupí operaci pravého kolena a bude týmu chybět do konce sezóny, bude ležet na bedrech českých obránců Romana Hamrlíka a Jaroslava Špačka. Oba strávili v zápase proti San Jose na ledě největší počet minut, eliminovali nejúdernější řadu soupeře a i díky jejich zodpovědnému výkonu v defenzivě vyhrál Montreal 3:1. Hamrlík si připsal i asistenci u třetí branky, když jeho střelu dorazil Mike Cammalleri. Vítězný gól dal Tomáš Plekanec, druhá hvězda zápasu, v němž Montreal slavil 101. výročí založení klubu.

Zazářil i Erat

Mezi první hvězdy sobotních zápasů se zařadil i Martin Erat, který třemi přihrávkami pomohl Nashvillu k výhře 5:2 nad Carolinou. Český útočník v posledních dvou utkáních nasbíral pět asistencí, přitom v předcházejících šestnácti duelech měl na kontě pouze šest bodů. "Někdy trvá trochu déle, než najdete správné složení formací. Nyní už vše funguje, všechny čtyři řady hrají dobře," uvedl Erat.

Po jeho akcích odskočili Predators v první třetině z 1:1 na 3:1. Poté, kdy v prostřední části snížil druhým gólem v sezoně Jiří Tlustý, připravil Erat v úvodu poslední dvacetiminutovky i čtvrtý gól. "Škoda, že jsme neudrželi tempo ze druhé třetiny. Špatný nástup do poslední třetiny nás stál zápas," konstatoval Tlustý. V brance Nashvillu se po téměř měsíci objevil Anders Lindbäck a nyní bude ve větším zápasovém zatížení, protože první gólman Pekka Rinne podstoupil v pátek operaci kolena.

Hejduk bodoval posedmé v řadě, Colorado ale prohrálo

V sedmém utkání v řadě bodoval nejproduktivnější český hráč sezony Milan Hejduk, které své statistiky rozšířil o gól a asistenci, přesto v ofenzivně laděném utkání podlehl s Coloradem na ledě Tampy Bay 5:6. Na desátou letošní branku, kterou v předposlední minutě stanovil konečné skóre, mu přihrál Tomáš Fleischmann. Ten ve svém druhém startu za Colorado po výměně z Washingtonu zaznamenal dvě asistence.

I branka Patrika Eliáše znamenala v závěru utkání pouze zdramatizování zápasu. Český útočník při závěrečné power play dal kontaktním gólem New Jersey naději na bodový zisk, ale v jejím dalším průběhu inkasovali Devils popáté a na ledě Philadelphie prohráli 3:5.

Naopak trefa Martina Havláta poslala zápas Minnesoty stejně jako v pátek do prodloužení, ale poté byl opět úspěšnější soupeř. Zatímco minule podlehli hráči Wild až v penaltovém rozstřelu, nyní rozhodlo o jejich páté prohře za sebou prodloužení, o což se přesnou ranou postaral obránce Stephane Robidas a zajistil Dallasu výhru 4:3.

Potíže útočníka Aleše Hemského s třísly přetrvávají. V předminulém utkání sice zazářil a třemi body pomohl Edmontonu k výhře nad Montrealem, ale o víkendu už opět nenastoupil a vynechal páté z posledních šesti utkání týmu. Termín jeho návratu je neurčitý a pravděpodobně bude zařazen na listinu zraněných hráčů. Jeho místo v zápase zaujal Ryan Jones, který jedním gólem přispěl k výhře Oilers 2:1 v prodloužení nad St. Louis.

Philadelphia - New Jersey 5:3 (1:2, 1:0, 3:1)
Branky: 4. Van Riemsdyk, 21. Giroux, 44. Richards, 49. Briere, 60. Carter - 4. Kovalčuk (Eliáš), 13. Zajac, 60. Eliáš. Střely na branku: 34:26. Diváci: 19 657.
Montreal - San Jose 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Branky: 6. Darche, 34. Plekanec, 49. Cammalleri (Hamrlík) - 14. Ferriero. Střely na branku: 19:27. Diváci: 21 273.
Toronto - Boston 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 16. Gunnarsson, 60. Versteeg (Kaberle), rozhodující nájezd Kessel - 5. Horton, 47. G. Campbell. Střely na branku: 40:27. Diváci: 19 483.
Ottawa - Buffalo 0:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 0:0 - 0:0)
Rozhodující nájezd Vanek. Střely na branku: 32:31. Diváci: 16 364.
Washington - Atlanta 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)
Branky: 40. Ovečkin - 28. Peverley, 30. Burmistrov, 43. Ladd. Střely na branku: 46:33. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celé utkání, inkasoval jeden gól ze 46 střel a úspěšnost zásahů měl 97,83 procenta. Diváci: 18 398.
Columbus - Pittsburgh 2:7 (0:4, 1:3, 1:0)
Branky: 27. Pahlsson (Klesla), 42. Ch. Clark - 7. a 13. Martin, 16. a 30. Crosby, 9. Rupp, 24. Kennedy, 39. Engelland. Střely na branku: 23:35. Diváci: 19 143.
Tampa Bay - Colorado 6:5 (1:1, 3:1, 2:3)
Branky: 8. Thompson, 22. St. Louis, 23. Ritola, 32. Gagne, 50. Malone, 56. Bergenheim - 16. Dupuis, 28. Duchene (Fleischmann), 42. P. Stastny (Hejduk), 58. Yip, 59. Hejduk (Fleischmann). Střely na branku: 39:24. Diváci: 18 212.
Nashville - Carolina 5:2 (3:1, 0:1, 2:0)
Branky: 3. Hörnqvist, 11. S. Weber (Erat), 17. Goc (Erat), 49. O'Reilly (Erat), 58. Sullivan - 3. Corvo, 30. Tlustý. Střely na branku: 39:30. Diváci: 15 016.
Dallas - Minnesota 4:3 v prodl. (1:0, 1:1, 1:2 - 1:0)
Branky: 4. Skrastinš, 32. Ott, 46. Burish, 64. Robidas - 38. Miettinen, 42. Kobasew, 57. Havlát (Židlický). Střely na branku: 33:31. Diváci: 14 344.
Phoenix - Florida 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 37. Hanzal - 31. a rozhodující nájezd Frolík. Střely na branku: 41:37. Diváci: 10 334.
Edmonton - St. Louis 2:1 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)
Branky: 43. R. Jones, 61. Hall - 54. Brewer. Střely na branku: 26:32. Diváci: 16 839.
Los Angeles - Detroit 3:2 v prodl. (0:1, 2:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 21. Justin Williams, 28. Martinez, 65. Kopitar - 16. Ericsson, 22. Bertuzzi. Střely na branku: 25:29. Diváci: 18 118.