Sobotka odstartoval v NHL obrat St. Louis nad obhájcem titulu

NEW YORK

Český hokejista Vladimír Sobotka odstartoval gólem v úterním utkání NHL obrat St. Louis, které porazilo obhájce Stanleyova poháru Chicago 3:1. Třiadvacetiletý útočník, jenž vyrovnal v prostřední části na 1:1 tvrdou ranou od levého hrazení, byl vyhlášen první hvězdou zápasu. St. Louis si připsalo čtvrtou výhru po sobě. Během této série Sobotka vždy bodoval, když zaznamenal dvě trefy a tři přihrávky.

V brance St. Louis dostal překvapivě přednost Ty Conklin před slovenským brankářem Jaroslavem Halákem, který v předchozím utkání vychytal čisté konto. Navíc Conklin v posledním vzájemném duelu s Chicagem inkasoval sedm branek z 24 střel.

"Bylo hezké, že jsem proti nim dostal druhou šanci. Když mi trenér oznámil nominaci, nemohl jsem tomu uvěřit. Ptal jsem se ho: Říkal jsi, že budu chytat? Musel jsem se zeptat, protože jsem byl opravdu překvapený," uvedl Conklin, který v utkání zneškodnil 25 z 26 střel. Chicagu se sice do sestavy vrátil Patrick Kane, ale pro změnu z ní v první třetině kvůli zranění vypadl Jonathan Toews.

Pittsburský útočník Sidney Crosby prodloužil nejdelší bodovou sérii v NHL od sezóny 1992/93. Suverénní lídr soutěže produktivity bodoval ve 25. utkání v řadě, když v zápase s Atlantou vylepšil své statistiky o další dvě branky a dvě asistence a byl hlavním strůjcem výhry 6:3. Všech šest branek inkasoval český gólman Ondřej Pavelec, který s Penguins prohrál i sedmý zápas v kariéře.

Sidney Crosby (vpravo) bodoval ve 25. zápase v řadě.. foto: ČTK/AP/Gene J. Puskar

"Neřeknu vám žádné tajemství, když povím, že je (Crosby) nejlepší a musíte proti němu předvést maximální výkon. A to se nám nepovedlo, vybrali jsme si slabší den. Příště musíme být lépe připraveni," prohlásil Pavelec. Atlanta vedla 1:0 a 2:1, pokaždé ale ještě v první třetině vyrovnal Crosby. V prostředním dějství otočil Pittsburgh skóre gólem v oslabení. "To bylo zlomové. Po té brance už na ledě existovalo pouze jedno mužstvo," dodal Pavelec.

Další český gólman Michal Neuvirth do hry nezasáhl. Trenér Washingtonu Bruce Boudreau nominoval Semjona Varlamova a ruský brankář dovedl tým k výhře 3:0 nad Montrealem. Pro hokejisty Capitals to byla malá satisfakce za loňské play off, do kterého vstupovali jako nejlepší tým soutěže, ale Canadiens je už v prvním kole vyřadili.

Montreal ve dvou utkáních po vánočních svátcích vstřelil jen jeden gól, přičemž Varlamova v utkání příliš neprověřil. "Po prvním inkasovaném gólu v první třetině jsme se začali nutit do věcí, které nám nejsou vlastní. Nedrželi jsme se našeho herního systému, nehráli jsme jako tým. Někteří z nás hráli individualisticky a celý zápas jsme se s tím nesrovnali," řekl Tomáš Plekanec, nejproduktivnější hráč kanadského týmu.

Mnoho společného měly zápasy Toronta s Carolinou a Tampy Bay s Bostonem, které skončily vítězstvím hostů 4:3. Domácí vždy vyrovnali jednogólovou ztrátu i s přispěním dvou asistencí českých obránců. Za Toronto zaznamenal dvě přihrávky Tomáš Kaberle, v dresu Tampy Bay zase Pavel Kubina. Soupeři ale dokázali reagovat a poslední úder si schovali do závěrečných minut.

Obránce Toronta Tomáš Kaberle (zcela vpravo) si zapsal dvě asistence.foto: Reuters/Mike Blake

O výhře Caroliny rozhodl v 55. minutě Patrick Dwyer, Boston strhl vítězství na svou stranu necelých dvacet sekund před koncem třetí třetiny díky brance Marka Recchiho. "Kdykoli nás dohnali, nedovolili jsme, aby z toho těžili. Do dalšího střídání jsme se pustili s ještě větší vervou a přidali jsme důležité branky v klíčových momentech," uvedl brankář Bostonu Tim Thomas.

Uzdravený Hemský si připsal asistenci

Uzdravený útočník Aleš Hemský, který chyběl Edmontonu v předchozích deseti utkáních kvůli problémům s třísly, si připsal asistenci u úvodní branky zápasu s Buffalem. V dalším průběhu ale byli efektivnější hosté, kteří zvítězili 4:2. Poprvé se v NHL mezi střelce zapsal obránce Mike Weber, který se gólově prosadil dokonce dvakrát. Brankář Ryan Miller zaznamenal 200. výhru v soutěži.

Toronto - Carolina 3:4 (2:3, 1:0, 0:1)
Branky: 12. a 16. Kessel (na první Kaberle), 29. Grabovskij (Kaberle) - 15. a 20. E. Staal, 8. Skinner, 55. Dwyer.
Pittsburgh - Atlanta 6:3 (2:2, 1:0, 3:1)
Branky: 11. a 19. Crosby, 32. Adams, 41. Kunitz, 53. Letestu, 57. Cooke (Z. Michálek) - 1. E. Kane, 16. Byfuglien, 57. Boulton.
Washington - Montreal 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)
Branky: 17. Beagle, 20. M. Green, 60. Ovečkin.
Tampa Bay - Boston 3:4 (1:1, 1:1, 1:2)
Branky: 8. Stamkos, 35. Lecavalier (Kubina), 51. St. Louis (Kubina) - 1. Ryder, 24. Kampfer, 43. Marchand, 60. Recchi.
St. Louis - Chicago 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Branky: 25. Sobotka, 44. Boyes, 55. Winchester - 19. Dowell.
Nashville - Dallas 2:4 (0:0, 1:1, 1:3)
Branky: 39. a 41. C. Wilson - 25. Ott, 42. Eriksson, 49. Fistric, 51. Barch.
Edmonton - Buffalo 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)
Branky: 2. Penner (Hemský), 47. R. Jones - 24. a 60. M. Weber, 18. Adam, 43. Hecht.
Phoenix - Anaheim 1:3 (0:3, 1:0, 0:0)
Branky: 36. Doan - 5. Sbisa, 9. Lupul, 16. Perry.
Vancouver - Philadelphia 6:2 (1:0, 3:1, 2:1)
Branky: 21. a 26. Kesler, 16. Malhotra, 23. D. Sedin, 41. Hansen, 48. Tambellini - 24. Briere, 54. J. Carter.